Vláda proplácení nemocenské v prvních třech dnech nepodpořila

  12:18aktualizováno  15:31
Na podpoře návratu proplácení prvních tří dnů nemocenské se vláda neshodla. Řekla to v průběhu jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. Její strana byla při jednání vlády pro, ale to nestačilo. Ministři se zabývali návrhem Senátu, který s tím přišel, ale nedokázali se dohodnout na žádném stanovisku.

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Sociální demokraté podle ministryně prosazovali k návrhu kladné, nebo alespoň neutrální stanovisko, jenže u koaličních partnerů z ANO a KDU-ČSL nenašli porozumění.

„Pro mě osobně je jasné, že by lidem ty první tři dny měly být propláceny. Já si to beru docela osobně nejen proto, že jsem sociální demokratka a pro nás je to zásadní programová věc, ale třeba já trpím na ty krátkodobé chřipky a pro mě jsou právě ty první tři dny stěžejní a když si platím všechny odvody, které mám platit, tak nevidím důvod, proč bych ty první tři dny neměla mít kompenzované,“ řekla Marksová.

„Nebylo nás dost pro kladné, ani pro neutrální stanovisko,“ uvedla. Sociálním demokratům při jednání vlády chyběly hlasy chybějících ministrů zdravotnictví Svatopluka Němečka a zahraničí Lubomíra Zaorálka, ale zároveň na vládě nebylo dost hlasů pro to, aby ANO, které proplácení prvních tří dnů nemoci nepodporuje, dokázalo návrh senátorů odmítnout.

Sobotka: Chceme jednat s koaličními partnery i zaměstnavateli

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD řekl, že chce ještě o nemocenské jednat s koaličními partnery a se zástupci zaměstnavatelů.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do čtrnáctého dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Od patnáctého dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

Vrácení proplácení nemocenské v prvních dnech nemoci prosazovala ČSSD už při sestavování vlády, ale ANO a KDU-ČSL to podmínily souhlasem partnerů v tripartitě - zaměstnavatelů a odborů. Zástupci zaměstnavatelů na to ale dosud nekývli, i když jim návrh Senátu nabízí snížení odvodů na zdravotní pojištění. Návrh i bez stanoviska vlády projedná Sněmovna.

Sociální demokraté sázejí na to, že se jim podaří zaměstnavatele nakonec přesvědčit, ať kývnou aspoň na to, že bude uzákoněna povinnost dát zaměstnanci pět takzvaných „sick days“, tedy pět dnů, kdy si zaměstnanec bude moci vzít kvůli nevolnosti či nemoci volno, aniž by čerpal dovolenou a nebyl by mu krácen plat. To už některé firmy dobrovolně dělají a takové volno svým lidem dávají, aniž by zkoumaly, co jim je.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL připustil, že o podpoře varianty „sick days“ by byli lidovci ochotni uvažovat.

Pravicová opozice návrat prvních tří dnů nemocenské odmítá

Proti plánu proplácení nemocenské v prvních třech dnech protestuje opoziční ODS. „Pokud bude proplácena nemocenská v prvních dnech, opět vzroste počet lidí na neschopence, kteří budou opatření zneužívat, jak se to dělo v minulosti. Zaměstnavatelé budou mít navíc problém se zajištěním provozu. Kdyby tato vláda nechtěla dělat pouze populistické kroky, zavedla by především elektronickou evidenci pracovní neschopnosti od prvního dne, tedy tolik let diskutované elektronické zadávání pracovní neschopnosti tak, aby bylo možné posílit i kontrolní mechanismy,“ uvedla expertka ODS na sociální politiku, exposlankyně Lenka Kohoutová.

„Sama zaměstnávám ve třísměnném provozu více jak sto zaměstnanců a umím se domluvit s každým zaměstnancem. Když potřebuje pár dní volna na zdolání virózy, zůstane doma na placeném volnu,“ řekla Kohoutová.

„Období prvních tří dnů nemoci, kdy není zaměstnancům vyplácena nemocenská, je v současné době fungující systém, který není potřeba měnit. Od zavedení tohoto opatření prokazatelně klesla míra dočasné pracovní neschopnosti a naopak se zvýšila průměrná doba jejího trvání. To znamená, že nárok na nemocenskou čerpají skutečně nemocní a počty zneužívání klesají. Je vysoce pravděpodobné, že zrušením takzvané karenční doby opět dojde ke zneužívání, v důsledku čehož se počty lidí na nemocenské zvýší,“ míní místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

V případě obžaloby by Zeman Babiše neodvolal. Benešovou schvaluje

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že by premiéra Andreje Babiše v případě...

Čistky na státním zastupitelství Benešová nechystá, zaměří se na korupci

Marie Benešová

Budoucí ministryně spravedlnosti Marie Benešová se chce po nástupu do funkce chce zaměřit především na boj s korupcí a...

Na české hokejisty už jsou jen VIP lístky, překupníci chtějí i pětinásobek ceny

Čeští hokejisté se radují ze vstřeleného gólu v utkání Euro Hockey Challenge...

Necelý měsíc před začátkem mistrovství světa v ledním hokeji 2019 se stále ještě dají koupit lístky také na zápasy...

Najdete na iDNES.cz