Vláda s rozhodnutím o protiústavnosti KSČM počká na expertizy

  16:59aktualizováno  16:59
Vláda se bude podnětem Senátu o možné protiústavnosti KSČM zabývat až v okamžiku, kdy jej obdrží, řekla mluvčí kabinetu. Až jej bude mít na stole, vyžádá si expertní stanoviska, podle kterých se rozhodne. Pochybnosti o dodržování zákonů ze strany KSČM vyslovil Senát po projednání závěrů speciální komise.

Pokud se ukáže, že strana vyzývá k pokračování revoluce, může soud stranu zakázat, myslí si politolog. | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Senát ve čtvrtek schválil závěry speciální vyšetřovací komise, podle které může KSČM porušovat českou ústavu. Podnětem by se měla zabývat vláda. Ta může oslovit Nejvyšší správní soud, aby protiústavnost komunistické strany projednal. - čtěte KSČM zřejmě porušuje ústavu, řekl Senát

"My jsme svůj úkol splnili, nyní ať činí vláda," uvedl pro iDNES.cz senátor Jaromír Štětina, který komisi předsedal. Vysvětluje, že jeho záměrem nebylo zakazovat komunistickou ideologii, ale upozornit na to, že KSČM porušuje české zákony. "Nikdo jim nebere Marxe, nikdo jim nebere Lenina, je ale potřeba dodržovat ústavu. Jestliže třetí nejsilnější politická strana v zemi nedodržuje ústavu, pak to změkčuje právní klima tohoto státu," řekl senátor.

Vláda zatím nechce svůj další postup prozradit. "V současnosti Úřadu vlády žádný takový podnět nepřišel, tudíž se jím ještě vláda nemohla zabývat," sdělila iDNES.cz mluvčí vlády Jana Bartošová. "Obecně ale lze říci, že k takovým zprávám si vláda nechává vždy vypracovat odborné stanovisko od příslušných resortů a poté se tím zabývá na svém zasedání," dodala.

76 indicií. V čem KSČM porušuje ústavu?

Závěrečná zpráva Štětinovy vyšetřovací komise

Politologové se ve svých názorech na to, jak se vláda k rozhodnutí Senátu postaví, rozcházejí. "Vláda se usnesením Senátu bude zabývat, může se s ním ztotožnit a pak rozhodnout, že požádá Nejvyšší správní soud, aby se problémem zabýval," řekl iDNES.cz politolog Milan Znoj. Právě Nejvyšší správní soud má na starosti rozhodování o politických stranách.

Podle Lukáše Jelínka z Masarykovy dělnické akademie blízké ČSSD je rozhodnutí horní komory úspěchem především senátorů Štětiny a Mejstříka, kterému za pár dní vyprší senátorský mandát. "Předpokládám, že vláda se bude k tomu ideologickému rozhodnutí stavět velmi vlažně. Umím si představit, že návrh rovnou odmítne nebo bude hrát roli mrtvého brouka," řekl iDNES.cz Jelínek, podle kterého by aktivní postup vlády znamenal vstup do uspořádání politického spektra.

Naopak politolog Petr Just připustil, že by se vláda mohla podnětem vážně zabývat. "Je pravda, že Topolánkova vláda dělala hodně kroků, které souvisely s vyrovnáváním se s minulostí," řekl Just. Připomněl vznik Ústavu pro studium totalitních režimů, premiérovo vyznamenání skupiny bratří Mašínů či udělování medailí Karla Kramáře. "Z toho pohledu bych viděl jistou šanci, že to vláda jako celek posvětí, že podnět neshodí ze stolu," dodal Just.

Podle jeho kolegy Stanislava Balíka by se měla vláda k podnětu vyjádřit, neučiní-li tak, do třiceti dnů takový návrh soudu může podat prezident. "Není to úplně povinnost vlády, ale nějaké stanovisko by zaujmout měla," řekl Balík.

Stejně tak se oslovení politologové liší v pohledu na to, jak by případně soud s vládní žádostí naložil. "Mám dojem, že porovnáním politického programu KSČM s právním řádem nemůže soud žádné nesrovnalosti objevit," domnívá se Jelínek.

Skeptický je i Balík, i když z jiného důvodu. "Osobně tomu nevěřím, protože by se musely řešit otázky typu, co je podstatou marxismu-leninismu a zda je jeho podstatou násilí, nebo není. Popravdě moc nevěřím, že by české soudy, i kdyby to byl Nejvyšší správní soud, který často rozhoduje zajímavě, do takového zkoumání šly," uvedl.

Podle Justa by určitě neobstálo současných 76 bodů Štětinovy komise, ve kterých předkládá indicie o možném porušování ústavy. Podle něj jsou příliš obecně formulované a bylo by třeba výroky připisované členům KSČM přesněji zdokumentovat.

Vnitro už rozpustilo KSM, připomněl Just
Pokud by se ale ukázalo, že strana vyzývá k násilnému svržení současného režimu a k pokračování revoluce, pak by se soud mohl přiklonit k návrhu na zrušení KSČM.

Just připomněl podobný verdikt, kterým ministerstvo vnitra rozpustilo Komunistický svaz mládeže ze stejných důvodů. Ne proto, co hlásá, ale jakým způsobem toho chce docílit. "To je legitimní, ať si hlásají, co chtějí, ale problém je, když říkají, že toho chtějí dosáhnout revoluční cestou," řekl politolog. To ostatně naznačuje i Štětinova komise v případě KSČM. - čtěte Vnitro rozpustilo sdružení mladých komunistů

Rozhodnutí Senátu je v každém případě minimálně symbolickým signálem, že několikaměsíční jednání komise má konkrétní výsledek. "Má to vesměs charakter gesta, nebude to mít ten efekt rozpuštění KSČM, ale alespoň to ukazuje, že není všem úplně jedno, jak se KSČM chová k ústavě," soudí Balík.

Podle Justa je jen dobře, pokud se téma dostane do popředí a do diskuse se zapojí politici, politologové, historici a sociologové. Debata o polistopadovém vývoji komunistické strany totiž byla až dosud spíše nárazová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Pozitiva Evropské unie převažují, řekl Babiš. Podpořil Jourovou, odmítl euro

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

„Musíte být hrdí a pyšní,“ nabádal premiér Andrej Babiš při projevu k českým velvyslancům. Podle něj mají pracovat na...

V Jáchymově otevřeli důlní štolu, připomíná hornickou minulost lázní

V Jáchymově otevřeli expozici důlní techniky uranových dolů. Lázně dnes stojí...

Nová venkovní expozice důlní techniky v těsném sousedství jáchymovského Lázeňského centra Agricola připomíná...

Najdete na iDNES.cz