Lidem v karanténě nemocenská nahradí celý plat, firmy budou povinně testovat

  • 1981
Všichni, kteří musejí zůstat doma v karanténě nebo v izolaci kvůli covid-19 či jinému infekčnímu onemocnění, by podle vlády měli mít nárok na stoprocentní nemocenskou. Návrh ministryně práce a sociální věcí Jany Maláčové schválila vláda. Opatření má platit v březnu a dubnu. Už zítra ho bude schvalovat Sněmovna. Vláda schválila i povinné testování ve firmách.

Nyní je nemocenská 60 procent denního vyměřovacího základu. Pokud návrh vlády schválí parlament, lidem zcela odpadne důvod vyhýbat se karanténě kvůli tomu, že by na to dopláceli finančně.

Zavedení stoprocentní nemocenské podle ministryně Maláčové znamená, že se také bude muset velmi dobře kontrolovat její dodržování.

Karanténa se přitom od pondělí prodloužila z deseti dnů na čtrnáct. „Náklady budou asi 2,3 miliardy korun,“ řekla po jednání vlády Maláčová.

„Já jsem se zdržela, bojím se komplikací,“ uvedla po jednání vlády ministryně financí za ANO Alena Schillerová.

Návrh nepodpořili i někteří další ministři za ANO, ale premiér Andrej Babiš ho podpořil, vyplynulo z vyjádření Maláčové, která vyjmenovala, jak kdo z ministrů hlasoval. 

Speciální bonus pro lidi v karanténě v pátek ve Sněmovně spadl pod stůl o jediný hlas, když návrh, jenž se vrátil ze Senátu, nepodpořili ani tři poslanci hnutí ANO – Jiří Bláha, Pavel Juříček a Pavel Staněk. Podle prvního návrhu Maláčové měli zaměstnanci v karanténě k nemocenské navíc dostávat až 370 korun denně, přičemž firmy by si to odečítaly od odvodů státu.

Za 14 dnů bude otestováno 2,1 milionu zaměstnanců

Vláda také schválila povinné testování na covid ve firmách. „Průmysl nezastavujeme. Plošné testování ve firmách bude ale povinné. Tím se stávají součástí řešení covidové krize. Do 12. 3. musí mít první testy všichni zaměstnanci firem nad 250 zaměstnanců, do 15. 3. pracovníci podniků 50-249,“ uvedl na Twitteru vicepremiér Karel Havlíček.

„Od středy bude povinnost firem nad 250 zaměstnanců mít pro své zaměstnance antigenní testy,“ uvedl po jednání vlády Havlíček. V následujících čtrnácti dnech bude otestováno 2,1 milionu zaměstnanců.

„Firma si musí zajistit testování a stát k tomu dává rámec, že jim to proplatí. Jinak si to firma objednává sama,“ řekl iDNES.cz Havlíček. Za jeden test zdravotní pojišťovny firmám proplatí 60 korun.

Testování na covid-19 se má pak opakovat jednou za týden a nebude týkat se lidí pracujících z domova.

Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček po jednání vlády řekl, že je klíčové, že velké firmy začnou testovat. Uvedl, že vláda přemýšlí i o tom, jak více motivovat firmy k tomu, aby co nejvíce zaměstnanců bylo na home office.

Předsednictvo ČSSD pověřilo v sobotu ministry za sociální demokracii, aby na vládě navrhli uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu. „Podniky, kde se bude testovat, nemá cenu zavírat,“ řekl ale v pondělí již před jednáním vlády Hamáček.

Strana tak vzdala plán usilovat o totální lockdown průmyslu, s čímž u ANO již o víkendu narazila. Firmy, v nichž zatím nebude probíhat testování na covid-19, by podle Hamáčka měly do té doby, než se v nich testovat začne, přejít na sváteční provoz.

Stát pošle lidem v nouzi 3 miliony respirátorů

Stát poskytne podle ministryně Maláčové zdarma tři miliony respirátorů ze zásob Správy státních hmotných rezerv přes potravinové banky lidem v nouzi a přes kraje dětem v klokáncích a u pěstounů. V úterý by vláda podle ministryně práce a sociálních věcí také měla probrat zvýšení ošetřovného, odměny pro zaměstnance v sociálních službách a pravidla povinný home office.

Vláda v pondělí potvrdila nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků k plnění úkolů policie. Pomohou hlídat dodržování krizových opatření proti covid-19. „Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3834 vojáků a 270 celníků,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Po jednání kabinetu to řekla ministryně financí Alena Schillerová. Zaměstnanci si budou moct jídlo do práce donášet, nebudou moct ale jíst v jídelnách.

Ministři schválili také rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy. Celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video