Slib vyššího daňového zvýhodnění dětí od ledna 2016 se mění ve sci-fi

  16:23aktualizováno  16:23
Na počátku byl slib vládních stran, že se každý rok od ledna bude zvyšovat daňové zvýhodnění za druhé a každé další dítě. Jenže teď se ukazuje, že aby to platilo i od ledna 2016, je téměř sci-fi. Vláda zákon do Sněmovny poslala pozdě a nepožádala ani o jeho mimořádné schválení během jednoho dne. Poslanci mají slevy na dani začít řešit teprve tento týden.

Lídři vládních stran při podpisu koaliční smlouvy | foto:  Dan Materna, MAFRA

„No, to vidím blbě. To vidím už skoro ne na hraně, ale za hranou,“ řekl iDNES.cz šéf rozpočtového výboru Sněmovny Václav Votava z ČSSD. „Pokud jsme to zvojtili, je to samozřejmě chyba. Pro mě je to nová informace,“ prohlásil vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Je to podle něj spíš otázka na předsedu poslaneckého klubu. Byla to přitom vláda, která ani nepožádala Sněmovnu o „ultrarychlé“ projednání vládního návrhu.

„To nevím. Tak my musíme dělat snad samé mimořádné schůze. Musím se zeptat kolegů, já fakt toto neřeším,“ odvětil na otázku, jak chce vláda prosadit ještě do konce roku vyšší slevu na dani na druhé a další dítě, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Jaké je daňové zvýhodnění u dětí

Daňové zvýhodnění u prvního dítěte je 13 404 korun ročně, u druhého dítěte je to nyní 15 804 Kč ročně a mělo se to od ledna zvýšit na 17 004 korun, u třetího a dalšího dítěte je letos daňové zvýhodnění 17 004 Kč ročně a od ledna 2016 by podle předchozí dohody koalice a návrhu vlády mělo vzrůst na 20 604 Kč za kalendářní rok.

Při sestavování vlády si KDU-ČSL při jednání s koaličními partnery vymohla, aby daňové zvýhodnění na druhé dítě stouplo v roce 2015 o dvě stovky měsíčně, tedy o 2 400 korun za rok na 15 804 korun, a u třetího a každého dalšího dítěte o tři stovky měsíčně (celkem za rok o 3 600 korun na 17 004 korun). To skutečně vláda prosadila. (více zde)

Jenže od ledna 2016 měla výše daňového zvýhodnění vzrůst o další stovku měsíčně u druhého dítě a o tři stovky za třetí a další dítě. Aby to vláda prosadila včas do konce roku, je téměř nemožné.

„Je to zodpovědnost ministerstva financí a vlády jako celku. My jsme byli kritizováni, a oprávněně, že děláme daňové slevy na poslední chvíli a tohle je ten samý případ. V pátek bude 6. listopadu, Sněmovnou to může projít někdy kolem 20. prosince, pak máte ještě Senát a prezidenta,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vláda zákon do Sněmovny předložila až koncem září a projednávat se má začít v pátek.

Budeme jednat s opozicí, říká šéf rozpočtového výboru

„Výrazně ohroženo? No, je to ohroženo. Asi ještě proběhne nějaké jednání s opozicí. Třeba se ještě domluvíme. To je věc, na kterou by měli přistoupit snáze než na jiné kontroverzní věci. Je to tady ale dost pozdě. To se netýká jen tohoto, ale i dalších věcí, třeba elektronické evidence tržeb. Dobré doby se už prošvihly a teď je to stres,“ prohlásil šéf rozpočtového výboru Votava.

Vysoce postavený politik vládní koalice iDNES.cz upozornil na to, že kabinet zcela zapomněl požádat Sněmovnu, jestli by zákon neschválila v mimořádném režimu jediného čtení za jediný den. I tak může vláda ještě zkusit Sněmovně říci, ať dá zákonu šanci a kývne na kvapíkové projednání zákona za několik dnů. Ale to mohou opoziční strany zavetovat a ODS s TOP 09 nechtějí vládě se zákonem a prosazováním daňových plánů pomáhat.

„Forma daňových slev nebo bonusů je něco, s čím programově nemáme problém, je to věc, kterou jsme připraveni podpořit. Ale zrychlené projednávání u novely zákona o dani z příjmu fakt ne,“ řekl Stanjura.

Někteří vládní politici se utěšují tím, že se nic fatálního nestane, když zákon měnící daňové zvýhodnění u dětí začne platit až v průběhu roku. „Hornochová mi řekla, že když to nabude účinnosti třeba v dubnu, tak se v podstatě nic neděje. Prostě nemusí to být k 1.1.,“ přesvědčoval iDNES.cz Votava s odkazem na Babišovu dosluhující náměstkyni Simonu Hornochovou.

„Nejsem legislativní expert, ale z hlediska řízení firmy a účetnictví je to špatně. Zálohu uplatňují zaměstnanci v každé měsíční výplatě,“ namítl Stanjura. „Způsobí to neuvěřitelné zmatky a problémy v administraci té daně. Jakákoli změna v přímých daních, která platí k jinému datu než k 1. lednu daného roku, způsobí mnohem více škody než užitku,“ řekl Kalousek.

Dokonce si myslí, že není ani vyloučena možnost, že správci státní kasy o zvýšení daňového zvýhodnění rodin s více dětmi od ledna 2016 ani až tak moc nestojí. „Buď to začne v průběhu roku platit v mimořádné zmatkovité podobě, která se vymstí všem, jak poplatníkům, tak státu, nebo o rok později. A já si skoro myslím, že to je úmysl ministerstva financí, že uchlácholili naivní lidovce, že to předloží, ale předkládají to tak, aby to nemohlo teď v lednu vstoupit v účinnost,“ řekl ve středu iDNES.cz exministr financí.


  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Stát chce ukončit spor o komoru, která připojí Kroměříž k Baťovu kanálu

Stát našel řešení, jak odstranit překážky, které brání vybudování plavební komory pro lodě na Bělovském jezu u...

Vy to nezvládnete. Matky samoživitelky čelí předsudkům, práci shání i roky

Každá třetí samoživitelka hledala po mateřské práci déle než půl roku. Většina se navíc setkala s předsudky, zda...

Jak si slunce hrálo s větrem. Byly říjnové dny, kdy opět vládlo naplno léto

Letošní říjen přinesl rekordně teplé dny i mrazivá rána. Celkově byl měsíc teplotně nadprůměrný. Dlouhodobý průměr 8,1...

Mladé politika neláká. V úterním Rozstřelu vystoupí nejmladší zastupitel

Česko se potýká s nezájmem mladých lidí o politiku. Vůbec jí nevěnuje pozornost 57 procent občanů mezi 15 a 29 lety....

Najdete na iDNES.cz