Vladimíra Dvořáková: Plzeňská právnická fakulta je riziko pro stát

  1:04aktualizováno  1:04
Plzeňská právnická fakulta, jejíž reputaci zničilo švindlování s tituly, bojuje o svou další existenci. Když se nepolepší, hrozí jí úplný konec. Říká to Vladimíra Dvořáková, jejíž akreditační komise problémy na škole odhalila a přirovnala je k mafiánským praktikám. "Teď chystáme kontroly dalších škol," plánuje.

Vladimíra Dvořáková | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nebojíte se, že už na vás mafie vypsala odměnu?
Já bych to nedramatizovala. Samozřejmě něco se dávalo do pohybu už dva roky, během kterých se akreditační komise v plzeňské právnické fakultě rýpe, zkoumá, píše hodnocení. Ale nemyslím, že bych měla být cílem mafie.

mafie ve vedení

Hovořím o organizované síti. O systému, kterým prochází policisté, podivní podnikatelé, politici, soudci, advokáti a státní zástupci. A mají to spojené s tím Ústavem státu a práva.

Jaké věci se dávaly do pohybu?
Dvě věci se mohou objevit. Za prvé bude pokus mě zdiskreditovat, zpochybnit moje morální a odborné kvality. Vždy je potřeba znejistit dotyčného. A za druhé zlikvidovat instituci, tedy znejistit autoritu akreditační komise. Ukázat, že ona je viník. A volat po mém odstoupení, protože jsem na to nepřišla dříve.

Ano, plzeňská práva mají špatnou pověst dost dlouho, hodně politiků si tam jezdilo pro diplomy v rychlokurzech. To vám nebylo podezřelé?
Kdybychom měli kontrolovat každou školu, kde studuje politik, dost těžko bychom stíhali. Je hodně politiků, co si dodělávají vysokoškolské vzdělání na různých školách, a já jim nemíním vyčítat, že si zvyšují kvalifikaci. Ale my nemůžeme naběhnout vždy, když někde studuje politik, celebrita nebo třeba jejich dítě, a hned tam dělat kontrolu.

Kdy jste tedy poprvé odhalili potíže v Plzni?
V roce 2007. Při rutinních kontrolách jsme narazili na více podnětů. Tím hlavním byla velmi nestandardní spolupráce plzeňské fakulty se soukromou vysokou školou v Karlových Varech. To byla hodně silná informace. Netradiční přijímačky pro absolventy bakalářského studia z Varů, kteří přestupovali do magisterského studia do Plzně. Tehdy jsme si ještě mysleli, že jde spíše jen o nepořádnost kolegů.

Proč jste vše naplno řekla, až když praskl skandál s plagiáty?
Dlouho jsem váhala. Když na kterékoliv jiné fakultě řekneme: "máte ty a ty problémy", rychle se je snaží odstranit, aby neriskovali odebrání akreditace. V Plzni nic neodstraňovali. V září to začalo eskalovat, mnoho věcí se spojovalo. Mně došla věc, která je v této kauze podstatná. Oni byli zároveň ve vedení Ústavu státu a práva, tedy autoritativního pracoviště dávajícího posudky. Ti lidé byli ve funkcích rozhodců v operacích, v nichž figuroval i majetek státu.

Vladimíra Dvořáková

Vy jste to nazvala mafií a lidé z vedení fakulty vás za to chtějí žalovat. Nepřehnala jste to?
Já hovořím o organizované síti. O systému, kterým prochází policisté, podivní podnikatelé, politici, soudci, advokáti a státní zástupci. A mají to spojené s tím Ústavem státu a práva. Tušení jsem měla dříve, ale nechtěla jsem to přehánět s konspirativními teoriemi. Najednou však začala spousta věcí zapadat do sebe a já jsem usoudila, že to musím říct. Ne za akreditační komisi, ale jako politolog, který těm věcem trochu rozumí. Považuji to za bezpečnostní riziko a považuji za svou povinnost to takto sdělit. Podání žaloby na mě je logické, cílem je znedůvěryhodnit mě. Není podstatné, jestli vyhrají, nebo ne. Je-li člověk vyšetřován, už je mravně divný.

Jaké máte pro svá podezření o mafii důkazy?
Tohle jsou přece takové znaky netransparentnosti, že to představuje bezpečnostní riziko pro stát. Jak se postupně objevují další a další informace o různých propojeních, tak mě to ubezpečuje, že riziko je větší, než jsem si vůbec myslela. Je na vyšetřovatelích, aby dokázali, co kdo přesně udělal a kdo za to odpovídá. My jsme komise, která hodnotí kvalitu vzdělávání. Já jsem bohužel zároveň politolog, který se zabývá bezpečností, tak jsem to řekla. Ale nebudu dělat detektivní kancelář.

Co bude s plzeňskými právy dál?
Samozřejmě školu posuzujeme. Minulé vedení dovedlo fakultu takřka ke krachu, znehodnotilo diplomy většiny poctivých absolventů. Budeme od nového vedení žádat transparentní kroky, aby se vyloučily další pochybnosti.

Vladimíra Dvořáková

Na právnickou fakultu v Plzni se dostala jako šéfka Akreditační komise Ministerstva školství ČR, která ověřuje kvalitu výuky na vysokých školách. Komise se snaží vyšetřit bouřlivé poměry na fakultě. Dvořáková při tom dospěla k závěru, že na plzeňských právech řádila mafie. Přijde jí podezřelé, že na fakultě získali až příliš snadno právnické tituly významní lidé ze státní správy. Mezi nimi byl například šéf celníků či Ředitelství silnic a dálnic. Poslední kapkou pro zveřejnění podezření pro ni byla plagiátorská aféra děkana a proděkana.

Jinak fakultu zavřete?
Kdyby se to nijak nehýbalo, tak existuje riziko, že můžeme omezit přijímání nových studentů. Dále můžeme chtít, aby u státních závěrečných zkoušek byli přítomni lidé z jiných fakult, aby byla garance. A nakonec můžeme odejmout i akreditace. V tom okamžiku se už opravdu učit nemůže. Budeme sledovat, jak dalece je škola schopna se zregenerovat. Fakulta zůstane jedině v případě, že bude naprosto jasné, že je transparentní.

Švindluje se s tituly i na jiných školách?
Jednorázové pochybnosti, že někdo někde přimhouřil oči při zkoušce, nemohu vyloučit. Ale nedomnívám se, že by se někde vytvořila taková síť jako v Plzni.

Vaše komise povolila hodně soukromých vysokých škol, všechny asi nelze uhlídat, ne?
Mnozí nám vyčítají, že jsme dali asi 45 souhlasů ke vzniku soukromých škol. Ale projednávali jsme zhruba 150 žádostí. Čili je vyšší počet lidí, kteří to nedostali a kteří nejsou nadšeni. Na vysokých školách se obecně vzepřou podvodům sami vyučující, studenti, akademický senát. To si mají hlídat, ne že všude bude stát akreditační komise.

Chystáte teď nějaké zesílené kontroly škol?
Po plzeňské aféře se chceme zaměřit na dva problémy. První je udělování malých doktorátů, jeho průhlednost. A velkou bolestí je expanze poboček, které si vysoké školy vytvářejí. Máme obavy z toho, že tam někdo něco učí jinak, než je uvedeno v akreditačních spisech. To je riziko z hlediska kvality vzdělávání.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Najdete na iDNES.cz