Česko vyšle na maďarské hranice 25 vojáků, budou tam dva měsíce

  15:03aktualizováno  16:12
Vláda schválila vyslání přibližně 25 vojáků na pomoc střežení schengenské hranice v Maďarsku. Česko do země dopraví i ženijní techniku. Na brífinku po pondělním jednání vlády to oznámil ministr obrany Martin Stropnický. Vojáci v Maďarsku budou od poloviny října dva měsíce.

Maďarští vojáci budují plot na maďarsko-chorvatských hranicích (1. října 2015). | foto: Reuters

„Pomůžeme maďarské armádě a k ostraze hranic vyšleme asi 25 vojáků a ženijní techniku,“ uvedl Stropnický. Podle mluvčího resortu Petra Medka do Maďarska zamíří pět nákladních automobilů, deset polních kuchyní a vrtací souprava, která pomůže při instalaci sloupů hraničního plotu.

„Maďarské straně poskytujeme materiál, který si sama vyžádala k podpoře plnění svých úkolů při ostraze schengenské hranice,“ uvedl náčelník Generálního štábu Armády České republiky Josef Bečvář.

Vojáci v Maďarsku budou od 15. října do 15. prosince. Jejich pobyt bude hradit české ministerstvo obrany. „Bude to první fáze, poté se vyhodnotí,“ doplnil ministr. „Maďarsko, které bylo zdrojem velké kritiky, se svého úkolu střežit schengenskou hranici ujalo zodpovědně, kritika slábne,“ uvedl Stropnický s tím, že ve čtvrtek bude v Bruselu jednat s maďarským ministrem obrany.

Pomoc při ochraně schengenské hranice Stropnický oznámil už dříve na Twitteru.

05.října 2015 v 10:44, příspěvek archivován: 05.října 2015 v 15:07

Stále víc politiků EU mluví o nutnosti střežit vnější hranici Schengenu. Cudně ale mlčí o tom, jak. Nebudeme čekat a Maďarům pomůžeme.

Česko chce Maďarsku pomoct i dalšími desítkami vojáků a policistů. Ministr vnitra Milan Chovanec o tom bude jednat se zástupci visegrádské čtyřky.

Podpoříme opatření na ostrahu hranic, řekl Chovanec

Ministři také odsouhlasili mandát pro čtvrteční jednání evropských ministrů vnitra o řešení migrační krize v Lucemburku. Chovanec by měl na jednání hájit vznik společného evropského seznamu bezpečných zemí a reformu vízové politiky.

Tématem schůzky bude podle premiéra Bohuslava Sobotky akční plán Evropské unie k návratové politice. „Jsme připraveni tento akční plán na jednání ministrů podpořit, protože to je důležitý krok k tomu, aby se vůbec podařilo řešit současnou migrační krizi,“ řekl předseda vlády.

Fotogalerie

Ministr vnitra zdůraznil, že před čtvrtečním jednáním se česká pozice nemění. „Říkáme stále to samé již několik měsíců,“ komentoval obsah mandátu.

Česká vláda podle něj znovu odmítne vznik stálého mechanismu pro rozdělování imigrantů a podpoří opatření na ostrahu hranic a registračních středisek.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky není důvod, aby Evropská komise „zbrkle“ relokační mechanismus prosazovala ve chvíli, kdy ještě nebylo možné posoudit dopad předchozích rozhodnutí o povinných kvótách.

Proti trvalému mechanismu se staví více zemí

Chovanec doplnil, že proti trvalému mechanismu se staví více zemí, než tomu bylo u jednorázového rozdělení uprchlíků podle kvót, o němž unijní ministři vnitra rozhodli před dvěma týdny.

Uprchlická krize

„V minulosti k povinným kvótám měla výhradu celá řada zemí včetně větších zemí, jako je Španělsko,“ poznamenal. Proti prý budou i pobaltské země.

Ministr vnitra počítá také s jednotným negativním postojem visegrádské čtyřky. „I když, uvidíme, co udělá Polsko,“ připomněl, že při posledním hlasování o kvótách Varšava dohodu visegrádské čtyřky nedodržela (psali jsme zde).

Zástupci států Visegrádu se sejdou ještě před začátkem jednání unijních ministrů. Kromě ladění společné pozice se bude hovořit také o pomoci Maďarsku s ochranou vnější hranice schengenského prostoru. Podle Sobotky by z jednání měly vzejít podrobnosti, podle kterých ministerstva vnitra a obrany připraví materiál s další pomocí Maďarsku.

„Jsme připraveni vyslat naše lidi do Maďarska, Maďaři o to žádají, budeme se bavit o tom, jaký rozsah to bude mít,“ řekl k tomu Chovanec.

Maďaři postavili na hranici se Srbskem plot. Díru v něm ucpal „obrněný“ vagon:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz