Vláda přežila díky komunistům

  13:02aktualizováno  13:02
Vláda Stanislava Grosse přežila hlasování o nedůvěře ve Sněmovně. Na její stranu se tichou podporou postavili komunisté, kteří se zdrželi. Zopakovali ale, že kabinet jejich důvěru nemá. Někteří ministři už ovšem oznámili, že asi odejdou.

ON-LINE REPORTÁŽ Z HLASOVÁNÍ ČTĚTE ZDE!

DÁLE ČTĚTE:
* Klaus: Nová vláda musí žádat o důvěru
* Kalousek odmítl Grossův bordel
* Grossovi se může vláda rozpadnout
* Ekonomové: Vítězství Grosse zpomalí reformy
* Dokument: Projev premiéra k poslancům

Pavel Kováčik prohlásil, že komunisté se hlasování zdrží, čímž vládu de facto podpořili. Při následném hlasování skutečně všech 41 komunistických poslanců odpovědělo: "Zdržuji se."

Přidali se k nim ještě tři členové klubu US-DEU. Opoziční ODS s dosud vládní KDU-ČSL tak nezískala potřebných 101 hlasů a neprosadila vyslovení nedůvěry vládě.

Komunisté přitom zopakovali, že vláda ČSSD a US-DEU nemá jejich podporu a že nepovažují premiéra Grosse za důvěryhodného. Důležitější je podle nich ale stabilita země, která by pádem kabinetu byla narušena.

Místopředseda lidovců a Sněmovny Jan Kasal po hlasování vyzval premiéra, aby našel odvahu a požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry pro menšinovou vládu.

JAK SE HLASOVALO O NEDŮVĚŘE VLÁDĚ

PRO NÁVRH
(==> nedůvěra)

ZDRŽELI SE

PROTI NÁVRHU
(==> důvěra)

všichni  KDU-ČSL
(jeden omluven)
všichni ODS
nezařazený Vrbík
všichni KSČM
+ za US-DEU
Karásek,Fišerová, Vokáč
všichni ČSSD
(jeden omluven)
zbývajících 7 US-DEU

78 poslanců

44 poslanců

76 poslanců

složení poslaneckých klubů najdete ZDE

Grossovi se vláda může rozpadnout
Přežití vlády bude vykoupeno personálními problémy - ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) totiž ve Sněmovně prohlásil, že nemůže být členem menšinového kabinetu, protože do vlády vstoupil s tím, že má podporu většiny poslanců. "Pokud vláda projde s podporou komunistů, já podám demisi," řekl Mlynář.

Podobně se vyjádřil také ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, nejasnosti panují kolem dalšího působení ministryně školství Petry Buzkové a vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna. - více zde

KSČM podporu naznačila už dřív
Výkonný výbor KSČM svým poslancům ve čtvrtek doporučil, aby se hlasování o nedůvěře zdrželi. - více zde

Vládu podpořili také unionisté. Jejich místopředseda Svatopluk Karásek už ve středu iDNES řekl, že se zdrží hlasování. Stejně se zachovala i Táňa Fišerová. K nim se přidal ještě Robert Vokáč.

Hlasování o nedůvěře iniciovala v úterý ODS, která měla jistou jen podporu lidovců, kteří ve středu rozhodli o konci koaliční spolupráce. - více zde

CO SE DĚLO VE SNĚMOVNĚ PŘED HLASOVÁNÍM

Dlouhé projevy pro diváky
Jednání před hlasováním se proměnilo v přestřelku mezi sociální demokracií a KDU-ČSL. Stanislav Gross odmítl, že by odešel z vlády. "Necítím tu situaci tak, abych utekl od rozdělané práce," řekl během dlouhého proslovu před poslanci.

"Nerad bych opouštěl programové prohlášení vlády, to by byl teprve podvod. A já takový podvod prostě udělat nechci," zdůraznil premiér a doplnil: "Já se nikoho o podporu neprosil."

Gross se komunistů neštítí
Předseda vlády zároveň udělal ústupek a přiznal, že se nebrání spolupráci s komunisty. "Já se jejich dvacetiprocentní podpory u veřejnosti neštítím. Je to politická síla, se kterou je třeba počítat," uvedl Gross. 

Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus se už předtím ohradil vůči výpadům ODS. "ODS se domluvila s komunisty na volbě prezidenta," hájil případnou komunistickou podporu.

Slovo si vzal také lídr KSČM Miroslav Grebeníček, který zopakoval, že Stanislav Gross je pro komunisty nevěrohodný a že nejsou přesvědčeni ani o kvalitách jeho kabinetu. Nicméně naznačil, že mu pomohou hlasování přežít. Totéž řekla jeho kolegyně Zuzana Rujbrová.

"Beru vážně prohlášení některých ministrů, že pokud vláda přežije díky podpoře komunistických poslanců, že odejdou. Možná k tomu budete mít příležitost. Dosud se vám dobře žilo, my vás teď ale budeme ostře kontrolovat," prohlásil Grebeníček.

Kalousek vyzval Grosse k odchodu
Miroslav Kalousek, který hovořil jako čtvrtý, vyzval Stanislava Grosse, aby - pokud projde menšinová vláda ČSSD a US-DEU s podporou komunistů - v co nejkratší době požádal Sněmovnu o hlasování o důvěře. "Alespoň by to pak bylo čisté," uvedl.

Předseda lidovců před hlasováním zároveň naposled vyzval premiéra Grosse k rezignaci. Vláda už nemá podle Kalouska podporu 101 poslanců, a je tedy podvodem na voličích a veřejnosti.

Naopak na stranu kabinetu se postavil šéf unionistických poslanců Vlastimil Ostrý, který zopakoval, že US-DEU vládu podporuje.

Překvapivě hovořil před jednáním Sněmovny ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Nevím, jestli mám mít radost, když se tato vláda udrží. Takovou situaci jsem si nepřál, přešel mě smích," řekl MF DNES.

NÁZORY

Topolánek: Ať už vláda skončí

Sobotka: Ne, ať vláda vydrží dál

Poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský ve svém projevu obhajoval případnou komunistickou podporu vládě. Nařkl česká média z pravicovosti a neobjektivnosti, krize prý vznikla hlavně jejich vinou.

Ostře vystoupil proti vládě další představitel ODS, první místopředseda strany Petr Nečas. Podobně jako jeho předřečník Tlustý zdůraznil, že ČSSD svým chováním pouští komunisty k moci a dále likviduje českou ekonomiku.

 

Ministři (zprava) Cyril Svoboda, Pavel Němec, Milan Šimonovský a premiér Stanislav Gross na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o nedůvěře vládě. (1. dubna 2005)

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek na jednání Sněmovny. (1. dubna 2005)

Šéf KSČM Miroslav Grebeníček se zdržuje hlasování o tom, zda Sněmovna vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Premiér Stanislav Gross přesvědčuje poslance na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Šéf KSČM Miroslav Grebeníček (vpravo) a ministr Pavel Dostál na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Premiér Stanislav Gross na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Poslanci debatují v přestávce jednání Sněmovny. Hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Premiér Stanislav Gross nad novinami v Poslanecké sněmovně v Praze, kde se 1. dubna 2005 sešli poslanci dolní komory českého parlamentu k hlasování o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Miroslav Kalousek diskutuje, 1. dubna 2004.

Premiér Stanislav Gross hovoří během rozpravy k hlasování o nedůvěře vládě. Hlasování navrhla ODS. (1. dubna 2005)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Najdete na iDNES.cz