Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Vláda přežila díky komunistům

  13:02aktualizováno  13:02
Vláda Stanislava Grosse přežila hlasování o nedůvěře ve Sněmovně. Na její stranu se tichou podporou postavili komunisté, kteří se zdrželi. Zopakovali ale, že kabinet jejich důvěru nemá. Někteří ministři už ovšem oznámili, že asi odejdou.

ON-LINE REPORTÁŽ Z HLASOVÁNÍ ČTĚTE ZDE!

DÁLE ČTĚTE:
* Klaus: Nová vláda musí žádat o důvěru
* Kalousek odmítl Grossův bordel
* Grossovi se může vláda rozpadnout
* Ekonomové: Vítězství Grosse zpomalí reformy
* Dokument: Projev premiéra k poslancům

Pavel Kováčik prohlásil, že komunisté se hlasování zdrží, čímž vládu de facto podpořili. Při následném hlasování skutečně všech 41 komunistických poslanců odpovědělo: "Zdržuji se."

Přidali se k nim ještě tři členové klubu US-DEU. Opoziční ODS s dosud vládní KDU-ČSL tak nezískala potřebných 101 hlasů a neprosadila vyslovení nedůvěry vládě.

Komunisté přitom zopakovali, že vláda ČSSD a US-DEU nemá jejich podporu a že nepovažují premiéra Grosse za důvěryhodného. Důležitější je podle nich ale stabilita země, která by pádem kabinetu byla narušena.

Místopředseda lidovců a Sněmovny Jan Kasal po hlasování vyzval premiéra, aby našel odvahu a požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry pro menšinovou vládu.

JAK SE HLASOVALO O NEDŮVĚŘE VLÁDĚ

PRO NÁVRH
(==> nedůvěra)

ZDRŽELI SE

PROTI NÁVRHU
(==> důvěra)

všichni  KDU-ČSL
(jeden omluven)
všichni ODS
nezařazený Vrbík
všichni KSČM
+ za US-DEU
Karásek,Fišerová, Vokáč
všichni ČSSD
(jeden omluven)
zbývajících 7 US-DEU

78 poslanců

44 poslanců

76 poslanců

složení poslaneckých klubů najdete ZDE

Grossovi se vláda může rozpadnout
Přežití vlády bude vykoupeno personálními problémy - ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) totiž ve Sněmovně prohlásil, že nemůže být členem menšinového kabinetu, protože do vlády vstoupil s tím, že má podporu většiny poslanců. "Pokud vláda projde s podporou komunistů, já podám demisi," řekl Mlynář.

Podobně se vyjádřil také ministr bez portfeje Jaroslav Bureš, nejasnosti panují kolem dalšího působení ministryně školství Petry Buzkové a vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna. - více zde

KSČM podporu naznačila už dřív
Výkonný výbor KSČM svým poslancům ve čtvrtek doporučil, aby se hlasování o nedůvěře zdrželi. - více zde

Vládu podpořili také unionisté. Jejich místopředseda Svatopluk Karásek už ve středu iDNES řekl, že se zdrží hlasování. Stejně se zachovala i Táňa Fišerová. K nim se přidal ještě Robert Vokáč.

Hlasování o nedůvěře iniciovala v úterý ODS, která měla jistou jen podporu lidovců, kteří ve středu rozhodli o konci koaliční spolupráce. - více zde

CO SE DĚLO VE SNĚMOVNĚ PŘED HLASOVÁNÍM

Dlouhé projevy pro diváky
Jednání před hlasováním se proměnilo v přestřelku mezi sociální demokracií a KDU-ČSL. Stanislav Gross odmítl, že by odešel z vlády. "Necítím tu situaci tak, abych utekl od rozdělané práce," řekl během dlouhého proslovu před poslanci.

"Nerad bych opouštěl programové prohlášení vlády, to by byl teprve podvod. A já takový podvod prostě udělat nechci," zdůraznil premiér a doplnil: "Já se nikoho o podporu neprosil."

Gross se komunistů neštítí
Předseda vlády zároveň udělal ústupek a přiznal, že se nebrání spolupráci s komunisty. "Já se jejich dvacetiprocentní podpory u veřejnosti neštítím. Je to politická síla, se kterou je třeba počítat," uvedl Gross. 

Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus se už předtím ohradil vůči výpadům ODS. "ODS se domluvila s komunisty na volbě prezidenta," hájil případnou komunistickou podporu.

