Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda oživila „ducha zákonů”, zlehčuje některé články ústavy

OBJEV iDNES.cz   22:40
Některé části Ústavy České republiky nejsou tolik důležité, tvrdí vláda. Podle ní je třeba posuzovat hlavně "jádro ústavy", ne se zabývat některými jejími formálními články. Takový argument představil Topolánkův kabinet ve svém vyjádření pro Ústavní soud ve věci Lisabonské smlouvy.

Ústavní soudci prověří, zda Lisabonská smlouva neomezuje suverenitu České republiky. | foto: ČTK

Ústavní soud bude v následujících měsích posuzovat, zda Lisabonská smlouva neporušuje suverenitu České republiky. Vyzvali ho k tomu členové horní komory parlamentu.

Ústavní soud si nyní vyžaduje stanoviska zúčastněných stran, které jsou účastníky soudního řízení. Prezidentské stanovisko už dostal, nedávno ho dokončila i vláda.

Dostat spis z vlády byl nekonečný úkol. I přes několikeré urgence jej tiskový odbor neposkytl, materiál si proto redakce iDNES.cz obstarala sama.

Několikastránkový dokument, který byl před schválením vládou podle informací iDNES.cz konzultován mimo jiné s bývalým ústavním soudcem a nynějším soudcem Evropského soudního dvora v Lucemburku Jiřím Malenovským, má za cíl Ústavní soud přesvědčit, že evropský reformní dokument není s českým právním řádem nikterak v rozporu.

V rozporu s ústavou přitom ale Lisabonská smlouva může být hned v několika svých ustanoveních. Naznačuje to třeba článek 10a ústavy. Říká, že své pravomoci může Česká republika předávat jen na základě mezinárodní smlouvy, kterou ratifikuje parlament. Vstoupí-li však smlouva v platnost, EU si bude moci příště přisvojit i další pravomoci členských států, aniž by se jich už musela ptát na souhlas.

Aby si s tímto rozporem soudci nemuseli lámat hlavu, vláda jim radí článkem se příliš nezabývat. Má na to dokonce teorii "materiálního jádra ústavy". Do něj sporný článek nepatří, proto se jím není třeba trápit. Důležité je, jestli je smlouva v souladu s "jádrem ústavy".

"Dle přesvědčení vlády by se Ústavní soud měl zaměřit především na přezkum z hlediska takzvaného materiálního jádra ústavy, tedy podstatných náležitostí demokratického právního státu," píše se ve vládním stanovisku. "Principy materiálního jádra je nutné vykládat v kontextu ústavy jako celku, a to včetně souvislostí spočívajících v přihlášení se České republiky k myšlence evropské integrace," pokračuje vládní stanovisko.

Pod "jádrem" si vláda představuje skutečnost, že je Česká republika demokratickou zemí, a to se prý přijetím Lisabonské smlouvy nezmění. Vše ostatní, včetně suverenity země, do "jádra" nepatří, a se smlouvou proto nemůže být v konfliktu. Soud tak může být bez obav.

Vláda sice přiznává, že z formálního hlediska si může EU v budoucnu přisvojit i další kompetence, aniž by se na to Česka ptala, tento článek ale řadí do kategorie pouhého "formálního nesouladu".

Senátor Pospíšil: Je to vládní trik
Kabinet jinými slovy říká, že některé články ústavy si nezaslouží takovou pozornost jako jiné. Podle občanskodemokratického senátora Jiřího Pospíšila jde ale o vládní trik.

Vláda podle něj tuší, že smlouva může být s některými ústavními články v rozporu. "Obchází to tím, že řekla, že existuje jakési jádro, které je nezměnitelnou částí ústavy, a všechno ostatní je méně důležité. A že tedy stačí, když zůstaneme demokratickými (to je ono jádro), což do jisté míry zůstaneme i pod kuratelou bruselských úředníků," řekl senátor. 

Ústava je však platná jako celek, všechny její části jsou si rovny, žádná z nich není důležitější. "Je to jen teoretická konstrukce, že některá část je cennější a některá méně," dodal politik.

Soud by měl zkoumat vše, tvrdí bývalý ústavní soudce
Jeho slova potvrzuje expert na ústavní právo Václav Pavlíček. "Má-li soud zkoumat rozpor mezi ústavou a čímkoli jiným, musí zkoumat rozpor mezi všemi ustanoveními ústavy, nejen mezi některými ustanoveními. Pro to není v zákoně o Ústavním soudu žádné zdůvodnění," řekl iDNES.cz bývalý ústavní soudce.

Soud by měl podle něj konstatovat, zda smlouva je, nebo není v rozporu a v čem. Kde je a jedná se přitom o "podstatnou náležitost", nelze ústavu měnit. Kde to "podstatná náležitost" není, byl by to pro ústavodárce pokyn, aby zvážil, zda je vhodnější změnit ústavu, nebo mezinárodní smlouvu nepřijmout, tvrdí Pavlíček.

Současný ústavní soudce Jan Musil se k vládnímu textu zatím vyjádřit nemůže. "Samozřejmě, svůj názor na to mám, četl jsem to a jsem s tím seznámen. Ale jako člen pléna budu v té věci hlasovat a profesí jsem vázán k tomu, že k té věci nemohu říkat žádné předběžné stanovisko," řekl iDNES.cz Musil.

Vládní vyjádření kritizuje i další účastník řízení, Hrad. "Pokud přijmeme výklad vlády, pak nemusíme měnit ústavu, pokud chceme například změnit volební systém," řekl iDNES.cz poradce prezidenta Tomáš Hass. Jak poměrný, tak většinový systém jsou totiž demokratickými principy, oba jsou používány v demokratických zemích. To ale podle Haase neznamená, že parlament může ignorovat "z materiálního hlediska méně důležitý" článek 18, který říká, že se parlament volí podle poměrného zastoupení, a další volby může vyhlásit podle zásad většinového systému, argumentuje Haas.

Vláda obnovila ducha zákonů
Vládní prohlášení, třebaže bylo vytvořeno po irském referendu, také nikterak nebere v úvahu, že smlouva už stejně nemůže vejít v platnost, protože s ní jeden z členských států vyslovil nesouhlas. Tento důležitý fakt prohlášení ani na jedné řádce nezmiňuje.

Kuriózní argumentací se také vypořádává s otázkou Senátu, zda nedochází k vyprázdnění článku 15 ústavy. Ten říká, že zákonodárná moc patří českému parlamentu. Podle vlády prý nedochází, protože i když Česko přenese své pravomoci na EU, stále mu ještě nějaké zůstanou. K vyprázdnění článku by došlo pouze tehdy, kdyby Česko předalo všechny pravomoci. Parlament ale bude moci i po Lisabonské smlouvě přijímat vnitrostátní legislativu. Jinými slovy, ještě nám zůstane něco, o čem si budeme moci rozhodovat sami. Vše je tedy v pořádku, vyvozuje vláda.

Teorie o materiálním jádru jaksi mimoděk připomíná podobnou argumentaci z doby televizní stávky, kterou razily politické kruhy kolem exprezidenta Václava Havla.

"Před lety s tím vystupovali lidé, kterým říkáme Pravda a láska," řekl iDNES.cz Pospíšil. Vláda podle něj obnovila jejich "ducha zákona", což byl termín, kterým se oháněli zastánci České televize v jejím sporu s tehdejší politickou reprezentací. Ten se točil kolem toho, zda je důležitější litera zákona, nebo jakýsi "duch zákona".

Dnes to samé činí vláda, tvrdí senátor. "Řekla, že některé části ústavy jsou vznešené a některé méně a s těmi si můžeme dělat, co chceme. Že existuje jádro, duch, materiální podstata," kroutí hlavou.

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU dopis, ve kterém popisuje pohled šéfa Kremlu na válku na Ukrajině. Putin podle něj byl překvapen,...

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Smrtící žabí jed. Silné psychedelikum ve světě zabíjí, v Česku je volně prodejné

Premium

V Česku si zcela legálně a snadno můžete koupit silné psychedelikum s efektem intenzivnějším než u lysohlávek. Řeč je o alkaloidu 5-MeO-DMT. Přezdívá se mu „toad venom“ neboli žabí jed či žabí sliz....

13. července 2024

Má na to? Přeřek na summitu ukázal, že média nad Bidenem zlomila hůl

Premium

Zásadní tisková konference vůdce svobodného světa k 75. výročí NATO se stala okukováním a zkoumáním, jestli je Joe Biden tauglich. Čili jestli není dementní. Když se podíváte, co píší americká a...

13. července 2024

Slovenský festival Pohoda zasáhla silná bouře, zřítil se jeden z velkých stanů

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů. Tradičně se koná na letišti v Trenčíně. Záchranáři uvedli, že se zranilo několik lidí. Na místě zasahuje i...

12. července 2024  22:17,  aktualizováno  23:14

Velmi silné bouřky zasáhly Česko. Zatopily domy a na Moravě zranily dva lidi

Přímý přenos

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména na jihu Čech a Vysočině. Znatelné byly také na severu a východě. Zaplaveny byly například komunikace...

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  21:53

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...