Anglický královský pár dostane místo kladrubského koně jenom zkumavku

  18:08aktualizováno  19:28
Kabinet premiéra Petra Nečase schválil týdny po královské svatbě dar pro britské novomanžele prince Williama a Catherine. Kladrubského hřebce obdrží Velká Británie bezplatně, namísto statného koně však do Anglie putuje jen zkumavka s jeho genetickým materiálem.

"Vláda schválila dar britskému královskému páru. Hřebec Favory Alta prozatím zůstane v hřebčíně v České republice," informoval po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Dodal, že hřebec zůstane v Česku na žádost vévodů z Cambridge. "Na výslovnou žádost Jejich královských Výsostí vévody a vévodkyně z Cambridge kůň zatím nadále zůstává v národním hřebčinci. Zároveň na jejich žádost do Británie putuje zkumavka se specifickým genetickým materiálem, takže část tohoto hřebce bude dodána s předstihem," doplnil Nečas s úsměvem.

Poznamenal, že věhlasný starokladrubský bělouš tak bude mít své zastoupení i v Británii. Jaký genetický materiál do Anglie putuje, Nečas ale neupřesnil.

Podle ředitele hřebčína v Kladrubech Jana Höcka může být genetickým materiálem krev, sperma nebo sliny.

Fotogalerie

Hřebec Favory Alta v hřebčíně v Kladrubech nad Labem
Hřebec Favory Alta v hřebčíně v Kladrubech nad Labem
Hřebec Favory Alta
Hřebec Favory Alta

"Nemám zatím oficiální zprávu, takže nevím přesně, co budeme posílat. Není to pro nás ale problém. Kůň je také stále připravený k odjezdu, zatím sice zůstane u nás, ale není problém ho poslat ze dne na den," dodal Höck.

Bílý hřebec z Kladrub Favory Alta je oficiálním svatebním darem od České republiky, do Anglie se ale ani po třech týdnech od svatby nedostal. V cestě mu zabránila zdlouhavá byrokracie, která je s kladrubáky spojená. Tito koně mají jako jediní v České republice status živé kulturní památky, darování Favoryho tedy musela projednat a schválit vláda.

"Kromě dodržení toho bylo třeba také dodržet diplomatické náležitosti. Komunikovali jsme prostřednictvím českého ministerstva zahraničí a zastupitelského úřadu v Londýně," řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.

Ministr čekal na souhlas páru

Dodala, že ministerstvo čekalo na vyjádření britské strany, konkrétně královské rodiny zprostředkované zastupitelským úřadem, zda novomanželský pár takový dar přijme. "Zvlášť jestliže veřejně deklarovali, že upřednostňují charitativní dary," poznamenala mluvčí s tím, že předání takto specifického daru se musí řešit individuálně.

Aby mohla vláda dar jejich výsosti projednat, koně bylo potřeba nejdřív ocenit. Po středečním jednání vlády premiér uvedl, že jeho hodnota je 30 tisíc eur, tedy asi 730 tisíc korun.

"Ministerstvo zemědělství jeho cenu ještě v době minulého zasedání neznalo. Ocenit se přitom musí každý dar, který Česká republika poskytuje. Pak to půjde cestou diplomatického předání, které zajišťuje ministerstvo zahraničí a na místě velvyslanec," uvedl před časem mluvčí vlády Jan Osúch.

Podle Fuksy je přitom darování pětiletého bílého hřebce mimořádná příležitost, jak Českou republiku reprezentovat. Koně jsou u panovnických dvorů velmi oblíbení. Jsou ve stálé službě na švédském i dánském královském dvoře, ve stájích Buckinghamského paláce však doposud starokladrubští bělouši chyběli.

Pokud Favory Alta nakonec z Kladrub odjede, pojede do Británie kamionem. Na cestu je podle ošetřovatelů velmi dobře připravený.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

Prezident kritizoval ODS, že nevyloučila Langa. Nabádal k podřezání Zemana

Prezident Miloš Zeman a majitel televize Barrandov Jaromír Soukup při pořadu...

Prezident Zeman kritizoval Občanskou demokratickou stranu za to, že ze svých řad nevyloučila radního Jesenice u Prahy...

Najdete na iDNES.cz