Slovo si vzal také lídr KSČM Miroslav Grebeníček, který zopakoval, že Stanislav Gross je pro komunisty nevěrohodný a že nejsou přesvědčeni ani o kvalitách jeho kabinetu. Nicméně naznačil, že mu pomohou hlasování přežít. Totéž řekla jeho kolegyně Zuzana Rujbrová.

"Beru vážně prohlášení některých ministrů, že pokud vláda přežije díky podpoře komunistických poslanců, že odejdou. Možná k tomu budete mít příležitost. Dosud se vám dobře žilo, my vás teď ale budeme ostře kontrolovat," prohlásil Grebeníček.

Kalousek vyzval Grosse k odchodu
Miroslav Kalousek, který hovořil jako čtvrtý, vyzval Stanislava Grosse, aby - pokud projde menšinová vláda ČSSD a US-DEU s podporou komunistů - v co nejkratší době požádal Sněmovnu o hlasování o důvěře. "Alespoň by to pak bylo čisté," uvedl.

Předseda lidovců před hlasováním zároveň naposled vyzval premiéra Grosse k rezignaci. Vláda už nemá podle Kalouska podporu 101 poslanců, a je tedy podvodem na voličích a veřejnosti.

Naopak na stranu kabinetu se postavil šéf unionistických poslanců Vlastimil Ostrý, který zopakoval, že US-DEU vládu podporuje.

Překvapivě hovořil před jednáním Sněmovny ministr sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Nevím, jestli mám mít radost, když se tato vláda udrží. Takovou situaci jsem si nepřál, přešel mě smích," řekl MF DNES.

NÁZORY

Topolánek: Ať už vláda skončí

Sobotka: Ne, ať vláda vydrží dál

Poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský ve svém projevu obhajoval případnou komunistickou podporu vládě. Nařkl česká média z pravicovosti a neobjektivnosti, krize prý vznikla hlavně jejich vinou.

Ostře vystoupil proti vládě další představitel ODS, první místopředseda strany Petr Nečas. Podobně jako jeho předřečník Tlustý zdůraznil, že ČSSD svým chováním pouští komunisty k moci a dále likviduje českou ekonomiku.

 

Ministři (zprava) Cyril Svoboda, Pavel Němec, Milan Šimonovský a premiér Stanislav Gross na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o nedůvěře vládě. (1. dubna 2005)

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek na jednání Sněmovny. (1. dubna 2005)

Šéf KSČM Miroslav Grebeníček se zdržuje hlasování o tom, zda Sněmovna vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Premiér Stanislav Gross přesvědčuje poslance na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Šéf KSČM Miroslav Grebeníček (vpravo) a ministr Pavel Dostál na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Premiér Stanislav Gross na jednání Sněmovny. Poslanci hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Poslanci debatují v přestávce jednání Sněmovny. Hlasovali o tom, zda vysloví vládě nedůvěru. (1. dubna 2005)

Premiér Stanislav Gross nad novinami v Poslanecké sněmovně v Praze, kde se 1. dubna 2005 sešli poslanci dolní komory českého parlamentu k hlasování o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Miroslav Kalousek diskutuje, 1. dubna 2004.

Premiér Stanislav Gross hovoří během rozpravy k hlasování o nedůvěře vládě. Hlasování navrhla ODS. (1. dubna 2005)

Autoři:

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzal si do hlavy, že ho nikdo nechce léčit, řekl o střelci jeho šéf

Mužem, který střílel v ostravské nemocnici, je pravděpodobně stavební technik Ctirad V. Informaci přinesl Český rozhlas...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Uchránil dceru před střelcem v Ostravě. Je hrdinou, říká vězeňská služba

Dvě z šesti obětí úterní střelby v ostravské fakultní nemocnici byli příslušníci Vězeňské služby. Její generální...

Školku se šizenými porcemi navštívila hygiena, vedoucí skončila

Na konci října informoval server iDNES.cz o šizených porcích v pardubické mateřské škole Korálek, kde byla dlouhodobě...

Přišli jsme, protože s nimi cítíme, říkali lidé na mši v nemocnici

Dvě stovky lidí zaplnily aulu v ostravské fakultní nemocnici, kde se konala zádušní mše za oběti úterní střelby. Přišli...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Najdete na iDNES.cz