Vláda schválila návrh povýšit Jiřího Komorouse na generála

  8:49aktualizováno  10:13
Prezident Václav Klaus může 28. října jmenovat Jiřího Komorouse brigádním generálem. Vláda schválila návrh na jeho povýšení a premiér Jan Fischer ho má za úkol prezidentovi předložit. Generály se mají stát ještě další dva plukovníci, policejní prezident Oldřich Martinů má povýšit na generálmajora.

Jiří Komorous | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

"Vláda návrh schválila, ale na bližší podrobnosti se ptejte na ministerstvu vnitra," řekl iDNES.cz mluvčí vlády Roman Prorok. Právě tento resort návrh připravil.

"Navrhovaný brigádní generál a plukovníci prokazují vysokou profesionální připravenost a ve svých dosavadních zařazeních získali všestranné praktické zkušenosti. V současné době zastávají odpovědné řídící funkce. Útvary pod jejich vedením dosahují velmi dobrých výsledků," stojí ve zprávě, která byla vládě předložena.

Mimo Oldřicha Martinů a Jiřího Komorouse má být povýšen ještě plukovník Miloš Svoboda, náměstek generálního ředitele hasičů, a šéf západočeských policistů Miloslav Maštera.

Pro veřejnost je ale nejznámějším ze čtveřice navržených na povýšení Jiří Komorous, v současnosti první náměstek ministra vnitra.

"V této funkci odpovídá zejména za probíhající reformu Policie České republiky. Do roku 2009 pracoval v různých funkcích u Policie České republiky a věnoval se zejména problematice trestné činnosti na úseku drog. Je v této oblasti světově uznávaným odborníkem a profesionálem. Zakládal Národní protidrogovou centrálu, kterou po celou dobu také řídil. V této funkci dosahoval vynikajících výsledků, za které byl mnohokrát oceněn v České republice, ale i v zahraničí," stojí v návrhu.

Osmačtyřicetiletý Komorous je u policie od roku 1984, kdy začínal jako vyšetřovatel VB v Praze 9. Znám je ale především jako šéf Národní protidrogové centrály, kterým byl od 1. ledna 1995. Předtím, v letech 1993 a 1994, byl vedoucím odboru drog Ústředny kriminální policie, což byl předchůdce centrály. Na podzim 2008 na chvíli od policie odešel, ale letos 1. června se vrátil jako první náměstek ministra vnitra.

Média v minulosti upozornila na některé kontroverzní okamžiky v Komorousově životě před rokem 1989. Zveřejnila například dopis, v němž se Komorous prezentoval mimo jiné jako oddaný komunista a příznivec okupace v roce 1968, když koncem 80. let žádal o přijetí ke Státní bezpečnosti.

Komorous se hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky a formulace v dopise byly součástí všech životopisů a dotazníků oné doby. Škola, kterou absolvoval, připravovala špiony komunistické tajné služby pro budoucí vysazení do zahraničí.

Na jaře 2007 obdržel Komorous od ministerstva vnitra negativní lustrační osvědčení, které potvrzuje, že nebyl veden jako spolupracovník komunistické tajné bezpečnosti StB.

Povýšení navrhlo i ministerstvo obrany

Vláda podle ČTK schválila také návrh ministra obrany, aby Václav Klaus na státní svátek 28. října povýšil náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka a šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka.

Picek, který stojí v čele generálního štábu od března 2007, má dosud hodnost generálporučíka. Vláda z podnětu ministra obrany Martina Bartáka navrhuje jeho povýšení na armádního generála. Picek je původem spojař, od roku 2003 po pět let velel Vojenské kanceláři prezidenta republiky. Od roku 2001 byl brigádním generálem, v roce 2003 se stal generálmajorem a do současné hodnosti byl povýšen v roce 2006.

Náčelník Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník před nástupem do své současné funkce v roce 2007 velel od roku 2002 známé 601. skupině speciálních sil z Prostějova. Dvakrát byl velitelem kontingentu speciálních sil v protiteroristické operaci Trvalá svoboda v Afghánistánu. V současné době má hodnost generálmajora.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER LOGISTIKY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 85 000 - 95 000 Kč

Najdete na iDNES.cz