Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Vláda neřekla autorům, že chystá knihu o dekretech

  0:01aktualizováno  0:01
Česká vláda soudí, že je třeba Čechy poučit o česko-německých vztazích, tedy i o dekretech prezidenta Edvarda Beneše. Sdělovací prostředky včetně veřejnoprávních podle vlády o této problematice informují jednostranně. Proto do voleb vydá za státní peníze knihu, jejíž pracovní název zní "Sudety ještě živý problém?".

"Lidé by měli mít možnost orientovat se v problematice Benešových dekretů. Naše sdělovací prostředky, které jsou v německých rukou, masírují veřejnost jednostrannou informací," vysvětlil svoji iniciativu ministr kultury Pavel Dostál.  Na knize se mají podílet přední čeští historici včetně Jana Křena. Ten však o těchto plánech nemá tušení. "A autor by asi měl předem vědět, že bude něco psát," řekl.

Publikace se nebude běžně prodávat v knihkupectví, ale bude distribuována do škol a veřejných knihoven. Učitelé dějepisu se však nedomnívají, že jim akutně chybí při výuce kniha, kterou vláda chystá. Sotva totiž stíhají svým žákům vysvětlit základní data o druhé světové válce. 

Vyučovacích hodin, které se věnují novodobým dějinám, se podle učitelů dějepisu vyučuje absolutní minimum. V deváté třídě mají žáci jednu hodinu historie a ve čtvrtém ročníku gymnázií se dějepis už nevyučuje.

"Je to jen gesto, vláda si tak udělá čárku, ale pro nás to moc velký význam nemá," říká předsedkyně Asociace učitelů dějepisu Helena Mandelová. Vláda by podle ní udělala lépe, kdyby nechala vyrobit didaktický film o dvacátém století, který by učitelé mohli studentům a žákům promítat.

To, že se vlády ve vyspělých demokratických zemích rozhodnou vydávat za státní peníze publikace, které mají podpořit jejich určitou vizi či myšlenkový proud, není tak neobvyklé. Nestává se však, aby argumentovaly tím, že tamní sdělovací prostředky včetně veřejnoprávních médií nedostatečně hájí národní zájmy.

Tento Dostálův názor vzbudil u šéfredaktorů českých médií vlnu nesouhlasu. "Veřejnoprávní rozhlas tady není proto, aby hájil národní zájmy, ale aby dával obraz světa takový, jaký je. Není proti národním zájmům ani je nehájí," reagoval na Dostálova slova pro ČTK šéfredaktor Radiožurnálu Alexandr Pícha.

Kromě Jana Křena se budou na knize podle Dostála podílet také historici Václav Pavlíček, Václav Kurál či Robert Kvaček. Nebudou psát zbrusu novou publikaci, ale spíše encyklopedickou knihu, poskládanou z již dříve publikovaných textů. "Tito historici se marně pokouší od roku 1994 o osvětlení problému, tak tady budou mít příležitost," tlumočila názor ministra Dostála jeho mluvčí Dita Fuchsová.

Kniha má začít s výkladem o česko-německých vztazích počínaje rokem 1848 přes vznik Československa, hnutí Konráda Henleina, období protektorátu až po odsun německého obyvatelstva ze Sudet. Součástí publikace budou dekrety prezidenta Edvarda Beneše o odsunu říšských Němců z Československa a materiály dokládající odpovědnost vítězných mocností za jejich vystěhování.

"Ve vydání samotné knihy problém nevidím. Jen doufám, že v rozjitřené atmosféře to bude vnímáno jako příspěvek ke vzájemnému porozumění a nikoli jako prohloubení rozdílných v pohledů na věc," míní ředitel česko-německého Fondu Budoucnosti Tomáš Kafka. A dodal, že by kniha měla být vydána s vědomím, že tu zůstane i po skončení předvolebního období.

Nápad vydat narychlo publikaci, která bude především souhrnem už zveřejněných materiálů, vznikl teprve nedávno. Ministru Dostálovi se zalíbila idea britsko-českého publicisty Benjamina Kurase, který v jednom ze svých článků v deníků Právo navrhl: "vydat obrovském nákladu na státní útraty přehlednou publikaci se všemi historicky a právně ověřenými fakty týkajícími se vývoje sudetského problému a podrobností odsunu a zařídit jejich zveřejnění ve všech médiích a vzdělávacích institucích".

