„Jsme v situaci, že většinu energie do České republiky dovážíme, a to ve formě ropy a zemního plynu. Naším cílem je zvyšovat míru soběstačnosti vyrobené energie na našem území,“ řekl po jednání Hladík.
Vláda, která se k jednání sešla ve Sněmovně v průběhu jejího jednání, schválila podle ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL návrh jednomyslně
Návrh zavádí takzvané akcelerační oblasti, kde budou obnovitelné zdroje, konkrétně fotovoltaické a větrné elektrárny.
Vymezení oblastí bude probíhat na třech úrovních podle jejich významu a každá akcelerační zóna bude mít územní opatření, které stanoví podrobné podmínky a kritéria pro výstavbu.
„Česká republika potřebuje snižovat emise skleníkových plynů a zvyšovat svoji nezávislost na dovozu fosilních paliv. Proto musíme mimo jiné rozvíjet využití obnovitelných zdrojů energie. Akcelerační oblasti řeší potenciální střety výstavby obnovitelných zdrojů s ochranou přírody, kulturních památek, bezpečností státu, dopravní, energetické nebo telekomunikační infrastruktury. A to ještě před tím, než se firmy a obce dohodnou na umístění větrných nebo solárních elektráren v konkrétním místě,“ uvedl Hladík.
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek předložil vládě návrh na zvýšení maximální míry dotace ze státního rozpočtu na vybrané programy spojené s rozvojem regionů. U programů tykajících se rozvoje hospodářsky a sociálně ohrožených území či chytrých měst, obcí a regionů by se podle návrhu podpora státu měla zvýšit z 30 na 50 procent.