Stát začíná drasticky škrtat. Ministři jsou v šoku a řeší, kde ušetří

  1:01aktualizováno  1:01
Ministryně financí Alena Schillerová navrhla ušetřit oproti dosavadnímu výhledu rozpočtu na rok 2020 celkem 25,3 miliardy korun. Připravuje se na snížení růstu HDP, a tedy příjmů státu. Nedávno zavedené slevy na jízdném pro studenty a důchodce jsou podle zjištění MF DNES momentálně nejohroženější položkou.

Ministryně financí Alena Schillerová oznamuje na tiskové konferenci hospodaření státu v roce 2018. (3. ledna 2019) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Někteří ministři jsou tak šokováni, že plánu ani nevěří, a je tedy zřejmé, že o úspory se Schillerovou ještě svedou boj. 

„Zasáhne nás to nejvíc. Paní ministryně financí chtěla asi udělat bububu, abychom pracovali efektivně. Jenom my máme program Výstavba na tři miliardy ročně, takže rozpočet 2,9 je opravdu nereálný,“ reagovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Fotogalerie

Možná se bude škrtat i v programu Zelená úsporám. Nepostaví se porodnice v Brně. Ohrožená je stavba dálnic. Bát by se měly i banky, na které ČSSD opět vytahuje sektorovou daň. Klíčové koaliční jednání na téma úspory má být 3. března.

Propouštějte lidi

„Nejvíce ohrožená“ ministryně Dostálová si tak ještě nemusí úplně zoufat, protože o šetření se v koalici povede tvrdá diskuse. Sociální demokracie totiž nesouhlasí se samotným postupem, kdy Schillerová poslala ministrům psaní s navrženou sumou v miliardách a poraďte si.

„Nesouhlasím například s plošným propouštěním státních zaměstnanců. Jsme ale připraveni vést diskusi nad tím, které agendy stát nebude vykonávat, a tím ušetřit. Budeme se muset bavit například o sektorové dani a o revizi nepřehledných výjimek v daňovém systému,“ říká předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček.

Sociální demokraté jsou podle informací MFDNES připraveni obětovat v září zavedené slevy na jízdné pro nejmladší a nejstarší pasažéry, aby bylo na zvýšení penzí. To je položka, o kterou by ještě navíc narostly výdaje. Slevy na vlak a autobus to mají nahnuté i proto, že na nich nelpí ministr dopravy Dan Ťok.

Musíme šetřit, vyhlásili Babiš a Schillerová. Navrhli propouštění úředníků

„Principiálně bych byl pro to, aby se to neměnilo, protože takové věci se nedělají na jeden rok, ale kdyby se mělo nějak zásadně hodně šetřit, tak je to jedna z položek, kde by se šetřit mohlo,“ řekl Ťok v pondělí. Zároveň dodal, že slevy přijdou na půl miliardy korun měsíčně, šest miliard za rok a ani jejich škrtnutí by nestačilo, pokud má jeho resort uspořit 14 miliard korun.

Jenže ani slevy nebude úplně jednoduché škrtnout, protože levnější jízdenky pro důchodce pro změnu leží na srdci komunistům, kteří drží vládu. A budou slevy hájit. „S paní ministryní financí určitě budeme jednat. Šetření by se totiž rozhodně nemělo dotknout slev pro důchodce nebo Zelené úsporám. Mělo by se spíš zaměřit na provoz jednotlivých aparátů,“ říká místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Kolik budou muset příští rok ušetřit jednotlivá ministerstva?

MINISTERSTVOROZPOČET 2019 (mld Kč)ROZPOČET 2020 (mld Kč)
Doprava5339
Místní rozvoj4,92,8
Vnitro7672
Obrana6676
Zemědělství2418
Práce a sociální věci627669
Životní prostředí6,25,3
Školství195198
Spravedlnost3029
Zdravotnictví7,36,2
Kultura1412
Průmysl3535
Zahraniční věci8,17,2
Finance2320

Pikantní je, že Andrej Babiš se Schillerovou naordinovali největší úspory vlastním ministrům, spíš než ČSSD. Ministerstvo dopravy by přišlo oproti roku 2019 o 14 miliard korun. Nejvíc by ale „krvácelo“ vzhledem k výši vlastního rozpočtu ministerstvo pro místní rozvoj, kterému by klesl téměř na polovinu. „Vítězi“ jsou naopak ministerstvo práce, které si přilepší nejvíc, a ministerstvo obrany, které mělo oproti letošku dostat navíc deset miliard, ale dostane jen devět miliard.

Schillerová spolu s Babišem už na začátku února, kdy úspornou kúru avizovali, doporučili kolegům propustit 10 procent úředníků.

Ministr životního prostředí Richard Brabec spočítal, že deset procent propouštěných úředníků u něj znamená až 400 lidí třeba v inspekci životního prostředí nebo v Agentuře ochrany přírody a krajiny.

Když se má škrtat, musíme vědět, co stát přestane dělat, říká ČSSD

Pro ministerstvo vnitra by škrty znamenaly propuštění zhruba stovky lidí, jenomže vnitro potřebuje spíš nabírat. „Pokud chce třeba Andrej Babiš rozšířit program Ukrajina na 40 tisíc Ukrajinců (umožňuje snadnější vyřízení pracovního povolení – pozn. red.), tak to znamená pro odbor azylové politiky přijetí sta nových úředníků,“ říká zdroj z vnitra.

Exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 vládě vytkl, že v posledních letech nabobtnal počet státních zaměstnanců. „Kdyby se hloupě nerozhazovalo v minulosti, tak by se teď nemuselo hloupě škrtat,“ prohlásil Kalousek. „Já bych dělal legislativní změny v oblasti mandatorních výdajů,“ zmínil Kalousek výdaje, mezi které patří dávky nebo dotace zaměstnavatelům.

A co říká vyděšeným reakcím kolegů Schillerová? „Konkrétní podoba opatření bude předmětem pokračující diskuse vládní koalice,“ vzkázal za Schillerovou mluvčí Michal Žurovec.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Prezident odmítl říci, koho podpořil. Dříve přitom veřejně slíbil hlas ČSSD

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítrl říci,...

Prezident Miloš Zeman volil ve volbách do Evropského parlamentu. Odmítl říci, koho podpořil. Nedávno na sjezdu ČSSD...

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

Vila proslavená pojišťovacím podvodem a tragickým výbuchem je na prodej

Současný stav vily v Šenově u Nového Jičína, kterou v lednu roku 2015 otřásl...

Vila v Šenově u Nového Jičína, kterou nechal před čtyřmi lety vyhodit do vzduchu chorvatský podnikatel Goran Boban...

Najdete na iDNES.cz