Vláda nechce riskovat zamítnutí radaru, ze Sněmovny ho nečekaně stáhla

  16:25aktualizováno  19:24
Radar měl už namále. Opozice se pokusila využít nepřítomnosti koaličních poslanců a chtěla ve středu prosadit zamítnutí smluv o americké základně. Vláda pohotově zareagovala a smlouvy o radaru ze Sněmovny raději stáhla. Ratifikace nekončí, souhlas Senátu platí, ale poslanci se zatím ke smlouvě nebudou moci vyjádřit.

Podle premiéra není ale schvalování smluv ukončeno. | foto: Michal KrumphanzlČTK

Stažení smluv oznámil na mimořádně svolané tiskové konferenci po 19. hodině sám předseda vlády Mirek Topolánek, obklopený představiteli koaličních stran.

Kvůli napjaté situaci ve Sněmovně, kdy koalici chyběly hlasy, se dnes nečekaně sešla vláda. Dohodla se, že smlouvy o radaru raději ze Sněmovny vezme zpět, aby o nich poslanci nemohli hlasovat. Hrozilo totiž, že by je mohla opozice zamítnout.

"Chtěli jsme zabránit podobné situaci jako s našimi vojáky v Afghánistánu, kdy vlastně neschválením mise byly ohroženy životy," oznámil Topolánek novinářům.

Podle něj tím ale není schvalování smluv ukončeno. Vláda, která nyní nemá ve Sněmovně většinu, tak chce pouze odvrátit hrozbu zamítnutí smluv.

"Nám to zákon umožňuje a umožňuje nám vrátit kdykoli ty smlouvy do Sněmovny v situaci, kdy bude zaprvé jasnější, jak to s radarem bude, a zadruhé nebude tak excitovaná a destrukční atmosféra v celé Poslanecké sněmovně," řekl Topolánek novinářům.

Připomněl, že stále platí souhlas Senátu, který smlouvy schválil již loni v listopadu. K jednání o smlouvách se chce vláda vrátit po jednání s americkou administrativou a po summitu NATO ve Štrasburku a Kehlu.

"Co je lidsky nepochopitelné, je to, že nebyli vypárováni dva vážně nemocní poslanci," vyčetl Topolánek opozici, že zneužívá nepřítomnosti poslanců Hinka a Kvapila.

Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek označil stažení smluv za zbabělost vlády a velké vítězství opozice. "Jsem přesvědčen, pokud by se vláda nezachovala takto zbaběle, že zítra (ve středu) mohly být tyto smlouvy smeteny ze stolu. Vláda tuto zdržovací taktiku nemůže hrát donekonečna," poznamenal předseda ČSSD.

Opozice cítila šanci, měla převahu

Koalice s opozicí si dnes totiž tak trochu vyměnila role. Zatímco ČSSD a KSČM chtěly vždy smlouvy o radaru z každého programu schůze vyřadit, aby se o nich vůbec nehlasovalo, dnes se je pokusili vyřadit zelení. Opozice naopak prosadila, aby se o radaru hlasovalo ve středu dopoledne.

"Rozhodli jsem se, že by bylo dobře o těch smlouvách rozhodnout, protože je otázka, zda má smysl to stále protahovat. Jsme přesvědčeni, že ve Sněmovně hlasy na ty smlouvy nejsou, a chceme, aby se to ukázalo," vysvětlil iDNES.cz stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Levice ve Sněmovně válcuje koalici

Opozice podle něj spoléhala na to, že koalice nemá pro radar potřebných 101 hlasů, navíc doufala, že se jí podaří smlouvy úplně zamítnout.

"Pravděpodobně padne návrh na zamítnutí," řekl. Sněmovna tak vůbec nemusí hlasovat o tom, zda smlouvy půjdou nebo nepůjdou do druhého čtení, tedy k projednání ve výborech, věřil ještě dopoledne Zaorálek.

"Může dojít k zamítnutí smluv. Tím může projednávání skončit, na to je potřeba prostá většina, ne 101 hlasů," vysvětloval.

Ve Sněmovně dnes totiž chybělo několik koaličních poslanců. Lidovec Tomáš Kvapil leží po mozkové příhodě v kómatu, poslanec ODS Vladimír Hink je po páteční nehodě v nemocnici. Někteří ministři jsou kvůli unijním povinnostem v zahraničí, čímž se snižuje potřebné kvórum.

Přítomno bylo naopak několik poslanců koalice, kteří se dlouhodobě netají výhradami k přítomnosti americké základny na českém území.

Zamítnutí Lisabonu se ČSSD nebojí

Zaorálek odmítl, že by zamítnutím radaru ohrozila ČSSD i přijetí Lisabonské smlouvy, na které jí záleží. ODS totiž trvá na své podmínce, že bez schválení radaru neschválí Lisabonskou smlouvu. Zaorálek nevěří, že by ODS zašla tak daleko.

"Pokud by se ODS rozhodla na základě toho Lisabon zlikvidovat, tak to je věc, která by jí nesmírně ublížila," řekl. Podle něj by tak strana zároveň "potopila Topolánka".

Projednávání smluv navrhl předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. Sociálním demokratům pomohli s jejich prosazením do programu komunisté a nezávislé poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková.

Radarová základna má být součástí plánovaného protiraketového štítu ve střední Evropě spolu s desítkou protiraketových střel v Polsku. Proti rozšiřování systému, které má poskytnout ochranu před nebezpečím ze zemí jako Írán či KLDR, se ale ostře staví Moskva.

V poslední době dávají Američané najevo možnost, že radar nevznikne vůbec, když se Írán umoudří a vzdá se jaderného programu. I když to označují za nepravděpodobné.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

Každý ho pozná podle docela příjemné svěží vůně. Jenže jeho účinky na lidské tělo už zdaleka tak příjemné nejsou....

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz