Otravami metylalkoholem se bude zabývat i vláda, Nečas žádá informace

  14:49aktualizováno  14:49
Premiér Petr Nečas bude ve středu požadovat od ministerstva zdravotnictví, vnitra a zemědělství souhrnné informace o opatřeních přijatých kvůli otravám metylalkoholem. Vláda také zváží vznik krizového štábu. Po požití jedovatého alkoholu dosud zemřelo sedm lidí.

Situací kolem otrav metyalkoholem se bude zabývat vláda. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Považuji vývoj situace kolem otravy metylalkoholem, o které jsem průběžně informován, za velmi vážný. Na zítřejším jednání vlády budu požadovat souhrnnou informaci od ministrů zdravotnictví, vnitra a zemědělství o opatřeních, která byla přijata k zamezení nebezpečí vzniku dalších tragických událostí," uvedl Nečas.

Smrtící etanol

"Pokud bude třeba, vznikne krátkodobě krizový štáb, který bude koordinovat postup všech zainteresovaných složek státu," informoval v tiskovém prohlášení.

Opoziční ČSSD na tiskové konferenci zareagovala výzvou, aby kvůli situaci rezignovali ministři financí, zemědělství, průmyslu a obchodu a zdravotnictví. Jan Mládek, který je stínovým ministrem financí ČSSD, uvedl, že situace je důsledek "naprostého selhání státu". "Primární problém není legislativa, ale nekoordinovanost činnosti čtyř ministerstev," řekl Mládek.

To odmítla první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. "Považuji pokus ČSSD dělat z lidských tragédií způsobených otravami metylalkoholem součást předvolební kampaně za hyenismus," reagovala politička na slova sociální demokracie. "Místo laciného vytloukání politických bodů na tiskových konferencích by mělo být naším společným zájmem, tedy státu, krajů a obcí, abychom tuto mimořádnou situaci co nejdříve zvládli a předešli dalším tragédiím," dodala.

Orgány státní správy podle premiéra musí učinit vše pro to, aby se předešlo dalším vážným poškozením zdraví lidí. "A to i za využití sdělovacích prostředků a obcí při informování lidí o nebezpečí konzumace alkoholu neznámého původu," naznačil premiér, jak si představuje další iniciativu úřadů.

Zesilte kontroly, apeluje premiér

Podle předsedy vlády je nezbytné zesílit nasazení všech kontrolních a represivních orgánů, které jsou k dispozici, aby byli co nejdříve odhaleni viníci této mimořádné situace.

Policie zatím v této souvislosti obvinila šestatřicetiletého muže z Havířova z trestného činu proti životu a zdraví (více o obvinění čtěte zde). Muži podle místních patří stánek, ve kterém prodávali nebezpečný alkohol. Soud na něj uvalil vazbu.

Situací se v tuto chvíli zabývá potravinářská inspekce, která má v terénu všechny kontrolory. Průběžné informace o její práci se iDNES.cz snaží zjistit, inspekce však dosud na otázky nereagovala. Žádné konkrétní poznatky průběžně nesdělilo ani ministerstvo zemědělství.

Do restaurací či jídelen vyrazili v úterý také hygienici. Průběžné statistiky kontrol bude vydávat ministerstvo zdravotnictví. První poskytne nejdříve v úterý odpoledne.

Heger varuje před pitím neoznačeného alkoholu

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s toxikology vydalo varování a informace, jak se lidé mají chovat v případě, že mají podezření na požití nebezpečného alkoholu. A jak případné otravě předcházet.

"Situace je velmi vážná, proto by si lidé měli dát pozor na veškeré alkoholické nápoje v neoznačených či neoriginálně uzavřených skleněných lahvích, PET lahvích, demižónech a kanystrech bez přelepení uzávěru kolkem a bez řádných údajů o původu a složení výrobku," zdůraznil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Kde získat informace

Na dotazy lékařů i široké veřejnosti odpovídají odborníci z Toxikologického informačního střediska na číslech 224 919 293, 224 915 402 nebo na e-mailu tis@vfn.cz. Bližší informace jsou dostupné také na na http://www.tis-cz.cz.

