Spor o čtvrť úředníků. Vládní komplex brzdí doprava i obavy z „ghetta“

  10:03aktualizováno  10:03
Projekt pražské vládní čtvrti dostává jasnější obrysy, a to i přesto, že stát dosud od města nezískal pozemky v Letňanech. Zatím je třeba jasné, které resorty by se měly sestěhovat: kultura, životní prostředí a místní rozvoj. Tvůrci plánu z komplexu nechtějí mít jen úřednický areál, výstavba za 10 miliard však řeší i další nedostatky.

Možná podoba nové vládní čtvrti v pražských Letňanech podle místostarosty a miliardáře Pavla Sehnala | foto: Pavel Sehnal

Spor o vládní čtvrť rozhádal Prahu a vládu. Konkrétně pražského primátora Zdeňka Hřiba s premiérem Andrejem Babišem. Dokonce tak, že Babiš z posledního společného jednání předčasně odešel a vymínil si s pražským primátorem komunikovat pouze písemně.

O co vlastně ve sporu jde?

Hlavním důvodem, proč vznikla myšlenka výstavby vládního administrativního komplexu, byla úspora. V Praze je necelých 39 tisíc státních zaměstnanců. Z toho 6 300 jich pracuje v nájmu. Za ně ročně stát platí 380 milionů korun bez ministerstva vnitra. S ním jde téměř o půl miliardy.

Další miliardy pak jdou do provozu, údržby a investic do stávajících budov. „Pokud se nebude situace v Praze řešit tak v horizontu deseti let, tak nám hrozí výdaje větší než je 25 miliard korun,“ tvrdí ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu.

Vládní čtvrť je nesmysl, prodělali bychom, soudí ministr kultury Zaorálek

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je vládní čtvrť rozumný nápad, jenže má svá ale. „Babiše inspirovaly soukromé společnosti, které budují své centrály mimo centrum,“ vysvětluje. Projekt může být pro stát výhodný. Oproti soukromému byznysu je ale stát podle Kovandy horší hospodář, musí tedy být opatrný při prodeji budov, které úředníci opustí.

Kromě zmíněných tří resortů by se případně stěhovaly i úřady dalších ministerstev. „Zčásti bychom se dotkli i dalších tří, a to ministerstev financí, práce a sociálních věcí a ministerstva školství. U nich platí, že bychom nestěhovali jejich sídla, ale pobočky, které jsou teď různě po Praze,“ řekla MF DNES Arajmu.

Opravdu Letňany?

Vládní komplex by měl vyrůst na pozemcích státu a hlavního města v pražských Letňanech, kde se původně počítalo s výstavištěm, později s olympijským stadionem. „Ostatní alternativní lokality mají pod dva tisíce funkčních míst, to znamená, že nevykryjí ani třetinu těch zaměstnanců, kteří jsou v nájmu,“ říká Arajmu.

Fotogalerie

Podle Marka Váchy z Institutu pro plánování a rozvoj hl. m. Prahy (IPR) má plán výstavby na letňanských pozemcích řadu problémů. Praha proto navrhla, aby vládní čtvrť vznikla v Holešovicích, v okolí dnešního vlakového a autobusového nádraží.

„Je tu lepší doprava, kromě metra i železnice, tramvajová síť,“ vysvětluje Vácha. A i tady patří část pozemků městu a státu. Lokalita navíc připomíná prvorepublikovou tradici, kdy nové ministerské budovy lemovaly řeku. Širší centrum města by podle Váchy také dokázalo úředníky lépe absorbovat.

Tuto variantu ovšem Arajmu odmítá. „Pozemky jsou ve vlastnictví zhruba 40 různých subjektů, a to i soukromých, některé ze zahraničí. Je zde stavební uzávěra, výstavba administrativních budov by byla v rozporu s platným územním plánem,“ upozorňuje šéfka úřadu.

Premiér na prohlídce pozemků, kde by mohla vyrůst vládní čtvrť (18. září):

Dostavba okruhu je nutností

Doprava je jednou z klíčových záležitostí celého projektu. Vládní čtvrť sice vyroste u konečné metra trasy C, ale letňanská tepna, Kbelská ulice, která supluje neexistující Pražský okruh, kolabuje ve špičkách už teď.

„Je potřeba vyřešit dopravu, dostavět oba silniční okruhy,“ říká i místostarosta Letňan Pavel Sehnal.

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Do Letňan zatím nevedou tramvajové tratě a železniční nádraží je až na druhém konci obce. Podle Ředitelství silnic a dálnic by se severní část Pražského okruhu mohla začít stavět po roce 2026 a dokončena by mohla být někdy po roce 2030. Podobně je to i s vnitřním, městským okruhem.

Předseda České komory architektů Jan Kasl používá v souvislosti s vládním komplexem, kde má vzniknout na deset tisíc funkčních míst, označení úřednické ghetto. Arajmu s tím nesouhlasí. „Chceme polyfunkční areál, a to tak, aby tam vznikly dětské skupiny, aby tam byly možnosti ubytoven pro zaměstnance, kteří tam budou pracovat, nebo aby tam vznikla stravovací zařízení a další nutná občanská vybavenost,“ říká.

V souvislosti s koncentrací tolika státních úředníků na jednom místě se zmiňuje i bezpečnost. „Pokud tam nebezpečí budeme chtít vidět, tak ho tam uvidíme. Útoku pomatence nezabráníme nikde, ale ministerstva, která se mají stěhovat, nejsou zrovna resorty, které by byly nějak ohrožovány,“ říká bezpečnostní expert Andor Šándor. „Třeba ministerstvo pro místní rozvoj bylo paradoxně víc ohroženo v centru,“ dodává.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Kůrovec zcela změnil Bruntálsko, osmdesát procent lesů je pryč

Je téměř za námi, hlásí ke kůrovcové kalamitě správci lesů na Bruntálsku. Ne proto, že by nad broukem zvítězili. Přišli...

Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Svačina a pět set za odměnu. Na zítřejší demonstraci láká falešná pozvánka

Spolek a iniciativa Milion chvilek pro demokracii svolává další demonstraci na Letnou. 16. listopadu chce připomenout...

V listopadu 89 nikdo nečekal takové sociální rozdíly, říká hejtman z KSČM

Před třiceti lety pracoval Oldřich Bubeníček na OV KSČ v Teplicích. Členem komunistické strany byl tehdy rovných...

Najdete na iDNES.cz