Vláda přišla o zámek v Kolodějích, soud ho vrátil dědicovi

  10:57aktualizováno  12:18
Česká vláda se bude muset vystěhovat ze zámku v Kolodějích. Obvodní soud pro Prahu 9 ho přiřkl i s oborou a dalšími přilehlými budovami dědici původních majitelů Vítězslavu Kumperovi. Kabinet zámek občas využíval k zasedáním.

Vítězslav Kumpera před zámkem v Kolodějích | foto: Michal SváčekMF DNES

"Podle mého názoru se Kumperovi neprovinili ničím jiným, než že vlastnili majetek," odůvodnil vydání zámku soudce Jiří Malý.

Vítězslav Kumpera o vrácení zámku požádal už v roce 1991. Pozemkový úřad mu ho vydal loni v lednu. Stát ale s rozhodnutím nesouhlasil a předběžnou žalobou dosáhl v březnu zmrazení vydání.

Dnešní verdikt je rozhodnutím soudu první instance, Úřad vlády se odvolá. "Přesto jsme rádi, že soud po sedmnácti letech, kdy se můj klient majetku domáhá, rozhodl poprvé v jeho prospěch," řekl Kumperův advokát Tomáš Chlost.

Podle něj byl při vyvlastnění zámku zneužit Benešův dekret k odejmutí majetku člověku, který se stal nepohodlný komunistickému režimu.

"Z archivu se podařilo získat zcela zásadní dokument, což je záznam z tajné porady ministrů spravedlnosti, financí a národního správce ze 17. prosince 1948. Usnesli se na tom, že nejsou dány podmínky pro konfiskaci, přesto je zapotřebí provést konfiskaci," uvedl podle ČTK již dříve.

Majitelem zámku v Kolodějích je podle soudu Vítězslav KumperaVítězslav Kumpera si po odchodu ze soudní síně úlevně vydechl. "No konečně," komentoval rozhodnutí.

Na zámku plánuje zbudovat rodinné muzeum. Hodnotu všech budov prý ani sám nezná. Bude je muset teprve nechat ocenit.

"Úřad vlády využije, a je dokonce povinen využít všech zákonných opravných prostředků. Nicméně konečné, pravomocné rozhodnutí soudu budeme samozřejmě respektovat," sdělila k rozhodnutí soudu tisková mluvčí vlády Jana Bartošová.

. Historie zámku v Kolodějích ve 20. století

Zámek byl v majetku rodu Lichtenštejnů od 18. století do roku 1919, kdy ho zkonfiskoval československý stát. Za první republiky sloužil jako letní sídlo prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

V roce 1937 ho koupil inženýr Antonín Kumpera, ředitel továrny Walter.

V roce 1947 objekt převzalo ministerstvo vnitra a zřídilo tu školu Sboru národní bezpečnosti, o rok později stát zámek oficiálně zabavil.

V 50. letech si v podzemních prostorách zřídila StB vězení. Od roku 1955 zámek využívá vláda ke slavnostním účelům a důležitým jednáním.

Antonín Kumpera opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Jeho vnuk Vítězslav se v současné době soudí také o budovy v Praze 5 na Smíchově, údajně už získal některé nemovitosti v centru hlavního města.

zdroj: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Stát chce investovat přes půl miliardy korun do ochrany menších letišť

Letadlo společnosti Ryanair po přistání na ostravském Letišti Leoše Janáčka....

Vláda v pondělí projedná plán důslednější ostrahy menších mezinárodních letišť. Přibudou detektory obličejů i kontroly...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz