Česká vláda si oblíbila Řecko, na dovolené tu jsou Babiš či Metnar

  18:12aktualizováno  18:12
Čeští vládní politici mají coby dovolenkovou oblast rádi Řecko. Letos se tam vydal s rodinou premiér Andrej Babiš, dále ministr obrany Lubomír Metnar a společně s manželkou je tam navštívil ministr kultury Antonín Staněk. Jiní ministři ale zůstávají v tuzemsku, šéf spravedlnosti Kněžínek například dovolenou letos v létě čerpat nebude.

Česká vláda si oblíbila Řecko. | foto: iDNES.cz

Volno s rodinou tráví v Řecku premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar a společně s manželkou už je navštívil také ministr kultury Antonín Staněk.

Premiér Babiš, jehož pracovní tempo označují mnozí za šílené, odjel s rodinou odpočívat na ostrov Mykonos. Cestovatelské příručky líčí Mykonos jako ostrov pelikánů, větrných mlýnů a členitého pobřeží plného menších i větších zálivů s průzračným mořem.

Toho si nepochybně plnými doušky vychutnává i český premiér. Jak se svěřil MF DNES, nejvíc si užívá toho, že spí bez budíku, nikam nespěchá, v klidu snídá a večeří. „To jsou pro mě velice vzácné věci,“ napsal v SMS zprávě z dovolené Babiš. K moři po Evropě se během své dovolené už vypravili nebo teprve vypraví také ministři financí, životního prostředí, vnitra, pro místní rozvoj nebo zdravotnictví.

„Teď jsem ještě v práci v Praze, ale dovolenou budu trávit ve Španělsku,“ napsal MF DNES posledně zmiňovaný Adam Vojtěch s tím, že na jihu Evropy jej nečeká klasická dovolená v hotelu, ale putování po silnici podél pobřeží. 

Aktivnější dovolenou má už za sebou také ministr vnitra Jan Hamáček. Strávil týden s rodinou na plachetnici. „Plavili jsme se kolem severní Sardinie a jihu Korsiky,“ přiblížil Hamáček. Současně probíhající vládní dovolenou už nicméně Hamáček tráví v práci.

Dovolená v práci

Ve svých resortních kancelářích zůstali i ministři práce a sociálních věcí Jana Maláčová a spravedlnosti, kteří nastoupili teprve před pár týdny.

„Pan ministr Jan Kněžínek během vládních prázdnin dovolenou čerpat nebude,“ uvedl v odpovědi mluvčí šéfa justice Vladimír Řepka.

V České republice zůstal i ministr zemědělství Miroslav Toman. Na rozdíl od svých pracovně vytížených kolegů si užívá doma dovolenou s dětmi. Není však zase tak aktivním „zemědělcem“ jako jeho předchůdce Marian Jurečka, který o žních opravdu sedal za volant kombajnu a brázdil pole, na kterých hospodaří.

Brabec má rád Šumavu

Za dětmi se vypravila i ministryně financí Alena Schillerová. „Paní ministryně nejprve navštíví dětský tábor ve Skočicích, kde tráví prázdniny děti zaměstnanců Celní správy. Poté se chystá na krátkou dovolenou u moře v Chorvatsku,“ přiblížil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Část dovolené v republice a část v zahraničí bude trávit i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Ministr životního prostředí Richard Brabec vyrazí letos na Mallorku.

„K moři vyrazím po několika letech,“ přiznal MF DNES Brabec s tím, že on jinak nejraději tráví volno na Šumavě.

„Ministr Dan Ťok zvolil pro svou letošní dovolenou Slovinsko,“ uvedla Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Jak se šéf zmíněného resortu na jih vydal a zda stejně jako tisíce Čechů vyrazil po opravované dálnici D1, není zřejmé.

Jasné pak není ani to, kam nebo kde a jak bude trávit dovolenou ministr školství Robert Plaga. Jako jediný z členů vlády MF DNES ani po urgencích neodpověděl. Vládní prázdniny potrvají do 15. srpna. Premiér Andrej Babiš však upozornil, že on bude v práci už o dva dny dřív.

Bartoš na festivalu, Filip na chalupě se psem

Podobně jako ministři, i poslanci si oblíbili Středomoří. „Urval jsem si přes léto dva týdny. Jeden už jsem strávil s přáteli na festivalu v Portugalsku, druhý strávím s manželkou a dcerou v Katalánsku, což je pro mě inspirativní místo v boji proti autoritářskému a fašistickému režimu,“ vylíčil své plány na léto MF DNES doslova šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Šéf komunistů Vojtěch Filip byl s manželkou a vnoučaty na týden v Chorvatsku. „Teď jsem pár dnů na chalupě v Ledenicích. Opět s rodinou a jezevčicí Tarou,“ napsal v SMS zprávě MF DNES Filip.

Dovolenou v Česku pravidelně tráví také šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Chci být v klidu s rodinou a potkávat se s lidmi, na které přes rok nemám tolik času. Letos jsem si vybral sečskou přehradu u nás v regionu,“ vylíčil Chvojka.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri je momentálně pět dní ve Španělsku. „Delší dovolenou jsem neplánoval, protože jsme jednali s vyšetřovací komisí a protože jsem se obával, že bude mimořádná schůze (což zjevně bude),“ napsal Feri.

Polopracovní léto má i předseda STAN Petr Gazdík, který už byl s rodinou v Řecku a teď se chystá na vodu. Poslanecké prázdniny může skutečně předčasně ukončit mimořádná schůze ke zvýšení důchodů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Najdete na iDNES.cz