PŘEHLEDNĚ: Účastník SuperStar i výrobce müsli. Kdo bude v nové vládě?

  • 316
Andrej Babiš postupně potvrzuje jména lidí, které chce mít ve své menšinové vládě. Je mezi nimi devět nováčků, ale také pět ministrů z končícího kabinetu Bohuslava Sobotky. Redakce iDNES.cz připravila jejich přehled.
Tomáš Hünerministerstvo průmyslu a obchodu
Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Tomáš Hüner (1959) absolvoval Strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně. Celou kariéru se pohybuje v oblasti energetiky a průmyslu. V letech 1994 až 2002 působil jako generální ředitel a předseda představenstva dnes již zaniklé společnosti Severomoravská energetika. Mezi lety 2004 a 2006 pracoval jako manažer firmy ČEZ v Bulharsku.

Nová vláda

Prezident Miloš Zeman jmenuje Andreje Babiše premiérem 6. prosince, o týden později jmenuje jeho vládu. Kabinet poté musí do třiceti dnů požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry.

Na ministerstvu průmyslu a obchodu pracoval už v letech 2006 až 2011 jako náměstek pro sekci průmyslu a energetiky.

Pracoval i v dozorčích radách provozovatele přenosové soustavy ČEPS, Operátora trhu s elektřinou (OTE) nebo Vršanské uhelné Pavla Tykače. V současnosti zastává pozici ve společnosti Siemens Česká republika.

Jiří Milekministerstvo zemědělství
Jiří Milek, ministr zemědělství

Jiří Milek (1963) je ředitelem společnosti Úsovsko v Klopině na Mohelnicku, která patří k největším zemědělským podnikům v České republice. Firma se zabývá výrobou od müsli tyčinek až po čističky odpadních vod.

Do funkce Milka doporučila Agrární komora ČR, jejíhož představenstva je členem. Je rovněž ve vedení Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků, jejímž cílem je hájit domácí výrobce, prosazovat větší ochranu domácího trhu a propagovat tuzemské potraviny.

V minulosti se Milek vymezoval vůči protiruským sankcím. Podle něj má Evropa svůj růst založený na obchodu s Ruskem. Sankce vnímal jako vážné ohrožení rusko-evropských obchodních vztahů, což podle něj mohlo v EU vyvolat finanční krizi.

Zvítězil v anketě Manažer roku 2010 v odvětví výroby potravin. V letech 2013 a 2014 získala společnost Úsovsko EKO z koncernu Úsovsko ocenění Zemědělec roku. V roce 2013 neúspěšně kandidoval za hnutí ANO do Poslanecké sněmovny.

Adam Vojtěchministerstvo zdravotnictví
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví

Adam Vojtěch (1986) vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a mediální studia na Fakultě sociálních věd UK. V současné době je členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a poslancem za hnutí ANO.

V letech 2013 až 2014 působil jako právník ve společnosti MAFRA, v červnu roku 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí. Pracoval také jako poradce předsedy hnutí ANO Andreje Babiše pro zdravotnictví.

Je členem několika dozorčích a správních rad a také členem představenstva společnosti Thermal-F, která provozuje karlovarský hotel Thermal.

Koncertoval v dětských pěveckých sborech a vystupoval v dětských muzikálech. V roce 2005 se zúčastnil talentové pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar. O rok později vydal hudební album Portugal.

Alena Schillerováministerstvo financí
Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová

Alena Schillerová (1964) vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. V současnosti působí jako náměstkyně ministra financí pro daně a cla. Ve funkci měla na starosti například legislativní a technickou přípravu zavádění EET.

Celý svůj profesní život se věnuje daňové problematice. V roce 1991 nastoupila jako právnička na Finančním úřadě Brno-venkov, o čtyři roky později se stala zástupkyní ředitele a v letech 2006 až 2012 úřad vedla.

Působila rovněž jako zástupkyně ředitele a vedoucí odboru metodiky a výkonu daní jihomoravského krajského finančního úřadu. Rok a půl byla ředitelkou odboru právního a daňového procesu Generálního finančního ředitelství.  Schillerová spolupracuje s Masarykovou univerzitou a také přednáší. Je spoluautorkou řady odborných publikací týkajících se daňové problematiky.

„Hlavní prioritou je finanční úřad on-line. Finanční správa by měla být proklientská, srozumitelná. Veřejnost by měla vědět, proč Finanční správa dělá kroky, které dělá,“ uvedla Schillerová k plánům v čele resortu při páteční tiskové konferenci.

Klára Dostálováministerstvo pro místní rozvoj
Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

Klára Dostálová (1971) vystudovala Vysokou školu ekonomickou. V současnosti působí na ministerstvu pro místní rozvoj jako první náměstkyně pro regionální rozvoj a od října 2017 je také poslankyní.

Začínala jako účetní, později pracovala jako úvěrová specialista v České spořitelně nebo manažerka v hotelu Černigov v Hradci Králové. Od roku 2002 působí ve veřejné správě.

Nejprve pracovala jako auditorka na krajském úřadě v Hradci Králové a po dvou letech přešla do Centra evropského projektování (CEP). Souběžně s řízením CEP poskytovala krajskému úřadu konzultace o investicích. Námitku, že bere dva platy za jednu práci odmítla s tím, že v každé funkci vykonává jinou práci, nahrazuje i ředitelku investičního odboru, a kraji peníze naopak šetří.

Dostálová čelila kritice i za to, že souběžně s postem náměstkyně zastávala i funkci krajské zastupitelky, což je podle některých výkladů v rozporu se zákonem. Letos v dubnu na post zastupitelky rezignovala.

V letech 2005 a 2012 získala cenu Lady Pro, která se uděluje ženám na významných postech, které dokázaly úspěšně skloubit kariéru a rodinu.

Robert Plagaministerstvo školství
Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Robert Plaga (1978) vystudoval veřejnou správu, finance, daně a účetnictví na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, titul Ph.D. získal v oboru hospodářská politika a správa na stejné škole.

V minulosti učil na na Provozně ekonomické fakultě a Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. V roce 2011 se stal vedoucím Ústavu regionálního rozvoje a veřejné správy.

V prosince roku 2011 nastoupil na ministerstvo školství, kde se stal vrchním ředitelem sekce řízení operačních programů EU. Funkci na ministerstvu, které tehdy vedl Josef Dobeš, však po několika dnech opustil. Zdůvodňoval to tím, že se jeho představy o odborném vedení agendy neshodují s představami ministerstva.

Do úřadu se vrátil v únoru 2015 jako politický náměstek za hnutí ANO. Má na starosti sekci vysokých škol, vědy a výzkumu.

Lubomír Metnarministerstvo vnitra
Lubomír Metnar během jmenování nových náměstků ministra Chovance.

Lubomír Metnar (1967) při zaměstnání vystudoval Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity. Po vojenské službě nastoupil k policii. Od roku 1992 pracoval u severomoravské kriminálky a vyšetřoval násilnou trestnou činnost. Před odchodem od policie útvar vedl.

Jako kriminalista se Metnar mimo jiné podílel na odhalení pachatelů rasově motivovaného žhářského útoku ve Vítkově, při kterém byla v dubnu 2009 těžce popálena malá dívka.

Kandidát na vnitro: vyšetřovatel žhářského útoku i exčlen hnutí proti EU

V roce 2011 nastoupil jako bezpečnostní manažer do strojírenské společnosti Vítkovice. O dva roky později mu ministr vnitra Rusnokovy vlády Martin Pecina svěřil post náměstka pro vnitřní bezpečnost.

Pecinův nástupce Milan Chovanec Metnarovi svěřil sekci ekonomiky a provozu úřadu. Z ministerstva odešel v červenci 2014 a vrátil se zpátky do Vítkovic, kde působí jako manažer dosud.

Byl členem vedení proruského hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, které v současnosti na svých webových stránkách mimo jiné varuje před „plíživou islamizací evropských zemí“ nebo „ilegální migrací, mezinárodním terorismem a s tím spojeným nárůstem počtu kriminálních trestných činů“.

Jaroslava Němcováministerstvo práce a sociálních věcí
Jaroslava Němcová, ministryně práce a sociálních věcí

Jaroslava Němcová (1971) vystudovala Kyjevský institut národního hospodářství, Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě a Prague International Business School. V současné době je radní Středočeského kraje pro oblast sociálních věcí. Zároveň působí jako náměstkyně ředitele Nemocnice na Homolce pro obchod a ekonomiku zdravotní péče.

Již během studií pracovala jako účetní a daňová poradkyně, poté byla burzovní makléřkou. Působila také jako finanční ředitelka společností Dermacol, Barkov ŽCR nebo GES Media.

Pracovala rovněž jako náměstkyně ředitele pro ekonomické řízení Ústřední vojenské nemocnice v Praze, v letech 2009 až 2011 byla náměstkyní vedoucího Úřadu vlády ČR a ředitelkou ekonomické sekce a v dalších třech letech ředitelkou odboru služeb klientům Všeobecné zdravotní pojišťovny. Členkou hnutí ANO je od roku 2011.

Ilja Šmídministerstvo kultury
Ilja Šmíd, ministr kultury

Ilja Šmíd (1952) působí jako pedagog na Katedře Arts managementu Podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Od roku 2014 je ředitelem umělecké agentury AuraMusica, jejímž hlavním projektem jsou Břevnovská hudební setkání pořádaná v Břevnovském klášteře.

V minulosti vedl lidovou skupinu Vojenského uměleckého souboru v Táboře nebo umělecké oddělení Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého v Praze. Byl šéfredaktorem nakladatelství a vydavatelství Lunarion a také spolumajitel a ředitel nakladatelství a vydavatelství Clarton.

V roce 1994 společně s Jiřím Bělohlávkem založil Pražskou komorní filharmonii, kterou také deset let řídil. Během svého působení připravoval koncerty pro rodiče s dětmi v Rudolfinu a komorní koncerty v sále Philharmonia. Pro Český rozhlas a Českou televizi připravoval hudebně-vzdělávací pořady pro děti.

Vedl rovněž Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK nebo operu Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Napsal komorní operu a dva celovečerní muzikály z českých lidových písní.

