Vláda pošle policisty i vojáky do Slovinska, peníze na pomoc Syřanům

  12:24aktualizováno  15:29
Dvacet policistů pošle česká vláda na pomoc s hlídáním slovinsko-chorvatské hranice. Do Slovinska také pojede až padesát vojáků. Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek vezme velvyslance z osmi zemí, kteří o to projevili zájem, do tábora pro uprchlíky v Bělé-Jezové, aby jim ukázal, v jakých tam žijí podmínkách.

Ministr vnitra Milan Chovanec | foto:  Michal Šula, MAFRA

Vláda také pošle ještě letos 105 milionů korun na pomoc zemím, které jsou nejvíce postižené migrační krizí. Na Twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka. Dalších 68 milionů vláda uvolní příští rok.

Peníze půjdou zejména do dvou unijních fondů pro Sýrii a pro Afriku. Další peníze dá Česko na Světový potravinový program a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNCHR).

02.listopadu 2015 v 11:59, příspěvek archivován: 02.listopadu 2015 v 12:59

Pomáháme řešit uprchlickou krizi tam, kde vzniká:105mil navíc letos zamíří na Blízký východ a do Afriky, pro potravinový program OSN a UNHCR

Do Slovinska pojedou policisté na měsíc a půl

Českým policistům, kteří do Slovinska zamíří příští týden a mají tam být měsíc až měsíc a půl, bude podle Chovance velet slovinská strana. „Budou zapojeni do slovinského konceptu ochrany hranice a pomoci migrujícím osobám jak při jejich identifikaci, tak při kontrole migračního toku. Máme určitý počet policistů, kteří se hlásili do maďarské mise, ale nebyli vybráni, máme tedy z čeho vybírat,“ řekl ministr vnitra. Akce bude stát kolem tří milionů korun.

Podobně už dříve česká vláda vyslala padesátků policistů na pomoc Maďarům při střežení maďarsko-srbské hranice. Budou mít k dispozici automobil, zbraň a jiné základní vybavení, jako jsou dalekohledy na noční vidění.

Ministr obrany Martin Stropnický z ANO řekl, že vláda schválila také vyslání „až padesát vojáků“ do Slovinska. Zamíří tam v polovině listopadu. „Půjde o zdravotnický personál,“ uvedl Stropnický.

„Stále čekáme, že se i Evropská komise spolu s misí Frontex odhodlá k nějaké činnosti. Pan Juncker avizoval, že by do Slovinska mělo odejít šest set policistů v rámci mise Frontex, zatím se to nijak neposunulo. Ptal jsem se na to i paní eurokomisařky Jourové, jestli je tam nějaký posun, zatím není,“ řekl Chovanec. Policisty se právě proto Česko rozhodlo do Slovinska poslat díky bilaterální dohodě se Slovinskem.

Uprchlická krize už Českou republiku podle Chovance stála nad rámec toho, s čím země počítala, půl miliardy korun, z toho přes 100 milionů odešlo na pomoc Kurdům, Jordánsku, Turecku a dalším zemím.

„Na příští rok máme k dispozici 1,1 miliardy korun,“ uvedl ministr vnitra. Připustil, že nebude třeba příští rok otevírat pro uprchlíky tábor Balková na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje a že Balková zůstane jako rezerva.

Chovanec zamíří kvůli migrantům s velvyslanci do Bělé-Jezové

Ministra vnitra čeká také ve čtvrtek spolu s velvyslanci několika evropských zemí - například z Německa, Švédska či Rumunska - cesta do uprchlického tábora v Bělé-Jezové. Budou se moci osobně přesvědčit, jak se tam zachází s uprchlíky. Také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se bude chtít na místě osobně podívat, v jakých podmínkách tam žijí děti uprchlíků.

„Jsem přesvědčen, že plníme standard jednadvacátého století. Podmínky se zlepšují postupně a průběžně. Já bych rád odkázal na stránky ministerstva vnitra, kde jsou fotografie toho, co tam ti lidé dostávají, včetně oblečení a jídla, v jakém prostředí žijí, jak vypadají dětské koutky a venkovní hřiště. Já si prostě nemyslím, že ta kritika, která směřuje na to zařízení je pravdivá,“ uvedl Chovanec. K největším kritikům patří ombudsmanka Anna Šabatová (o otevřeném dopisu zaměstnankyně Bělé ombudsmance více zde) a kriticky se k zadržování uprchlíků stavějí i ministři Robert Pelikán a Jiří Dienstbier.

Kritika poměrů v Bělé-Jezové podle Chovance dehonestuje lidi, kteří tam za nikoli velké peníze pracují. „Já bych jim rád poděkoval,“ řekl ministr vnitra. Do Bělé-Jezové pustí i média. „Na druhou stranu si musíme uvědomit, že to není zoologická zahrada a že tam jsou živí lidé, kteří by neměli být obtěžováni více, než je zdrávo. Budeme také omezovat přístup politiků. Není možné, aby tam každý druhý den jela nějaká delegace,“ prohlásil ministr vnitra.

„Podle mých informací ta krizová situace, kdy tam bylo kumulováno příliš mnoho lidí na příliš malé kapacitě, už pominula. Dnes už se v Bělé bavíme o nějakých 180 lidech, kdy je situace už snad únosná,“ řekla eurokomisařka Věra Jourová, která se v pondělí také zúčastnila jednání vlády. (více o návštěvě Jourové na vládě zde)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Najdete na iDNES.cz