Policie uvedla, že zatím nebude celou záležitost vyšetřovat na celostátní úrovni. Jednotlivé případy řeší kriminalisté v okresech. Policejní prezidium ovšem nevylučuje, že kvůli aféře zřídí speciální tým. Uvedla to mluvčí prezidia Štěpánka Zatloukalová. "Zatím situaci stále monitorujeme a analyzujeme. Jsme v kontaktu s jednotlivými ministerstvy," řekla Zatloukalová.

Metylalkohol stál zatím za sedmi úmrtími. Na dvě desítky lidí jsou v nemocnicích. Otravy se týkají už pěti krajů, zejména moravských. Smrt nebo vážné poškození zdraví nastává při rozkladu metylalkoholu v těle. Vzniká z něj formaldehyd a kyselina mravenčí. Při otravě dochází k útlumu nervového systému či trvalému poškození sítnice v oku.

Rady Toxikologického informačního střediska

vydané v souvislosti s varováním ministerstva zdravotnictví

Jak lze poznat metylalkohol?

Podle chuti nápoj s metylalkoholem nepoznáme. Také příznaky se zpočátku neliší od otravy alkoholem, nejdříve jsou příjemné - dobrá nálada, zlepšení sebedůvěry, později se dostaví bolesti hlavy a zvracení.

Postižené osoby mají široké zornice, které nereagují na světlo. Otravu metylalkoholem mohou prozradit typické poruchy zraku - rozmazané vidění, výpadky zorného pole, poruchy rozlišení barev, později osoby upadají do bezvědomí.

Existuje první pomoc?

V případě, že postižený má podezření na otravu metylalkoholem na základě výše popsaných příznaků, se doporučuje, aby vypil co nejdříve jednu až dvě deci 40procentního kvalitního alkoholu. Alkoholický nápoj lze zředit vodou nebo džusem, pak je třeba rychle kontaktovat záchrannou službu.

Jak se otrava léčí?

Úspěch léčby závisí na včasnosti, kdy je zahájena. Jako protijed se používá alkohol, který se podává i po několik dní, často souběžně s použitím hemodialýzy, tj. umělé ledviny, která odstraní z těla metylalkohol i jeho toxické metabolity, poškozující sítnici a optický nerv.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Rozdíly v etiketách pravého a padělaného Tuzemáku Likérky Drak

Rozdíly v etiketách pravého a padělaného Tuzemáku

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Krev oběti si slízal z rukou. Nebezpečný pedofil zůstane v Bohnicích

Obviněný Zdeněk Moré při policejní rekonstrukci 23. června 1989

Sedmdesátiletý pedofilní vrah Zdeněk Moré bude i nadále umístěn v Psychiatrické nemocnici v pražských Bohnicích....

Mám asi v návěsu lidi. Řidič na D1 volal policisty, našli tři migranty

Tři muži se skrývali v nízkém prostoru mezi nákladem dřevních kulatin a...

Dva nelegální migranty z Afghánistánu a jednoho z Indie objevili policisté na dálnici D1 u Jihlavy. Vezli se v malé...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Další z rubriky

Místo na úřad k počítači. Digitalizace státní správy se rozjíždí

Ilustrační foto - počítač

Stačilo by se jen přihlásit, zadat, kolik peněz si člověk za poslední rok vydělal, a během pár vteřin bude připraveno...

Dycky Most? Chanov dál ničí bída. Jezdili sem jak do zoo, říká obyvatelka

Počet obyvatel mosteckého sídliště Chanov je 1 150, nezaměstnanost 80 procent....

Sláva seriálu opadla, politici sem už nejezdí. A místní žijí dál v úděsném ghettu. „Je to pořád dokolečka. Tohle je...

Hemangiom postihuje každého desátého kojence. Je třeba ho začít léčit včas

ilustrační snímek

Nejčastějším nezhoubným nádorem u dětí je hemangiom, tedy nezhoubný nádor vzniklý z krevních cév. Přestože není...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz