Vláda seškrtala o desítky milionů plány na uctění obětí holokaustu Romů

  16:46aktualizováno  16:46
Ministerstvo školství ustupuje od plánu vybudovat na místě romského tábora Žalov v Hodoníně u Kunštátu mezinárodní vzdělávací a konferenční centrum za 100 milionů korun. Místo něj by měl vzniknout levnější Památník romského holokaustu. Centrum přitom mělo být náplastí za neuskutečněný plán vykoupit vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě válečného sběrného tábora pro Romy.

Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor - Kněz František Lizna při vzpomínce na romský tábor z roku 1943 | foto: Radek Miča, MAFRA

Ministerstvo nyní připravilo ideový záměr zcela nového projektu, který předloží ke schválení vládě. Oproti původnímu velkolepému plánu je Památník romského holokaustu levnější o desítky milionů korun. 

Tábor Hodonínek

Tábor nebyl vyhlazovací, přesto v něm následkem nelidských podmínek  přišlo o život mnoho mužů, žen a zvláště  dětí. Fungoval v letech 1940 až 1944 u Hodonína u Kunštátu. Táborem prošlo 1 396 lidí. Z toho jich bylo 262 propuštěno 47 uprchlo, 207 zahynulo a 871 bylo transportováno.

"Vybudování velkého Mezinárodního vzdělávacího a konferenčního centra na odlehlém místě u lesa není variantou ekonomickou a především pak udržitelnou bez trvalých zvýšených výdajů ze státního rozpočtu," píše resort v jednom z materiálů.

V roce 2009 vláda uvolnila na vybudování konferenčního centra 98,5 milionů. V současné době stojí na místě bývalého romského tábora v Hodoníně u Kunštátu rekreační středisko Žalov, které už stát vykoupil za 21 milionů. Po nákupu mu tak zbývá přes 70 milionů korun. 

Původně mělo centrum  zahrnovat i kinosál nebo ubytování pro tři desítky návštěvníků. Velkolepé plány ale nyní resort osekal a za výstavbu nového památníků chce utratit nejvýše 47 milionů korun plus dalších 6 milionů za opravu přístupové cesty.

Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor

Hodonín u Kunštátu. Bývalý romský tábor

Památník by měl využít některou ze současných budov a navíc by tu vyrostly dvě repliky původních baráků, kde Romové žili. Provoz památníku by měl stát ročně asi 4,5 milionu a zaměstnávat tři lidi.

"Jsme z toho poněkud zklamáni," řekla iDNES.cz ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.  Podle ní byl zarážející především postup ministerstva školství, které v první fázi názor muzea na změnu vůbec nezajímal. V lednu se na muzeum sice úředníci obrátili, Horváthová ale dodnes neví, zda její připomínky někdo bral vážně.

Ředitelce kromě okleštění celého projektu vadí především skutečnost, že ministerstvo vůbec s muzeem nepočítá. "Přitom my jsme jediné pracoviště, které cíleně vzdělává a připravuje lektory v otázce romského holokaustu," řekl Horváthová.

Tábor Lety

V Letech bylo v době nacistické okupace soustředěno přes 1 300 Romů, z nichž zde 327 zahynulo a přes 500 bylo převezeno do vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Památník by měl totiž podle ministerstva spadat pod Pedagogické muzeum J. A. Komenského.

Další tábor, kde za druhé světové války umírali Romové, Lety u Písku, budil vášně před několika lety. Na části bývalého sběrného tábora totiž stojí vepřín. To vadí nejen Romům, ale řadě dalších organizací na ochranu lidských práv. Vláda původně plánovala vepřín koupit a na místě postavit památník. Pietní místo sice vzniklo, vepřín ale stojí dál. V roce 2009 vláda řekla, že na projekt nemá peníze.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

To neděláš dobře, varovali ho. Při pálení trávy shořel i stoh za milion

Sedm jednotek hasičů likvidovalo požár stohu v Rohovládově Bělé.

Požár s milionovou škodou zavinil svou lehkovážností muž v obci Rohovládova Bělá na Pardubicku. V sobotu totiž zapálil...

Čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni, diví se Babiš

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pražském Černínském paláci na konferenci...

Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to, podivil se premiér a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí nedělnímu...

Pieta v Ležákách, pískot v Liberci. Co dělal Babiš, když chtěla Letná jeho pád

Premiér Andrej Babiš pokládá věnec při pietním aktu k uctění památky obyvatel...

Zatímco se davy lidí sjížděly na pražskou Letenskou pláň, aby na nedělní demonstraci daly najevo svou nespokojenost s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz