Vláda má svůj legislativní jízdní řád, na letošek si uložila 165 úkolů

  17:38aktualizováno  17:38
Vláda Bohuslava Sobotky schválila svůj legislativní plán. Kabinet chce letos předložit návrh na valorizaci důchodů či zrušení zdravotnických poplatků. Do Sněmovny poputuje i zákon o zadávání veřejných zakázek, norma o státním zastupitelství či návrh na rozšíření pravomocí ombudsmanky.

Vláda Bohuslava Sobotky schválila plán legislativní plán. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

O schválení legislativního plánu informoval novináře ve středu po jednání kabinetu ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier.
Součástí plánu na letošní rok je celkem 165 legislativních úkolů.

Kabinet v dokumentu počítá s prioritami, které už dříve uvedl v koaliční smlouvě a programovém prohlášení vlády. Podle Dienstbiera zahrnuje zrušení zdravotnických poplatků, valorizaci důchodů od ledna 2015 či opatření k lepšímu výběru daně. Ještě letos chce kabinet předložit zákon o prokazování původu majetku a všechny zákony z dílny protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu.

Hlavní úkoly pro rok 2014

  • valorizaci důchodů (předkládá ministryně práce a sociálních věcí)
  • zastavení daňových úniků (ministr financí)
  • zrušení zdravotnických poplatků (ministr zdravotnictví)
  • nastartování aktivní politiky zaměstnanosti (ministryně práce a sociálních věcí)
  • transparentnější pravidla pro financování politických stran (ministr vnitra a ministr pro lidská práva‚ rovné příležitosti a legislativu)
  • postihování účtů jednoho z manželů v exekuci, řešení bagatelních sporů a nákladů řízení (ministryně spravedlnosti)
  • řešení kritického navýšení počtu lidí žijících v nedůstojných podmínkách ubytoven (ministryně práce a sociálních věcí)
  • reakce na nový občanský zákoník (ministryně spravedlnosti)
  • jedno inkasní místo (ministr financí)

Oproti původnímu návrhu se podle Dienstbiera do legislativních úkolů doplnil mimo jiné návrh zákona o nominacích do orgánů právnických osob ovládaných státem a novely volebních zákonů pro volby do Sněmovny a krajských zastupitelstev. Kabinet připraví také novou právní úpravu, která se bude týkat kampeliček.

Ministerstvo pro místní rozvoj už dříve oznámilo, že do letošního června představí zcela nový zákon o zadávání veřejných zakázek. Měl by zjednodušit proces jejich zadávání. Resort dopravy chce v prvním pololetí letošního roku představit zákon o liniových stavbách, který má urychlit investice hlavně do klíčových státních staveb. Nová právní norma se bude týkat silnic, železnic, produktovodů a elektrického vedení, které jsou pro stát velmi důležité.

Dienstbier plánuje předložit novelu, která by měla rozšířit pravomoci veřejné ochránkyně práv o možnost podávat návrhy na zrušení zákonů, které jsou v rozporu s ústavou (více čtěte zde). Chystá rovněž návrh ústavního zákona o obecném referendu. Pro ministerstvo financí bude letos zásadní rozpočet na rok 2015.

Vláda počítá rovněž s úpravou životního minima a každoročním zvyšováním minimální mzdy. Od roku 2017 by mohlo v Česku začít fungovat sociální bydlení.

Ministerstvo školství chce do prázdnin předložit kabinetu novelu vysokoškolského zákona. Připravované změny ve vysokém školství by měly začít platit od příštího roku. Ministerstvo životního prostředí chystá v letošním prvním pololetí předložit návrh zákona o posuzování vlivů na životní prostředí EIA. Zákony o památkách a veřejnoprávní instituci, které vznikají na ministerstvu kultury a na něž se čeká mnoho let, bude vláda projednávat až příští rok.

Vláda ve středu schválila nejen Plán legislativních prací pro rok 2014, ale i Výhled legislativních prací na léta 2015 až 2017 a Plán nelegislativních úkolů pro 1. pololetí 2014 a výhled na 2. pololetí 2014. Vláda je sestavila na základě podkladů jednotlivých ministerstev.

Autoři: ,

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Mezi Prahou a Olomoucí srazil vlak člověka, provoz je obnovený

Ilustrační snímek

Vlak jedoucí z Prahy do Havířova srazil odpoledne člověka u Štěpánova na Olomoucku. Tragédie zastavila v místě nehody...

Syndromem vyhoření trpí téměř každá pátá učitelka ve školce, ukázal průzkum

Školáci se budou stěhovat.

Na základě průzkumu, který se zaměřil na syndrom vyhoření u učitelů se zjistilo, že téměř každá pátá učitelka v...

VIDEO: Do Brna přiletěl legendární americký vrtulník Black Hawk

V Brně přistál slavný vrtulník Black Hawk. Lidé ho mohou prohlédnout v rámci...

Black Hawk nebo též Černý jestřáb známý také ze slavného filmu Ridleyho Scotta přistál v neděli na brněnském...

Najdete na iDNES.cz