Andrej Babiš | foto: Tomáš Krist, MAFRA

O čínské odvetě za Huawei nic nevím, reagoval Babiš na Zemana

  • 368
Vláda nemá informace, že by Čína kvůli sporu o Huawei přistoupila k nějakým sankcím. Uvedl to předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost musí podle premiéra vysvětlit metodiku. Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek mluvil o tom, že se Čína chystá kvůli varování před Huawei uplatnit odvetná opatření.

„Nemám informaci, že by čínská strana chtěla přistoupit k nějakým opatřením,“ uvedl Babiš. V souvislosti se čtvrtečním vyjádření prezidenta Miloše Zemana na toto téma uvedl, že není pravda, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v tomto případě postupoval společně s Bezpečnostní informační službou (BIS).

Babiš zopakoval, že úřad vydal varování bez předchozích konzultací a nepředložil žádné důkazy. Jeho metodika je podle premiéra zmatečná, očekává proto, že bude spolupracovat s úřady a firmami provádějícími bezpečnostní audity. V souvislosti s jednáními, které nyní ministři podnikají kvůli používání sporných technologií, Babiš uvedl, že pouze jeden z nich na jedné schůzce zaznamenal, že by mohl vzniknout problém.

Zeman ve čtvrtek uvedl, že Čína kvůli varování chystá vůči Praze odvetná opatření. Kvůli varování je podle něj v ohrožení investice automobilky Škody Auto v Číně. Zmínil také, že odveta Pekingu může negativně zasáhnout aktivity investiční skupiny PPF včetně společnosti Home Credit nebo chystané investice Huawei ve výši 8,5 miliardy korun do digitálních technologií v Česku. Takové informace podle prezidenta mají někteří členové vlády.

NÚKIB varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, v dokumentu týkajícím se roku 2013 psala o potenciálním nebezpečí pro ČR, které může představovat rostoucí podíl firem Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Zeman ve čtvrtek řekl, že ředitelé NÚKIB Dušan Navrátil a Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka poškodili zájmy českých firem v Číně.

Podle místopředsedy vlády a ministra životního prostředí Richarda Brabce bylo možné čínskou reakci na varování českých úřadů před technologiemi společnosti Huawei očekávat. Na Zemanovo čtvrteční vyjádření o tom, že Čína kvůli varování chystá vůči Česku odvetná opatření reagovali i další politici.

„Nás, naše bezpečnostní i naše ekonomické zájmy ohrožují ohnutá záda, ne šéf BIS,“ pustil se na Twitteru do Zemana poslanec STAN Jan Farský. 

10.ledna 2019 v 21:43, příspěvek archivován: 11.ledna 2019 v 07:50

M.Zeman straší ohrožením čínských investic,díky odpovědné práci našich služeb.Tak strašil i po mém setkání s dalajlámou.Bylo to zcela liché.

Kriticky se k výroku prezidenta Zemana vyjádřil také senátor Jiří Drahoš. „Číňané asi svému hlavnímu obchodnímu zástupci pěkně vyčinili, když teď valstní zemi vyhrožuje odvetnými opatřeními,“ napsal na Twitteru.

11.ledna 2019 v 08:08, příspěvek archivován: 11.ledna 2019 v 09:11

Po útoku na BIS to tentokrát od Miloše Zemana schytal také NÚKIB. Číňané asi svému hlavnímu obchodnímu zástupci pěkně vyčinili, když teď vlastní zemi vyhrožuje odvetnými opatřeními. #rezident

„To se dalo očekávat, že Čína nějakým způsobem zareaguje,“ řekl Brabec. Mnoho evropských zemí se podle něj k Huawei staví jinak, i když jejich zpravodajské služby mohly mít podobné informace. „Mně se to hůř komentuje, protože ta jednání, která se vedla, se vedla v utajeném režimu,“ doplnil s tím, že Bezpečnostní informační službě (BIS) věří. Stejně se vyjádřila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ministr Brabec věří, že varování českých úřadů nebude mít soudní dohru, ekonomické dopady ale nevyloučil. „Kdyby to mělo nějakou soudní dohru a Česká republika by neuspěla třeba v nějaké mezinárodní arbitráži, tak by to nepochybně mělo nějaké dopady, takže nelze to vyloučit,“ řekl místopředseda vlády.

Ekonomický dopad varování lze očekávat i podle ministrů zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) a kultury Antonína Staňka (ČSSD). „Každé opatření, které se dotýká kterékoli firmy, nemusí to být čínská, může mít odvetná opatření. S tím se musí počítat. Je možné, že to tyto dopady bude mít,“ řekl novinářům Staněk. Poznamenal také, že vláda měla k prezentaci varování kybernetického úřadu výhrady a osobně považuje varování za poměrně nešťastný krok.

Je na tom kus pravdy, řekl ministr zemědělství

Toman, který patří mezi příznivce Zemana, uvedl, že bude zastávat pozici, kterou k věci zaujala vláda. „Vnímám, co řekl pan prezident, určitě na tom je kus pravdy, respektuji to,“ doplnil nicméně. Bez komentáře nechal dotaz na prezidentovy výroky na adresu zpravodajských služeb.

Čína za Huawei chystá odvetu, ohrožena je Škoda i PPF, tvrdí Zeman

Brabcův vládní kolega ministr dopravy Dan Ťok o konkrétním ohrožení českých investic v Číně neví. „Mluví se o tom,“ řekl s tím, že je podle něj nešťastné, že se o věci debatuje veřejně. „Myslím si, že zrovna pan Koudelka v tom žádnou roli nehrál, že to spíš nešťastně sehrál NÚKIB,“ podotkl Ťok.

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov prohlásil, že Čína připravuje kvůli kauze Huawei proti Česku odvetná opatření, která by se mohla nejvíce dotknout automobilky Škoda a společnosti PPF Petra Kellnera. 

Společnost PPF uvedla, že nikdy nekomentuje vyjádření politiků. „Obecně můžeme pouze konstatovat, ze obchodním vztahům nikdy neprospívají politické či obchodní rozmíšky mezi jednotlivými státy, ať už jsou jejich důvody jakékoliv,“ napsala PPF.

Zeman také zkritizoval ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku a šéfa Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušana Navrátila.  „Tito dva lidé, Koudelka a Navrátil, ohrozili vážným způsobem ekonomické zájmy České republiky. Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně. Buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze,“ řekl prezident.

NÚKIB: Máme povinnost včas varovat

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) odmítl komentovat výroky prezidenta Zemana o tom, že úřad kampaní vůči Huawei poškodil zájmy českých firem. Nicméně uvedl, že má povinnost včasného varování, pokud má relevantní informace, že je ohrožena česká kybernetická bezpečnost.

„S ohledem na množící se dotazy k poslednímu dění bychom rádi uvedli, že jako striktně apolitickému úřadu nám komentování politických výroků nepřísluší. Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti České republiky. S tím souvisí i naše povinnost včasného varování, máme-li relevantní informace, že je česká kybernetická bezpečnost ohrožena,“ uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Stejně tak BIS nebude komentovat Zemanův výrok, že její šéf Koudelka kampaní vůči Huawei poškodil zájmy českých firem, řekl mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha.

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Vláda tento týden uložila správcům kritické infrastruktury, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru obou čínských společností, a to podle metodiky, kterou vydal NÚKIB.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, v dokumentu týkajícím se roku 2013 psala o potenciálním nebezpečí pro ČR, které může představovat rostoucí podíl firem Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video