Soud Šišku za OKsystem nepotrestal. Současný trest je dostatečný, míní

  16:02aktualizováno  16:02
Bývalý první náměstek ministerstva práce Vladimír Šiška zneužil svou pravomoc, když v době působení v úřadu vydíral firmu OKsystem. Muž za svůj skutek nedostal žádný trest, protože si nyní odpykává čtyřleté odnětí svobody, podle soudů je toto potrestání dostatečné. Šiška se jednání neúčastnil, ve vězení si odpykává trest za zmanipulování IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek.

Exnáměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška (vlevo) před jednáním Městského soudu v Praze. (8. dubna 2014) | foto:  Milan Bureš, MAFRA

Rozsudek pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání manažera i státní zástupkyně, jež pro Šišku žádala souhrnný trest ve výši zhruba šesti let. Obě strany nevyloučily možnost podání dovolání.

Fotogalerie

„Postup soudu prvního stupně se jeví jako správný, odpovídající všem zákonným hlediskům. Upuštění od souhrnného trestu je zcela přiměřené všem skutečnostem. Toto upozornění, že vina tady je, ale není třeba trestat, považuje vrchní soud jako správné a spravedlivé. Z tohoto důvodu byla obě odvolání zamítnuta,“ řekl předseda senátu Viktor Mach.

Softwarová společnost OKsystem pro ministerstvo dlouhodobě zajišťovala čtyři informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil bez výběrového řízení s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions. OKsystem v tom viděla rozpor se zákonem, a proto se obrátila na antimonopolní úřad.

Šiška pak podle rozsudku opakovaně při schůzkách s jednatelem OKsystemu podmiňoval získání jiné zakázky v hodnotě nejméně 100 milionů korun tím, že firma svou námitku stáhne. V opačném případě zakázku získat neměla, ačkoliv k ní už zahájila přípravné práce. 

Na trestné činnosti se podle obžaloby podílel i tehdejší ředitel ministerského IT odboru Milan Hojer, který je stíhaný odděleně a kterému pražský městský soud dříve nepravomocně uložil tři roky vězení.

Vinu od počátku odmítá

Vrchní soud se kauzou zabýval už potřetí. Dva předchozí rozsudky, které Šiškovi ukládaly nejprve šest a poté sedm let vězení, zrušil. Šiška, kvůli jehož stíhání rezignoval v roce 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), vinu od počátku odmítal.

Policie obvinila exministra Drábka a jeho náměstka Šišku z dotačního podvodu

Obhájci požadovali zrušení rozsudku městského soudu a vrácení případu k soudu prvního stupně, nebo zrušení rozsudku a zproštění obžalovaného viny. Podle nich byly nedostatky rozsudku příliš velké. 

„Setrvávám na svém, že to, co se dělo mezi obchodními partnery, nebylo trestným činem,“ řekl novinářům po jednání Šiškův obhájce Tomáš Sokol a nevyloučil možnost podání dovolání.

Mimořádný opravný prostředek zváží i státní zastupitelství. Zástupkyně navrhla zrušit rozhodnutí o vině a uložit souhrnný trest v rozsahu zhruba šesti let s tím, že obžalovaný svým jednáním způsobil společnosti OKsystem škodu převyšující částku pět milionů korun. 

„Rozhodnutí respektuji, jsem rád, že oba soudy konstatovaly, že se obžalovaný dopustil jednání posouzeného jako vydírání. Pokud jde o výši škody, kterou se nám nepodařilo prokázat, pokusíme se v rámci mimořádných opravných prostředků prokázat, že obžalovaný jednáním škodu způsobil,“ uvedl Peter Pieščak z Vrchního státního zastupitelství.

Šiška čelil ještě další obžalobě, a to v kauze údajného pokusu o zmanipulování miliardové zakázky ve prospěch firmy IBM. Justice ho však v tomto ohledu pravomocně zprostila viny.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Den otců: v Česku se moc neslaví, mužům by se ale více pozornosti líbilo

tatínek a syn

Zatímco v mnoha zemích je Den otců již tradičním svátkem, v Česku doposud příliš nezdomácněl. Dvě třetiny lidí jej sice...

Dívka se narodila s poškozeným mozkem. Lékaři chybovali, rodiče se soudí

Nemocná Lucie se svou maminkou (20. 5. 2018)

Desetiletá Lucie je po komplikovaném porodu vážně postižená. Je ochrnutá, téměř neslyší a má poruchu zraku. Nepolyká...

Najdete na iDNES.cz