Mluvil o tom, že ho zajímalo, aby byla co nejnižší cena energie, aby bylo co nejširší zapojení českých dodavatelů a také rychlost, spolehlivost a bezpečnost. V těchto i další kritériích podle něj korejská společnost jasně uspěla.
„Jednoznačně jsme vybrali nejvýhodnější nabídku pro domácnosti i pro fimy,“ řekl po jednání vlády ministr financí Zbyněk Stanjura.
Ve středu premiér Fiala přijal ministra obchodu, průmyslu a energetiky Korejské republiky An Tuk-Kuna. Ten ocenil, že Česko vedlo svou dosud největší zakázku spravedlivým a transparentním způsobem.
„Za posledních 50 let jsme postavili a stabilně provozujeme 36 reaktorů. Na základě těchto zkušeností a našich odborných znalostí je Korea připravena úspěšně ukončit tento projekt včas a v rámci stanoveného rozpočtu,“ řekl korejský ministr.
Vláda nyní musí čelit nečekanou situaci kolem plánované stavby dalších bloků jaderné elektrárny poté, co brněnský soud předběžným opatřením zablokoval na středu plánovaný finální podpis smlouvy mezi společností Elektrárna Dukovany II a vítězem tendru, korejskou KHNP.
Soud to udělal na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
„Česká republika a Korea tuto výzvu překonají a naše vzájemná důvěra ještě posílí,“ řekl An Tuk-Kun.
Podáme kasační stížnost a věříme, že soud bude rozhodovat co nejrychleji, řekl Stanjura
„Budeme se bránit kasační stížností u Nejvyššího správního soudu,“ řekl ministr financí Stanjura.
V Lichtenštejnském paláci na Kampě tak byly ve středu podepsány aspoň smlouvy o smlouvách budoucích k výstavbě nových jaderných bloků mezi zástupci českých a korejských firem.
Podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků ale není možný do rozhodnutí o žalobě EDF. Podle premiéra Petra Fialy bere vláda předběžné opatření na vědomí a věří v rychlé finální rozhodnutí soudu.
Společnost Elektrárna Dukovany II podá kvůli předběžnému opatření Krajského soud v Brně kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, řekl šéf firmy Petr Závodský.
Tahanice o Dukovany. Proti zablokování podpisu finální smlouvy padne stížnost![]() |
Vláda rozhodla o financování jaderných bloků
Před týdnem vláda schválila způsob financování výstavby jaderných bloků. Stát od polostátní společnosti ČEZ převezme 80 procent podílu její dceřiné firmy Elektrárna Dukovany II, která má projekt na starosti. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury za něj zaplatí kolem 3,6 miliardy korun. ČEZ zůstane pětinový podíl.
Stavba jaderných bloků bude financována formou státní půjčky firmě Elektrárna Dukovany II. „Majoritní podíl státu zajistí kontrolu nad celým projektem a pravděpodobně se díky tomu zjednoduší i proces schvalování státní podpory ze strany Evropské komise, takzvané notifikace,“ řekl Stanjura. Výše půjčky odpovídá ceně 200 miliard korun za jeden reaktor, má přitom pokrýt veškeré náklady na stavbu. Firma bude po dokončení reaktorů půjčku státu splácet po dobu 30 let.
Povinnost pojišťoven informovat obmyšlené
Na programu jednání mají ministři i novelu zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní, několik návrhů poslanců a po jedné zákonodárné iniciativě Senátu a zastupitelstva hlavního města Prahy.
Vláda projedná třeba návrh Senátu uzákonit informační povinnost pojišťoven u životního pojištění.
Ze zákona by musely po úmrtí pojištěného oznamovat lidem či organizacím uvedeným ve smlouvách o životním pojištění jako obmyšlená osoba, že mají nárok na vyplacení peněz z tohoto pojištění.