"Ano, vláda schválila dodatek ke smlouvě, která prodlužuje pronájem na další dvanáctileté období s opcí na dva roky," uvedl premiér. Součástí dodatku ke kontraktu je rozšíření schopností gripenů pro útoky na pozemní cíle. Zakotveny jsou i požadavky ministerstva obrany na výcvik pozemního a létajícího personálu. Během dvanáctileté smlouvy tak švédská strana vytrénuje 25 českých pilotů a 90 techniků.
"Obranyschopnost České republiky se nezmenší, ale naopak zvětší," řekl v průběhu jednání vlády ministr obrany za hnutí ANO Stropnický. Nadzvukové letouny nemají podle něj z evropských zemí jen Island, Slovinsko, Albánie a pobaltské republiky. "Ve srovnatelných zemích nadzvuková letka existuje," řekl Stropnický.
Už bývalý ministr obrany Vlastimil Picek navrhl prodloužit pronájem gripenů až o čtrnáct let. Definitivní rozhodnutí o tom nechala ale vláda Jiřího Rusnoka až na kabinet, který vzešel z předčasných voleb.
Cenu za letouny ovlivňuje i zásah ČNB proti české koruně
Když Picek loni na podzim informoval o tom, jak by kontrakt mohl vypadat, řekl, že se podařilo se Švédskem vyjednat slevu 32 procent. (více zde) Základní cena tak činí podle již dříve zveřejněných informací 448 milionů švédských korun ročně. To se podle Stropnického nezměnilo.
"Platba vychází ročně na 1,7 miliardy korun. Možná jste se setkali s jiným číslem v minulosti, na podzim loňského roku, ale to bylo číslo bez daně, bylo to číslo před intervencí České národní banky, které vycházelo z jiného kurzu a taky neobsahovalo pět procent srážkové daně," řekl Stropnický.
Letouny budou oproti současnému stavu také postupně modernizovány, včetně software a hardware. Podle Stropnického budou mít například "noční vidění".
Česká republika dosud měla pronajatých 14 gripenů za 19,6 miliardy korun na deset let, tedy zhruba dvě miliardy na rok. Pronájem měl skončit v roce 2015.
Podívejte se na české gripeny v akci:
25. července 2012 |