Babiš se obhajoval na vládě, pak o kauze jednal s ČSSD, komunisty i Okamurou

  7:49aktualizováno  10:41
Premiér Andrej Babiš na ranním zasedání vlády vysvětlil svůj postoj k novému vývoji v kauze Čapí hnízdo. Dva z jeho ministrů Maláčová a Brabec označili zjištění novinářů o únosu Babišova syna na Krym za zasahování do soukromí. Pak premiér jednal s předsedou ČSSD Hamáčkem a později s komunisty a SPD.

Ministři, kteří přišli ráno do Strakovy akademie na pravidelnou schůzi menšinového kabinetu, slyšeli od premiéra zhruba pětiminutové vyjádření k citlivému případu. Novinářům to řekli ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Fotogalerie

Koaliční schůzka Andreje Babiše a šéfa ČSSD Jana Hamáčka navázala na zasedání kabinetu a poté do Strakovy akademie dorazil i šéf komunistů Vojtěch Filip a také šéf SPD Tomio Okamura

Ten uvedl, že v souvislosti s možnou vládní krizí, v kterou by mohla vyústit kauza kolem údajného únosu premiérova syna na Krym, vidí prostor pro prosazení programu SPD (jak chce nahradit ČSSD, čtěte zde). S Babišem si domluvil další schůzku na příští týden.

Na jednání s šéfem KSČM Filipem premiér řekl, že nevidí důvod pro odstoupení. Komunisté se o tom, jak se postaví k hlasování o nedůvěře vládě, rozhodnou příští týden. 

Babiš na vládě stručně vysvětlil některé souvislosti spojené s aktuální situací. „V krátkém projevu řekl svůj pohled na věc, vysvětlil některé okolnosti,“ řekl Richard Brabec.

Jana Maláčová zopakovala, že stále platí stanovisko sociální demokracie, že strana nevylučuje žádný scénář, který by mohl následovat po koaličním jednání. „Jedná se o závažnou situaci, je třeba znát všechna fakta,“ uvedla. Reportáž s Babišovým synem podle ní nyní produkuje víc otázek než odpovědí. „Dokud nedostaneme reakce přímo od pana předsedy vlády, tak je nepřijatelné to neustále komentovat. Až poté se k tomu může člověk kvalifikovaně vyjadřovat,“ konstatovala. To, že se do kauzy zatahuje rodina, je podle ní známka špatné politické kultury naší země. 

Ministr a místopředseda vlády i ANO Richard Brabec považuje reportáž Seznamu za narušení soukromí. „Za sebe můžu říct, že kdyby to někdo udělal mému dítěti, tak to potom řeším asi nějak chlapsky, jestli mi rozumíte. Protože to je neuvěřitelné.“

Členové vlády při ranním příchodu na úřad vlády většinou očekávali, že jim premiér ke kauze, kvůli které bude kabinet čelit ve Sněmovně pokusu opozice o vyslovení nedůvěry, něco řekne. Důraz nicméně kladli na běžnou agendu vlády. „Téma to není“ pro ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO), která se stejně jako další ministři chce soustředit na vládní agendu.

Opozice vyzvala Babiše k odstoupení z funkce premiéra. Babišův syn tvrdí, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž premiér i jeho dvě dospělé děti čelí obvinění z dotačního podvodu, držen v zahraničí (jak ho měli držet na Krymu, jsme psali zde).

Opoziční strany v úterý podaly návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě a premiéra vyzvaly, aby do vyšetření kauzy odešel z funkce. Babiš řekl novinářům, že jeho syn je psychicky nemocný a z Česka odjel dobrovolně. Reportáž Seznam Zprávy vnímá premiér jako snahu ho zničit a dostat z politiky. Důvod k rezignaci Babiš nevidí.

Kauza Babišova syna otřásá koalicí

Sociální demokraté podle Hamáčkova pondělního vyjádření nevylučují žádnou variantu dalšího postupu vůči koaliční vládě Andreje Babiše, tedy ani odchod z ní nebo to, že budou chtít, aby vládu vedl někdo jiný. 

Kauza Čapí hnízdo

Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži pro Seznam Zprávy také řekl, že podepisoval dokumenty týkající se Čapího hnízda, ale nevěděl, co podepisuje.

Babiš se proti reportáži ostře ohradil. „Jde o odporný útok na moje děti. Netušil jsem, že jednou budu muset veřejně komentovat zdraví svých dětí,“ prohlásil Babiš v italském Palermu, kde se účastnil mezinárodní konference. Podle jeho prohlášení je jeho syn psychicky nemocný a musí být pod dohledem. O své dceři z prvního manželství pak prohlásil, že trpí bipolární poruchou.

„Je to součást scénáře mě zničit, dostat mě z politiky. Jde o další pokus destabilizovat politickou situaci v ČR odporným útokem na moje děti. A to v době, kdy se nám daří a máme skvělé výsledky,“ řekl premiér.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Na ministerstva se vracejí známe tváře, hlavně z řad ČSSD

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jaroslav Zavadil.

Sociální demokraté zaměstnávají své lidi a evidentně se umějí postarat o všechny své spolupracovníky. Současné i...

Nejvyšší státní zástupce má mít mandát na dobu určitou, navrhuje Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman...

Novela o státním zastupitelství je připravena, uvedla ve čtvrtek na kulatém stolu ministryně spravedlnosti Marie...

Zeman kritizoval. Radního, jenž vyzval k jeho zabití, měla ODS vyloučit

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

Najdete na iDNES.cz