Vláda za účasti Klause a Dienstbiera schválila vojenské mise

  11:05aktualizováno  15:23
Vláda schválila upravený plán zahraničních misí na letošní rok. Klesne hlavně počet vojáků a základen v Afghánistánu: místo 645 vojáků bude v misi ISAF nejvýše 480 mužů a žen, do konce roku se stáhne dalších sto elitních "lovců teroristů". Vláda vyšla vstříc opoziční ČSSD, která v prosinci původní návrh zablokovala.

Prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek na jednání o misích. Klaus věří, že pozměněný návrh, který vláda schválila, ve Sněmovně uspěje. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Po ztroskotání původního ambiciózního plánu, který počítal s velkým rozšířením české účasti v Afghánistánu, se stovky vojáků ocitly v nejistém postavení. Pokud by kabinet nezískal podporu ani pro přepracovaný plán, museli by vojáci ze zahraničí odejít. Se ztrátou mezinárodní prestiže a za nemalé peníze. - čtěte například Pro spojence už budeme vždy nespolehliví, říká generál Šedivý

Ministerstvo obrany proto vyšlo opoziční ČSSD vstříc. Upravený návrh počítá jen se 480 vojáky v afghánské mezinárodní misi ISAF místo původně zamýšlených 645. Zároveň Češi budou v zemi, kde sílí povstalecké hnutí Taliban, působit jen na čtyřech místech současně.

Přítomni: Klaus, Dienstbier. Scházeli: Bublan, Hamáček

Na jednání vlády o misích dorazil prezident Václav Klaus, předseda senátního výboru pro zahraniční věci Jiří Dienstbier (nestraník za ČSSD) a šéf branného výboru Sněmovny Jan Vidím (ODS). Sociální demokraté František Bublan a Jan Hamáček, kteří také dostali pozvánky, nepřišli.

Jiří Dienstbier v doprovodu Mirka Topolánka na jednání vlády o misích (19. ledna 2009)

Dienstbier podle ČTK soudí, že by se případným dalším ohrožením vojenských misí v zahraničí dalo zabránit tím, že se budou mise schvalovat na delší dobu, a ne na rok, jako je tomu dosud.

To se zamlouvá i Topolánkovi. Návrh, který by umožnil schválení dlouhodobých misí na déle než rok, chce připravit do poloviny letošního roku. Týkalo by se to "misí, které mají dlouhodobější charakter a kde je zcela evidentní, že tam budeme působit příští rok, přespříští rok, možná i déle", uvedla ČTK s odvoláním na premiéra.

Prezident Václav Klaus se po jednání tvářil poměrně spokojeně. "Jsem rád, že se debata uskutečnila. Jsem si jist, že pozměněný návrh bude v parlamentu přijat," řekl. Podotkl ale, že k podobnému jednání mohlo dojít dříve, čímž by se "možná některé problémy ušetřily".

Ve Sněmovně má návrh šanci uspět

Druhý vládní návrh - a prakticky poslední možnost, jak zajistit, aby Češi v zahraničí zůstali - má poměrně slušnou šanci získat podporu ve Sněmovně.

Sociální demokraté, kteří dlouho trvali na výměně - totiž že koalice v Senátu nevrátí zrušení zdravotnických poplatků a ČSSD na oplátku podpoří mise - minulý týden couvli. Grémium zrušilo nařízení, aby sociálnědemokratičtí poslanci hlasovali proti. - čtěte ČSSD povolí vojenské mise, na zrušení poplatků ale stále trvá

Stínový ministr obrany Petr Hulínský rozhodnutí vlády uvítal. Zkritizoval ale celkový přístup kabinetu k vyjednávání s ČSSD. Pro vládní návrh podle něj budou z řad sociálních demokratů "spíše jednotlivci".

Ochotu hlasovat pro vyjádřil i koaliční rebel Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), kabinet by mohl posílit i v prosincovém hlasování nepřítomný Zdeněk Boháč (ODS). Možnost, že mise podpoří, už naznačil - byť s výhradami - i šéf sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan (ČSSD). Jednání s ministryní obrany Vlastou Parkanovou už si domlouvá i zelená rebelka Olga Zubová, která se spolu s Věrou Jakubkovou původního hlasování zdržela.

Vládě přitom v prosinci ke schválení původního plánu chyběly jen dva hlasy.

KOMPROMISNÍ NÁVRH MISÍ

V Afghánistánu bude místo původně zamýšlených 645 vojáků v misi ISAF sloužit jen 480 mužů a žen. Navíc se do konce roku 2009 stáhne sto elitních "lovců teroristů" z Prostějova. Ti patří mezi nejlepší vojenské jednotky na světě a válčí pod hlavičkou Američanů v operaci Trvalá svoboda.

Ostraha základny Shank v AfghánistánuČeši v misi ISAF mají v Afghánistánu působit na čtyřech místech: po celý rok v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru (275 lidí), na letišti v Kábulu (55) a u dělostřeleckého radiolokátoru ARTHUR v Kandaháru (40). V prvním pololetí má 80 vojáků chránit nizozemský rekonstrukční tým v provincii Uruzgán, ve druhém pololetí místo nich v zemi bude 110 vojáků s vrtulníky.

Posílení lógarské mise umožní nasazení tří mobilních týmů pro ochranu civilních expertů místo současných dvou.

Střely AMRAAM pro české gripenyKromě Afghánistánu zůstává klíčovou českou účastí mise KFOR v Kosovu (430 vojáků), prestižním nasazením má být účast českého letectva při ochraně pobaltského vzdušného prostoru. Tam chce ministerstvo vyslat čtyři stíhačky Gripen a 75členný personál.

Skončí výcviková mise NATO v Iráku, kde mělo působit pět českých instruktorů.

Po třech vojácích nasadí armáda na velitelství čadské mise EUFOR a na monitorovací misi na Sinajském poloostrově. Další tři specialisty vyčlení na ochranu proti zbraním hromadného ničení.
K nasazení se také připraví 229 vojáků Sil rychlé reakce NATO a do 1 800 vojáků česko-slovenského bojového uskupení EU.

Celý návrh si můžete přečíst na webu ministerstva obrany.

Pokud by plán přece jen neprošel, je armáda připravena stáhnout vojáky za jeden až dva měsíce. Vybavení by z ciziny do Česka putovalo tři až čtyři měsíce.

Češi v misi ISAF v roce 2009 podle vlády

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Čeští politici mají chybné názory. Čína radí, co si máme myslet o Hongkongu

Prodemokratičtí demonstranti drží v rukou cedule s různými variantami nápisu...

V Hongkongu pokračují protivládní protesty. Demonstrující tento týden podpořili předseda ČMKOS Josef Středula a senátor...

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPRÁVCE SÍTÍ - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz