Vláda považuje zprávu Evropské komise za vyváženou

  20:18aktualizováno  20:18
- Zpráva Evropské komise o připravenosti České republiky na vstup do Evropské unie je podle mínění vlády dobře zpracovaná, vyvážená a objektivní, přestože se ani letos nevyhnula dílčím nedostatkům a nepřesnostem. Novinářům to během jednání kabinetu řekl ministr zahraničí Jan Kavan. Zpráva podle Kavana například nezohlednila všechny informace, které zástupci ČR dodali Evropské komisi ještě v září letošního roku. Podle vicepremiéra Pavla Rychetského komisaři vytýkají Česku nesplnění některých úkolů i přesto, že jejich plnění bylo dohodnuto až v příštích letech.

Vláda zdůraznila, že příprava České republiky na vstup do EU je prvořadým zájmem země, a uložila všem ministrům promítnout do plánů svých resortů neprodleně všechny oprávněně kritizované nedostatky a to jak legislativní tak nelegislativní povahy včetně posouzení zkrácení lhůt plnění, dodal.

Vláda si rovněž vymínila, že o plnění těchto úkolů musí být kabinet informován pravidelně nejpozději vždy dva týdny před každou schůzí Poslanecké sněmovny, uvedl ministr.

Přestože hodnotící zpráva Evropské komise obecně vyznívá pro Česko v řadě oblastí kriticky, nechybí v ní ani příznivé hodnocení. Za varující Kavan označil, že některé kritické pasáže se týkají stejných problémů, které pranýřovala již loňská zpráva.

Evropská komise předložila dokument v polovině října. ministři měli na jednání k dispozici jeho překlad. Podle informací z Bruselu ještě Česku bezprostředně nepřijetí v první vlně nehrozí, dožene-li však zpoždění v přibližování legislativy v první polovině příštího roku.

Vicepremiér Pavel Rychetský vládě předložil seznam zákonů, které podle Evropské unie České republice chybějí, a chce přimět ministry, aby co nejvíce těchto návrhů předložili ještě letos. Podle Rychetského by vláda měla do konce roku schválit 37 ze 64 návrhů.

"V hodnotící zprávě je na 64 místech použita věta: Pokrok je nulový nebo nedostatečný v oblasti legislativy," řekl Rychetský.

"Ministři dostali tři možnosti: buď zákon předloží do konce tohoto týdne nebo do konce listopadu nebo do konce prosince, aby návrhy zákonů přišly nejpozději na únorovou schůzi sněmovny," dodal.

Evropská komise totiž končí sběr podkladů pro posudek o pokroku
jednotlivých kandidátů na členství v létě a v úvahu bere jen zákony, které již byly přijaty. Letošní hodnotící zpráva kritizovala například pomalé přejímání legislativy v oblasti dopravy nebo veřejné správy.

Vicepremiér však dodal, že zpráva obsahuje jen srovnání letošního stavu s loňským rokem a nebere ohled na termíny harmonizace legislativy, které mají jednotlivá ministerstva sjednány s Bruselem.

Ministr financí Pavel Mertlík slíbil, že připraví osm zesedmnácti zákonných návrhů, ministr Miroslav Grégr má vypracovat návrhů dvanáct.

Do 8. listopadu by chtěl ministry přesvědčit, aby se zavázali, že předloží ještě některé další návrhy. Podle Rychetského by se například už v březnu příštího roku mohl před poslanci objevit návrh zákona o státní službě, jehož předložení původně vláda předpokládala až za dva roky.

Jen s tímto opatřením se ale kabinet nespokojí. Jako další krok chce usilovat o zkrácení legislativního procesu - zastáncem tohoto kroku je i velvyslanec EU v České republice Ramiro Cibrian. "Tvrdí-li politické strany v parlamentu, že jsou proevropsky orientovány, musí vláda udělat všechny kroky nezbytné k tomu, aby měly možnost toto tvrzení stvrdit také skutkem," řekl Rychetský.

Napříč politickým spektrem chce jednat o zkrácení legislativního procesu z nynějších sedmi alespoň na pět týdnů. "Jinak co nedostane parlament do zhruba 20. ledna, to prostě při zpracovávání a uzávěrce příští hodnotící zprávy se zase neprojeví," varoval vicepremiér.

Vláda chce také ještě letos předložit novelu Ústavy, která by ji oprávnila přijímat některé zákony důležité pro harmonizaci práva přímo, pokud si zákonodárci ve stanovené lhůtě nevyhradí, že návrh projednají. Novelu již jednou poslanci zamítli, Rychetský proto připustil, že vláda její znění možná modifikuje.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Indie versus česká uklízečka. Soudy už pět let řeší žalobu na velvyslanectví

Velvyslanectví Indie u Letenské pláně v Praze

V roce 2014 ji vyhodili, protože nepřišla do práce. Přitom byla Marcela Novotná, uklízečka na Indickém velvyslanectví,...

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz