Vláda rozhodne o reformě až za týden, zatím hledá shodu

  13:10aktualizováno  15:02
Premiér Mirek Topolánek sice vycházel z jednání klubu ODS v dobré náladě, přesto nepřímo přiznal - dohoda o reformách ještě v koalici neexistuje. Především proto bude vláda jednat o reformním balíku nejenom zítra, ale i za týden.

Mirek Topolánek se nyní snaží přesvědčit své ministry, aby podpořili připravované vládní reformy. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Spěchám, spěchám, tvrdil ministerský předseda, když po poledni vycházel ze zasedání svého stranického klubu.

Nakonec se ale zastavil a podrobně popsal, jak vidí situaci, která by mohla skončit i pádem jeho vlády - už dříve totiž avizoval, že pokud jeho vláda reformy Sněmovnou neprotlačí, tak končí.

"Já vím, že jste velmi nedočkaví a netrpěliví, ale ten balík norem a zákonů se bude ve Sněmovně projednávat až v červnu. Já se teď snažím, a zajímá mě spíš, jestli ta reforma projde ve vládě, mě zajímají spíš hlasy ministrů než poslanců," zněla Topolánkova doslovná odpověď na první otázku, zda reforma projde Sněmovnou.

Přitom ujišťoval, jak se bude snažit s každým jednat. Počínaje koalicí, přes poslance Melčáka s Pohankou až po poslanecký klub ČSSD.

Když měl sdělit detaily, připustil právě potíže ve vládních stranách. "Máme ještě celou řadu otázek k diskusi, proto míníme celý balík projednat jako samostatné tisky nejenom nyní, ale svázané jako jeden tisk i příští týden. Nečekejte proto od nás nyní konečné rozhodnutí, je celá řada alternativních návrhů," vysvětloval předseda vlády.

"Myslím, že to zítra neuzavřeme. Protože fakticky budeme jednat o společném tisku 23. května. Teď budeme jednat o jednotlivých návrzích ministrů," dodal.

Pokud jde o jednotlivé tisky, přeloženo do srozumitelné řeči, jedná se o návrhy čtyř ministrů. Jeden návrh předloží ministr financí Kalousek, druhý ministr práce a sociálních věcí Nečas, třetí ministr zdravotnictví Julínek a čtvrtý ministr životního prostředí Bursík - byť Bursíkovy ekologické změny jsou ve složce ministra financí.

Lidovci žádají zmírnění poplatků u lékaře
Jeden z největších problémů mohou přinést Topolánkovi a celé vládě lidovci. Proto právě u lidovců trávil část dnešního dopoledne ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. Když se usadil, poslechl si jejich hlavní výhrady.

"Chceme, aby ministr netrval na tom, že poplatky u lékaře budou platit i děti do patnácti let. A stejně tak chceme, aby od těchto poplatků byly osvobozeny těhotné ženy," tlumočil názory klubu KDU-ČSL jejich poslanec Milan Šimonovský.

Julínek si tyto stížnosti vyslechl, ale "nápravu" zatím neslíbil. "Odpověděl nám, že by tak musel zasáhnout do už připraveného systému zdravotnických změn. A že by tento zásah nebyl dobrý," řekl další lidovecký poslanec Jiří Carbol.

Ministr Julínek ale mnoho únikových cest nemá. Lidovci i dnes dávali jasně najevo, že tyto dvě změny musí do zákonů vepsat. Jinak se může zcela reálně stát, že reformy nepodpoří ministři ani poslanci KDU-ČSL.

Topolánek: Tlustý by zdanil vše, co se hýbe
Mirek Topolánek se také rozpovídal o návrzích svého stranického kolegy Vlastimila Tlustého. A to poté, co si je prý pořádně prostudoval.

"Není to žádná alternativa k tomu, co předkládáme my, je to radikální a těžko realizovatelné kdekoliv na světě. Snižuje sice daňovou sazbu na 12 procent, ale umožňuje zdanit úplně všechno, co se hýbe. Já to pokládám za návrh, který je spíše učebnicový," sdělil Topolánek. S Tlustým chce nicméně dál jednat.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz