Ministři, kteří přišli ráno do Strakovy akademie na pravidelnou schůzi menšinového kabinetu, slyšeli od premiéra zhruba pětiminutové vyjádření k citlivému případu. Novinářům to řekli ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).
Koaliční schůzka Andreje Babiše a šéfa ČSSD Jana Hamáčka navázala na zasedání kabinetu a poté do Strakovy akademie dorazil i šéf komunistů Vojtěch Filip a také šéf SPD Tomio Okamura.
Ten uvedl, že v souvislosti s možnou vládní krizí, v kterou by mohla vyústit kauza kolem údajného únosu premiérova syna na Krym, vidí prostor pro prosazení programu SPD (jak chce nahradit ČSSD, čtěte zde). S Babišem si domluvil další schůzku na příští týden.
Na jednání s šéfem KSČM Filipem premiér řekl, že nevidí důvod pro odstoupení. Komunisté se o tom, jak se postaví k hlasování o nedůvěře vládě, rozhodnou příští týden.
Babiš na vládě stručně vysvětlil některé souvislosti spojené s aktuální situací. „V krátkém projevu řekl svůj pohled na věc, vysvětlil některé okolnosti,“ řekl Richard Brabec.
Jana Maláčová zopakovala, že stále platí stanovisko sociální demokracie, že strana nevylučuje žádný scénář, který by mohl následovat po koaličním jednání. „Jedná se o závažnou situaci, je třeba znát všechna fakta,“ uvedla. Reportáž s Babišovým synem podle ní nyní produkuje víc otázek než odpovědí. „Dokud nedostaneme reakce přímo od pana předsedy vlády, tak je nepřijatelné to neustále komentovat. Až poté se k tomu může člověk kvalifikovaně vyjadřovat,“ konstatovala. To, že se do kauzy zatahuje rodina, je podle ní známka špatné politické kultury naší země.
Ministr a místopředseda vlády i ANO Richard Brabec považuje reportáž Seznamu za narušení soukromí. „Za sebe můžu říct, že kdyby to někdo udělal mému dítěti, tak to potom řeším asi nějak chlapsky, jestli mi rozumíte. Protože to je neuvěřitelné.“
Členové vlády při ranním příchodu na úřad vlády většinou očekávali, že jim premiér ke kauze, kvůli které bude kabinet čelit ve Sněmovně pokusu opozice o vyslovení nedůvěry, něco řekne. Důraz nicméně kladli na běžnou agendu vlády. „Téma to není“ pro ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO), která se stejně jako další ministři chce soustředit na vládní agendu.
Opozice vyzvala Babiše k odstoupení z funkce premiéra. Babišův syn tvrdí, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž premiér i jeho dvě dospělé děti čelí obvinění z dotačního podvodu, držen v zahraničí (jak ho měli držet na Krymu, jsme psali zde).
Opoziční strany v úterý podaly návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě a premiéra vyzvaly, aby do vyšetření kauzy odešel z funkce. Babiš řekl novinářům, že jeho syn je psychicky nemocný a z Česka odjel dobrovolně. Reportáž Seznam Zprávy vnímá premiér jako snahu ho zničit a dostat z politiky. Důvod k rezignaci Babiš nevidí.
Kauza Babišova syna otřásá koalicí
Sociální demokraté podle Hamáčkova pondělního vyjádření nevylučují žádnou variantu dalšího postupu vůči koaliční vládě Andreje Babiše, tedy ani odchod z ní nebo to, že budou chtít, aby vládu vedl někdo jiný.
Kauza Čapí hnízdo |
Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži pro Seznam Zprávy také řekl, že podepisoval dokumenty týkající se Čapího hnízda, ale nevěděl, co podepisuje.
Babiš se proti reportáži ostře ohradil. „Jde o odporný útok na moje děti. Netušil jsem, že jednou budu muset veřejně komentovat zdraví svých dětí,“ prohlásil Babiš v italském Palermu, kde se účastnil mezinárodní konference. Podle jeho prohlášení je jeho syn psychicky nemocný a musí být pod dohledem. O své dceři z prvního manželství pak prohlásil, že trpí bipolární poruchou.
„Je to součást scénáře mě zničit, dostat mě z politiky. Jde o další pokus destabilizovat politickou situaci v ČR odporným útokem na moje děti. A to v době, kdy se nám daří a máme skvělé výsledky,“ řekl premiér.
PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo
|