Vláda přepočítá úředníky. Služební zákon se nesmí státu prodražit

  15:54aktualizováno  15:54
Akce se zaváděním služebního zákona pro státní úředníky nemá stát více peněz než se utrácí dosud, shodují se ministři. "Snažíme se to připravit tak, aby to bylo rozpočtově neutrální," řekla po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj a první místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. A potvrdil to i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD.

Dopady připravovaného služebního zákona by měly být podle ministryně pro místní rozvoj a první místopředsedkyně ANO Věry Jourové rozpočtově neutrální. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Vláda se ve středu zabývala přípravami na zavedení služebního zákona, o jehož konečné podobě stále koalice vyjednává.

"To, co se nyní chce po resortech, je uvedení informací o zaměstnancích a útvarech, které budou spadat do režimu služebního zákona," uvedla Jourová. To se podle premiéra Bohuslava Sobotky zatím žádná vláda neodhodlala udělat.

Má to ale i dost praktický důvod. Jinak se totiž podle Jourové vláda nedobere potřebných informacích o rozpočtových nárocích, které reforma přinese. "Nejdřív potřebujeme vědět, kteří úředníci a které instituce budou pod zákonem o státní službě, pak budeme vědět, jaký dopad to bude mít na financování," řekl také vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

Koalice bude chtít podle ministra Dienstbiera z ČSSD změnit systém odměňování úředníků. "Osekáme nejkřiklavější excesy jako jsou smluvní platy nebo neomezené odměny a zároveň chceme posílit tarifní složku platu," řekl Dienstber.

Odměny by podle dosavadních představ koalice mohly tvořit maximálně 20 až 30 procent ročního platu. "Celá ta změna by měla být rozpočtově neutrální, ale je samozřejmě otázka, do jaké míry to budeme schopni dodržet na sto procent," uvedl pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády Dienstbier.

Přijetí služebního zákona, který má "apolitizovat" státní správu, aby se neotřásla po každých parlamentních volbách, je jednou z podmínek pro čerpání z evropských fondů, jak je České republice dala Evropská unie.

V režimu služebního zákona musí být podle ministryně pro místní rozvoj Jourové ty instituce, které řídí čerpání peněz z evropských fondů.  "Musíme také rozhodnout, zda pod zákon podřadíme všechny instituce a úřady, které se podílejí na čerpání evropských dotací," uvedl Dienstbier.

Čerpání peněz z evropských fondů se totiž týká nejen sedmi ministerstev, ale také některých dalších institucí - Czechinvestu, Státního fondu životního prostředí či Státního zemědělského intervenčního fondu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz