Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | foto: MAFRA

Pomoci lidem z dluhové pasti má podle vlády změna insolvenčního zákona

  • 76
V budoucnu by se mělo více lidí dostat z dluhové pasti. Pomoci jim má navržená změna insolvenčního zákona. Ministři kývli na návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z ANO. „Otevře to cestu z dluhové pasti, kteří se z ní dnes dostat nemohou., ať dělají, co dělají. Není to žádná dluhová amnestie,“ řekl Pelikán.

Do procesu oddlužení budou moci dlužníci, pokud zákon schválí parlament, vstoupit bez ohledu na výši svých dluhů. Proces by pak podle ministerstva spravedlnosti mohl trvat tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených pohledávek.

„Je to druhá šance,“ uvedl po jednání vlády ministr Robert Pelikán. „Sedm let bude muset odevzdávat všechno, co vydělá,“ řekl Pelikán. Dalších deset let ale taková možnost už nebude. Označil to za férový a spravedlivý návrh.

„Jdou proti sobě dva principy. Jeden je, jak pomoci lidem, kteří se dostali do velmi složité a neřešitelné situace, kdy nikdy nemůžou splatit nic. Na druhé straně je tady i obava z toho, aby tyto instrumenty nebyly zneužívány k podvodům. Hledáme míru, která pomůže udělat racionální řešení, který umožní lidem se vrátit do života,“ řekl novinářům vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Institut oddlužení by měl být podle ministerstva spravedlnosti dostupnější. „Platný právní stav neumožňuje významné části dlužníků jejich dluhovou situaci řešit, neboť jejich dluhy v průběhu času dosáhly takové výše, že je už nejsou schopni uhradit v plné výši ani splátkami ze svých příjmů, ani výtěžkem z rozprodeje svého disponibilního majetku,“ uvedlo ministerstvo.

Chce zcela odstranit stávající vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit v pěti letech 30 procent svých dluhů. Podle návrhu bude dlužník oddlužen, jestliže za tři roky splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů, nebo za pět let alespoň 30 procent pohledávek, nebo bude po sedm let o splácení pohledávek usilovat, pak může být uspokojení věřitelů nižší.

K návrhu novely insolvenčního zákona má však výhrady opoziční TOP 09. „Zásadně s ním nesouhlasím. Jde o morální hazard, který podporuje neplacení dluhů a poškozuje věřitele. Doufám, ze tento socialistický návrh nebude v Poslanecké sněmovně schválen,“ uvedl poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

Proti novele se postavila i Česká asociace věřitelů. „Odstranění garance minimálního uspokojení pohledávek věřitelů alespoň z 30 procent může vést v mnoha případech k nulovému splácení dluhů a tedy de facto k vyvlastnění majetku věřitelů bez nároku na kompenzaci,“ uvedla v tiskové zprávě. Plánovanou úpravu považuje za nespravedlivou k věřitelům a za odporující principům právního státu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video