Vláda protlačila sociální škrty. Nižší nemocenskou či omezení porodného

  10:34aktualizováno  11:41
Vláda Petra Nečase prosadila ve Sněmovně balík sociálních škrtů. Jde například o nižší dlouhodobou nemocenskou či omezení porodného. Už jednou to vláda prosadila, ale zabrzdil to Ústavní soud. "Země potřebuje reformy. Kam by se dostala, kdyby dostala ČSSD šanci realizovat program zadlužování?" řekl předtím ve Sněmovně premiér Nečas.

Premiér Petr Nečas hájil v parlamentu sérii reforem, kterou začali poslanci schvalovat. Většinu z nich po příštích volbách zrušíme, tvrdí šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Co přesně sociální škrty znamenají? Například to, že stát bude nadále vyplácet nemocenskou až od 22. dne pracovní neschopnosti nebo že porodné bude jen za první dítě a pouze pro rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima.

Ústavní soud platnost sociálních škrtů zastavil, protože mu vadilo, jak vládní koalice "převálcovala" ve Sněmovně levicovou opozici a nedala jí šanci o návrhu vlády v řádné rozpravě ve Sněmovně diskutovat.

Soud dal ale vládě šanci prosadit škrty znovu ještě do konce roku 2011, aby mohly začít platit, a vláda toho využila. Napodruhé už škrty neprosazovala ve zrychleném režimu takzvané legislativní nouze.

Sociální škrty Nečasovy vlády

- nižší nemocenská po třicátém dnu nemoci (jen 60 procent denního vyměřovacího základu)
- stát vyplácí nemocenskou až od 22. dne pracovní neschopnosti
- porodné jen za první dítě a pouze rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima
- snížení příspěvku na péči v prvním stupni z 2 tisíc na 800 korun měsíčně
- výrazné omezení sociálního příspěvku (zůstal jen rodinám, kde rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo dlouhodobě či těžce zdravotně postižené dítě)
- škrt ve vyplácení rodičovského příspěvku, celková vyplacená částka nesmí překročit 216 tisíc korun
- při odchodu z práce po dohodě se zaměstnavatelem nárok na nižší podporu v nezaměstnanosti

Tohle nejsou naše reformy, hřímal ve Sněmovně lídr ČSSD Sobotka

Sociální demokracie už před hlasováním avizovala, že vládní reformy zruší, pokud dostane větší podporu v příštích volbách. A na hlasování se poslanci oranžových vyzbrojili i velkými cedulemi s nápisem Stop vládě. ČSSD hlasuje proti!

"Tohle nejsou naše reformy. My jako sociální demokracie s nimi nemáme nic společného," prohlásil v emotivním projevu lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

V den, kdy Sněmovna kývla i na zvýšení DPH z 10 na 14 procent od příštího roku, v parlamentu Sobotka občanům slíbil, že minimálně u léků a potravin bude chtít sociální demokracie DPH snížit.

Vládní strany podle něj porušily předvolební sliby, že nebudou zvyšovat daně. Zvýšení daně z přidané hodnoty označil Sobotka za další experiment, který bude realizován na občanech. Průměrná rodina kvůli vyšší DPH zaplatí o šest tisíc korun ročně více, upozornil předseda sociální demokracie. Vládní reformy podle něj omezí veřejné služby a povedou k polarizaci ve společnosti.

Kalousek: Nemáme rovnou daň

Proti Sobotkovým slovům, že by reformy byly spravedlivé, kdyby byla zrušena rovná daň a obnovena daňová progrese, protestoval ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

"Máme-li jednu sazbu daně a máme-li k tomu slevy a výjimky, není to rovná daň," řekl ve Sněmovně Kalousek. Jestliže se o křivé čáře bude tvrdit, že je rovná, neznamená to, že přestane být křivá, vysvětloval poslancům Kalousek. Připustil přitom, že by se mu rovná daň bez výjimek docela líbila.

Ke kritice vládních reforem se přidali i komunisté. "Lidé si pamatují, že měli střechu nad hlavou, práci a sociální jistoty," hájila poslankyně KSČM Marta Semelová režim před rokem 1989. Od schvalování konkrétního návrhu zákona, který zbrzdil Ústavní soud, se tak diskuse ve Sněmovně rozeběhla všemi směry.

Bez ohledu na parlamentní rozpravu bylo ale od začátku zřejmé, že nejen sociální škrty, ale i zvyšování DPH a omezení státní podpory stavebního spoření koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prosadí. Na podobě všech těchto zákonů se totiž dohodla a nikdo z vládních poslanců neavizoval, že bude proti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Rodiče chtějí od školy výchovu i klid, očekávání se podle průzkumu liší

Mezi doporučované společné aktivity rodičů a dětí patří čtení a vyprávění

Jedni chtějí dění ve třídách ovlivňovat, druzí hází veškerou odpovědnost na školy. Očekávání českých rodičů od škol se...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Najdete na iDNES.cz