Dostál se o této myšlence zmínil premiéru Miloš Zemanovi a ten ji podpořil. Vláda ve středu tedy během pouhého jednoho týdne od Kurasova článku - rozhodla, že z rozpočtu vyčlení dva a půl milionu korun, kterými vydání knihy podpoří. Publikace má vyjít v nákladu čtyřicet tisíc výtisků a pro české občany bude zdarma.

Knihu podle Dostála vydá koncem května nakladatelství Gallery, které vede bývalý pražský primátor Jaroslav Kořán. Dostál soudí, že právě Kořán je dostatečnou zárukou, že kniha nebude jen propagandistickou brožurou.

Rozhodnutí vlády ČSSD vydat knihu přichází poté, co se předseda poslanecké sněmovny a předseda ODS Václav Klaus oznámil, že svolá k dekretům a poválečnému uspořádání parlamentní schůzi. Z tohoto jednání 11. dubna by mělo vzejít společné prohlášení. Ještě do konce týdne se chce s předsedy parlamentních stran sejít ministr zahraničí Jan Kavan, aby s nimi koordinoval postoj k problematice dekretů. Zrušení Benešových dekretů ještě před vstupem země do EU požadují někteří němečtí, rakouští a maďarští politikové.

Historik Křen: O svém autorství nic nevím

Specialista na česko-německé dějiny Jan Křen má být jedním z autorů nové knihy o vzájemné historii Čechů a Němců. Křen však včera o plánu české vlády vydat novou knihu vůbec nevěděl. "O tom slyším opravdu poprvé. Alespoň by o to mohli autorům říci. To je něco podobného, jako když panové Pithart a Příhoda vydali čítanku, aniž by o tom komukoli řekli," tvrdí Křen.

Kdyby tedy nabídka přišla, přispěl byste do této knihy, kterou má sponzorovat vláda?

Musel bych vědět, o jaký text by mělo jít. Napsal jsem toho trochu více, a tak bych potřeboval vědět, o co konkrétně by měli zájem.

Vy jste se však na knize o poválečné situaci nedávno podílel?

Tu jsem nepsal já, ale pánové Beneš a Pešek. Já jsem ji jen četl. Pokud vím, tak leží už tři nebo čtyři měsíce na ministerstvu školství, které přemýšlí, jestli není moc riskantní to vydat.

Proč riskantní?

Já nevím, proč ji nechtějí vydat. Pokud vím, tak věcné připomínky k tomu nebyly. Myslím, že by byla škoda to nevydat, ten text se mi zdál pěkný a byl určen pro učitele.

Ministr Dostál tvrdí, že o problematice Benešových dekretů média informují jednostranně. Jak vidíte současnou diskusi na toto téma vy?

Já bych řekl, že se informuje vícestranně. Ale většina stran celou záležitost prezentuje falešně. Často jsou to naprosto zmatečné bláboly, až se z toho odborníkům točí hlava. To, co já čtu, je většinou posunuté na různé strany a objektivní výklady jsou výjimkou.

Co vás tedy nadzvedlo?

Mně přišly neuvěřitelné věci, které píšou pánové Mandler a Doležal. Když někdo označí mnichovské hranice za spravedlivé, tak to je absolutní nacionalismus. Na druhé straně jsou přesně opačné názory, které to falšují úplně stejně.

Autoři:

  • Nejčtenější

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vězení bych už nepřežil, říká vrah, jemuž dali milost Havel, Klaus i Zeman

Téměř třináct let za vraždu a devět let za loupeže si odseděl Václav Grimm, který nedávno dostal prezidentskou milost....

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Premiér Babiš kývl na jednání o úplném zákazu klecových chovů slepic

Premiér Andrej Babiš bude jednat se spolkem Obránci zvířat o zákazu klecových chovů slepic. „Budu to chtít řešit, budu...

Infarkt zabíjí stále méně, za třicet let klesl počet úmrtí o 75 procent

Počet úmrtí na nemoci srdce v Česku výrazně klesá, přesto jsou stále jednou z hlavních příčin smrti. V této oblasti...

Nemocnice odmítají léčit alkoholiky a toxikomany, které jim posílají soudy

Některé psychiatrické nemocnice opakovaně odmítají přijmout pachatele trestných činů se soudně nařízenou protialkoholní...

Lidé s fyzickou indispozicí v koncích? Posudkoví lékaři míří do důchodu

Doktoři z Lékařské posudkové služby (LPS) hodnotí zdravotní stav lidí, kteří žádají o různé příspěvky nebo invalidní...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.

Najdete na iDNES.cz