Karla Šlechtováministerstvo obrany
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Karla Šlechtová (1977) vystudovala Ekonomickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Ještě před dokončením studií pracovala jako projektová manažerka ve společnosti Czech Business Leaders Forum. 

Od roku 2001 působila jako koordinátorka projektových portfolií v organizaci CSR Europe v Bruselu. Věnovala se projektům Evropské unie, které řídila v pražském Evropském centru pro veřejnou správu. 

Na ministerstvo pro místní rozvoj se dostala už v roce 2011, kdy pracovala jako ředitelka odboru přípravy programového období 2014-2020. Od června 2014 řídila odbor EU fondů Úřadu vlády. Ministryní se stala v říjnu 2014, kdy nahradila Věru Jourovou.

V říjnu 2017 byla za hnutí ANO zvolena do Poslanecké sněmovny v Plzeňském kraji.

Dan Ťokministerstvo dopravy
Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) ve volebním štábu strany v Praze. (21. října 2017)

Dan Ťok (1959) absolvoval Fakultu strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Začínal v První brněnské strojírně, kde v letech 1983 až 1996 prošel řadou funkcí od konstruktéra, projektového manažera, ředitele divize až po generálního ředitele.

Mezi roky 2003 až 2006 byl předsedou představenstva Jihomoravské plynárenské a poté dva roky vedl KKCG Industry miliardáře Karla Komárka. V únoru 2008 nahradil v čele Skansky jejího dlouholetého šéfa Zdeňka Burdu.

V roce 2014 byl prezidentem Americké obchodní komory v ČR, předtím v komoře vedl mimo jiné platformu pro transparentní veřejné zakázky. Funkce ministra dopravy se ujal v prosinci 2014 po Antonínu Prachařovi.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2017 vedl kandidátku ANO v Karlovarském kraji, získal více než pět tisíc preferenčních hlasů a stal se poslancem.

Robert Pelikánministerstvo spravedlnosti
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v diskusním pořadu iDNES.tv Rozstřel

Robert Pelikán (1979) vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v roce 2011 získal titul Ph.D. Po studiích působil v advokátních kancelářích a specializoval se na problematiku obchodních společností, závazkového práva, práva hospodářské soutěže a řešení sporů.

Od roku 2004 také přednášel na katedře občanského práva Právnické fakulty UK. Několik měsíců řídil právní sekci ministerstva financí, kde měl na starost novelizaci občanského zákoníku, a od června 2014 do března 2015 byl prvním náměstkem ministryně spravedlnosti pro úsek justiční a legislativní.

Na ministerstvo nastoupil jako nestraník, členem hnutí ANO se stal až v roce 2015. V březnu téhož roku nahradil v čele resortu Helenu Válkovou. V říjnu 2017 se stal poslancem.

Martin Stropnickýministerstvo zahraničí
Ministr obrany Stropnický hodnotí své působení v resortu

Martin Stropnický (1956) vystudoval herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Hereckou kariéru zahájil v mosteckém divadle, několik let byl členem Městských divadel pražských a Divadla na Vinohradech, kde působil až do roku 1990, kdy přešel na ministerstvo zahraničí. K herecké profesi se vrátil v roce 2002, v letech 2003 až 2012 byl uměleckým šéfem vinohradského divadla.

Na ministerstvu zahraničí nejdříve působil jako poradce, později i jako generální ředitel sekce kulturních styků. Byl velvyslancem v Portugalsku, Itálii a Vatikánu. Od ledna do července 1998 pracoval jako ministr kultury ve vládě Josefa Tošovského.

V říjnu 2013 byl jako lídr jihomoravské kandidátky hnutí ANO zvolen do Poslanecké sněmovny a v lednu 2014 se stal ministrem obrany v koaliční vládě Bohuslava Sobotky.

Je nositelem italského vyznamenání Řád rytíře Velkého kříže, v roce 2003 dostal za roli Howarda Katze Cenu Thálie. Vydal také dvě knihy fejetonů a novinových sloupků. Vystupoval i coby kytarista a písničkář.

Richard Brabecministerstvo životního prostředí
Ministr životního prostředí Richard Brabec vystoupil na tiskové konferenci po...

Někdejší studentský aktivista Richard Brabec (1966) prošel po revoluci několika politickými stranami. Kandidoval za Občanské fórum, které v rodném Kladně spoluzakládal, ODS, Unii svobody a naposledy za hnutí ANO, kde začínal jako manažer. Vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

V průběhu politické kariéry byl členem představenstev podniků Spolana, Agrobohemie, Unipetrol Trade nebo Lovochemie. Pracoval také jako generální sekretář Českomoravské komoditní burzy Kladno.

V říjnu 2013 se stal poslancem za hnutí ANO, které jej v roce 2014 dosadilo do čela ministerstva životního prostředí v Sobotkově vládě. Jeho jmenování provázela kritika ekologických organizací kvůli jeho angažmá v chemičce Lovochemie.

Poté, co premiér Bohuslav Sobotka letos v květnu odvolal Babiše vlády, zastával i pozici vicepremiéra. V podzimních sněmovních volbách obhájil poslanecký mandát.