Němečka ani jiného ministra ČSSD neobětuji, řekl Sobotka Babišovi

  19:23aktualizováno  19:31
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček má podporu premiéra Bohuslava Sobotky i sociální demokracie a předseda vlády nenavrhne prezidentovi Miloši Zemanovi jeho odvolání. „Já jsem informoval koaliční partnery, že sociální demokracie nechystá ve vládě žádné změny,“ řekl iDNES.cz premiér po jednání koalice.

Ministr financí Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto: koláž iDNES.cz

Jediným ministrem, který tak nyní ve vládě končí, je ministr dopravy Antonín Prachař z ANO, který ráno oznámil rezignaci a ve vládě by ho mohl nahradit dosavadní generální ředitel firmy Skanska Dan Ťok (více čtěte zde).

Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš v minulých dnech uvedl, že kdyby byl Němeček ve vládě za jeho hnutí a ne za ČSSD, už by ve vládě nebyl (více zde).

„Já jsem apeloval na partnery, abychom neřešili tyto věci přes média, protože tím děláme radost zejména ODS a TOP 09 a to asi není posláním naší vládní koalice,“ řekl iDNES.cz Sobotka. Ze strany hnutí ANO podle něj nezazněl požadavek na odvolání Němečka z vlády.

Shoda podle něj byla na tom, že Ministerstvo zdravotnictví musí fungovat transparentně. „Dohodli jsme se na návratu k věcné komunikaci a k řešení konkrétních problémů,“ uvedl Sobotka. Takové věci, jako je například využívání kmenových buněk k léčbě, musí podle něj řešit experti, ne politici.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek po jednání koalice novinářům řekl, že se vládní strany domluvily na tom, že spor se už nebude odehrávat v personální, ale jen ve věcné rovině. „Vrátili jsme se do věcné roviny řešení situace a konstatovali jsme, že je potřeba se zabývat situací na Ministerstvu zdravotnictví,“ řekl Faltýnek.

„Do zdravotnictví jde necelých 300 miliard korun ročně a my máme zájem, aby tyto toky byly transparentní, ať už se týká úhrady zdravotní péče, tak nákupu přístrojů,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ANO.

Ostrý spor mezi Němečkem a Babišem vypukl, že ministr zdravotnictví vyčetl Babišovi, že používá média, která vlastní proti němu. Šéf ANO na to reagoval třemi velmi ostrými tweety. „Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu,“ napsal v jednom z nich (více zde).

Dalšími dvěma tweety naznačil Babiš Němečkovo nečestné jednání. „V roce 2009 koupil Němeček jako ředitel ostravské fakultní nemocnice Cyberknife za 200 milionů, normální cena: půlka. Je to evropský rekordman,“ napsal. A v rychlém sledu následoval třetí tweet. „Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost,“ glosoval to na Twitteru Babiš.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Spolana zůstává největším znečišťovatelem, výrazně se zhoršily Chvaletice

Největším znečišťovatelem v Česku zůstává neratovická Spolana. Do přírody vypustila téměř 34 tun jedovatých látek....

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Najdete na iDNES.cz