Vláda přepočítá úředníky. Služební zákon se nesmí státu prodražit

  15:54aktualizováno  15:54
Akce se zaváděním služebního zákona pro státní úředníky nemá stát více peněz než se utrácí dosud, shodují se ministři. "Snažíme se to připravit tak, aby to bylo rozpočtově neutrální," řekla po jednání vlády ministryně pro místní rozvoj a první místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. A potvrdil to i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD.

Dopady připravovaného služebního zákona by měly být podle ministryně pro místní rozvoj a první místopředsedkyně ANO Věry Jourové rozpočtově neutrální. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Vláda se ve středu zabývala přípravami na zavedení služebního zákona, o jehož konečné podobě stále koalice vyjednává.

"To, co se nyní chce po resortech, je uvedení informací o zaměstnancích a útvarech, které budou spadat do režimu služebního zákona," uvedla Jourová. To se podle premiéra Bohuslava Sobotky zatím žádná vláda neodhodlala udělat.

Má to ale i dost praktický důvod. Jinak se totiž podle Jourové vláda nedobere potřebných informacích o rozpočtových nárocích, které reforma přinese. "Nejdřív potřebujeme vědět, kteří úředníci a které instituce budou pod zákonem o státní službě, pak budeme vědět, jaký dopad to bude mít na financování," řekl také vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

Koalice bude chtít podle ministra Dienstbiera z ČSSD změnit systém odměňování úředníků. "Osekáme nejkřiklavější excesy jako jsou smluvní platy nebo neomezené odměny a zároveň chceme posílit tarifní složku platu," řekl Dienstber.

Odměny by podle dosavadních představ koalice mohly tvořit maximálně 20 až 30 procent ročního platu. "Celá ta změna by měla být rozpočtově neutrální, ale je samozřejmě otázka, do jaké míry to budeme schopni dodržet na sto procent," uvedl pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády Dienstbier.

Přijetí služebního zákona, který má "apolitizovat" státní správu, aby se neotřásla po každých parlamentních volbách, je jednou z podmínek pro čerpání z evropských fondů, jak je České republice dala Evropská unie.

V režimu služebního zákona musí být podle ministryně pro místní rozvoj Jourové ty instituce, které řídí čerpání peněz z evropských fondů.  "Musíme také rozhodnout, zda pod zákon podřadíme všechny instituce a úřady, které se podílejí na čerpání evropských dotací," uvedl Dienstbier.

Čerpání peněz z evropských fondů se totiž týká nejen sedmi ministerstev, ale také některých dalších institucí - Czechinvestu, Státního fondu životního prostředí či Státního zemědělského intervenčního fondu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Důkazy o spáchání trestného činu nesvědčily. Babiš na mě netlačil, řekl Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch po téměř čtyřech letech zastavil stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo....

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Najdete na iDNES.cz