Vláda protlačila sociální škrty. Nižší nemocenskou či omezení porodného

  10:34aktualizováno  11:41
Vláda Petra Nečase prosadila ve Sněmovně balík sociálních škrtů. Jde například o nižší dlouhodobou nemocenskou či omezení porodného. Už jednou to vláda prosadila, ale zabrzdil to Ústavní soud. "Země potřebuje reformy. Kam by se dostala, kdyby dostala ČSSD šanci realizovat program zadlužování?" řekl předtím ve Sněmovně premiér Nečas.

Premiér Petr Nečas hájil v parlamentu sérii reforem, kterou začali poslanci schvalovat. Většinu z nich po příštích volbách zrušíme, tvrdí šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Co přesně sociální škrty znamenají? Například to, že stát bude nadále vyplácet nemocenskou až od 22. dne pracovní neschopnosti nebo že porodné bude jen za první dítě a pouze pro rodiny s příjmem do 2,4násobku životního minima.

Ústavní soud platnost sociálních škrtů zastavil, protože mu vadilo, jak vládní koalice "převálcovala" ve Sněmovně levicovou opozici a nedala jí šanci o návrhu vlády v řádné rozpravě ve Sněmovně diskutovat.

Soud dal ale vládě šanci prosadit škrty znovu ještě do konce roku 2011, aby mohly začít platit, a vláda toho využila. Napodruhé už škrty neprosazovala ve zrychleném režimu takzvané legislativní nouze.

Sociální škrty Nečasovy vlády

- nižší nemocenská po třicátém dnu nemoci (jen 60 procent denního vyměřovacího základu)
- stát vyplácí nemocenskou až od 22. dne pracovní neschopnosti
- porodné jen za první dítě a pouze rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima
- snížení příspěvku na péči v prvním stupni z 2 tisíc na 800 korun měsíčně
- výrazné omezení sociálního příspěvku (zůstal jen rodinám, kde rodič pečuje o dlouhodobě nemocné nebo dlouhodobě či těžce zdravotně postižené dítě)
- škrt ve vyplácení rodičovského příspěvku, celková vyplacená částka nesmí překročit 216 tisíc korun
- při odchodu z práce po dohodě se zaměstnavatelem nárok na nižší podporu v nezaměstnanosti

Tohle nejsou naše reformy, hřímal ve Sněmovně lídr ČSSD Sobotka

Sociální demokracie už před hlasováním avizovala, že vládní reformy zruší, pokud dostane větší podporu v příštích volbách. A na hlasování se poslanci oranžových vyzbrojili i velkými cedulemi s nápisem Stop vládě. ČSSD hlasuje proti!

"Tohle nejsou naše reformy. My jako sociální demokracie s nimi nemáme nic společného," prohlásil v emotivním projevu lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

V den, kdy Sněmovna kývla i na zvýšení DPH z 10 na 14 procent od příštího roku, v parlamentu Sobotka občanům slíbil, že minimálně u léků a potravin bude chtít sociální demokracie DPH snížit.

Vládní strany podle něj porušily předvolební sliby, že nebudou zvyšovat daně. Zvýšení daně z přidané hodnoty označil Sobotka za další experiment, který bude realizován na občanech. Průměrná rodina kvůli vyšší DPH zaplatí o šest tisíc korun ročně více, upozornil předseda sociální demokracie. Vládní reformy podle něj omezí veřejné služby a povedou k polarizaci ve společnosti.

Kalousek: Nemáme rovnou daň

Proti Sobotkovým slovům, že by reformy byly spravedlivé, kdyby byla zrušena rovná daň a obnovena daňová progrese, protestoval ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

"Máme-li jednu sazbu daně a máme-li k tomu slevy a výjimky, není to rovná daň," řekl ve Sněmovně Kalousek. Jestliže se o křivé čáře bude tvrdit, že je rovná, neznamená to, že přestane být křivá, vysvětloval poslancům Kalousek. Připustil přitom, že by se mu rovná daň bez výjimek docela líbila.

Ke kritice vládních reforem se přidali i komunisté. "Lidé si pamatují, že měli střechu nad hlavou, práci a sociální jistoty," hájila poslankyně KSČM Marta Semelová režim před rokem 1989. Od schvalování konkrétního návrhu zákona, který zbrzdil Ústavní soud, se tak diskuse ve Sněmovně rozeběhla všemi směry.

Bez ohledu na parlamentní rozpravu bylo ale od začátku zřejmé, že nejen sociální škrty, ale i zvyšování DPH a omezení státní podpory stavebního spoření koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prosadí. Na podobě všech těchto zákonů se totiž dohodla a nikdo z vládních poslanců neavizoval, že bude proti.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz