Vláda schválila nákup gripenů

  13:46aktualizováno  13:46
Vláda jednomyslně podpořila nákup nových stíhacích letounů. Na výjezdním zasedání v Plzni schválila smlouvy, podle kterých česká armáda začne v roce 2004 létat na prvních stíhačkách Jas-39 Gripen. Cena letadel bez výzbroje je 52,5 miliardy korun. S nákupem nových stíhaček nesouhlasí opozice. Poslanci se nákupem stíhaček budou zabývat 24. dubna.

Zbraně na nové stíhací letouny by stály dalších 7,2 miliardy, celkový rozpočet na pořízení gripenů je 60,2 miliardy.

Nákupu musí dát zelenou parlament
Nákupu stíhaček a výzbroje musí požehnat poslanci i senátoři. Stačí, aby neschválili zákon o úvěru, a vláda by neměla peníze na první splátky. Prvních třicet miliard korun chce totiž obstarat z úvěru a ze státních dluhopisů.

"Pokud sněmovna zamítne zákon o úvěru, nedojde ani k podpisu smlouvy. Nabídka konsorcia platí do konce června. Co by bylo pak, nevím," připustil Tvrdík, na čem může nákup stíhaček ztroskotat.

"Pokud bychom rezignovali na vlastní ochranu vzdušného prostoru, museli bychom požádat Severoatlantickou alianci o zabezpečení jejími vzdušnými silami a akceptovat výhody i nevýhody tohoto řešení," dodal ministr.

"Každá duševně příčetná vláda musí usilovat o to, aby zajistila bezpečnost své země včetně bezpečnosti svého vzdušného prostoru. Otázka, zda potřebujem stíhačky, které má, kromě Islandu a Lucemburska, každá členská země NATO, je stejně relevantní jako otázka, zda potřebujeme armádu a výdaje na ni," prohlásil po schválení nákupu stíhaček předseda vlády Miloš Zeman.

Jsme proti, ale nikoho vylučovat nebudeme, říká Nečas
Občanští demokraté, největší kritici návrhu, mají podle Tvrdíka stranický příkaz hlasovat proti stíhačkám. Jinak jim hrozí vyloučení z ODS. Místopředseda ODS Petr Nečas však tuto informaci odmítl.

"Nejsme sociální demokraté, abychom někoho vylučovali ze strany. Pan ministr Tvrdík používá princip podle sebe soudím tebe," řekl Nečas. "Jsme proti stíhačkám, ale rozhodně ne pod hrozbou vyloučení ze strany," dodal. Poslanci mají návrh zákona o úvěru ve druhém čtení projednávat ve středu.

Vláda věří na návrat investic
Součástí kontraktu jsou i zpětné investice výrobce - britsko-švédského konsorcia BAE-Systems/SAAB - do české ekonomiky ve výši 150 procent ceny zakázky. Offsety by měly dosáhnout 82 miliard korun, uvedl náměstek ministra obrany Štefan Füle.

"Když spočítáme investiční a provozní náklady, dostáváme se k částce zhruba 85 miliard korun, což jsou komplexní náklady na tento zbraňový systém do roku 2030," řekl po zasedání vlády ministr Tvrdík.

Peníze má přinést prodej Telecomu
Stroje, které Česká republika získá, budou podle ministra Tvrdíka plně kompatibilní s letouny NATO a není potřeba další technické vybavení. Z 24 stíhaček mají být čtyři stroje dvoumístné.

Nákup letadel chce vláda zaplatit z příjmů z privatizace. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka by na nákup gripenů použila peníze získané z prodeje státního podílu v Českém Telecomu.

Gripeny, nebo peníze, žádá Tvrdík
Ministr obrany už před časem prohlásil, že armáda může být plně profesionální jen tehdy, pokud stát nakoupí nové stíhačky, nebo navýší rozpočet ministerstva o 20 miliard.

"Je to absolutní nesmysl," reagoval stínový ministr obrany ODS Petr Nečas. "Armáda teď především nesmí zahajovat megalomanské projekty, jako je nákup gripenů."

Současný ministr obrany tvrdí opak. "Z analýz, které máme k dispozici, vyplývá, že žádná vláda a žádný ministr obrany nedokáže udělat profesionalizaci ozbrojených sil bez navýšení zdrojů resortu, nebo nákupu nadzvukových letounů," řekl Tvrdík.

Pokud se stíhačky nekoupí, bude podle Tvrdíka třeba 20 miliard korun na dokončení projektu bitevníku L-159 Alca, který až dodnes stál ministerstvo 45 miliard korun.

"Je to hovadina, kterou se nemá cenu zabývat. Existuje křečovitá snaha gripeny nakoupit, až člověk nad zainteresovaností vlády žasne," řekl pro iDNES Nečas.

L-159 nejsou kompatibilní s letadly NATO
Podle sociálnědemokratického ministra obrany jsou peníze potřeba na výzbroj letadel L-159 a na rozšíření růstového potenciálu stroje.

"Stroje L-159 nejsou kompatibilní s letouny NATO, mají například odlišná rádia, chybí jim rozpoznávací zařízení "vlastní-cizí", nemohou tankovat za letu a podobně," říká Tvrdík.

"Současně bychom museli dokoupit některé další systémy jako je typ L-159B (dvoumístná verze Alcy)," řekl ministr.

Armáda má objednáno 72 letadel L-159. V případě nákupu stíhaček Gripen jich však bude potřebovat jen 36.

Výzbroj za 7,2 miliardy korun je přitom stejná pro stíhačky Gripen jako pro L-159. Nákup zbraní pro stíhačky i L-159 má být hrazen z příjmů z privatizace.

Premiér Miloš Zeman a ministr zahraničí Jan Kavan před začátkem výjezdního zasedání vlády v Plzni (22. dubna 2002).

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer a ministr kultury Pavel Dostál před začátkem výjezdního zasedání vlády v Plzni (22. dubna 2002).

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

S cejchem ďábla. Petardy na stadionech se zapíšou do rejstříku trestů

Zákaz vstupu na stadiony za používání pyrotechniky či lepší součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím...

Policie zadržela exposlance ODS Šnajdra kvůli zakázce pro Bulovku

Bývalého poslance ODS Marka Šnajdra v pondělí zadržela policie. Podle informací Lidových novin ho obvinila kvůli...

Po bezmála 130 letech skončí těžba černého uhlí v Lazech u Orlové

Těžba černého uhlí v Dole Lazy u Orlové na Karvinsku skončí vyvezením posledního vozíku ve čtvrtek 28. listopadu....

Studenti sepsali petici proti spacákové blokádě. Odmítli marxismus kolegů

Za neodůvodněnou a neslučitelnou s normami chování na akademické půdě označují někteří studenti Univerzity Karlovy...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz