Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

  20:02aktualizováno  20:02
Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli podle ní dosáhnout pouze lidé, kteří o střechu nad hlavou nepřišli vlastní vinou. Jako odbornice na čerpání evropských dotací tvrdí, že Čapí hnízdo není podvod. Dodržovala se prý pouze pravidla, která čerpání dotací umožňovala.

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vaše předchůdkyně Karla Šlechtová se „proslavila“ novelou zákona o pohřebnictví, kterou se snažila protlačit. Máte vy nějaký zákon, který chcete prosadit?
S ministryní Šlechtovou jsme hodně brojily za dobrý zákon o sociálním bydlení. Ráda bych to nazvala zákon o pomoci lidem v bytové nouzi, protože sociální bydlení je široký pojem. Chtěla bych definovat, co jsou kompetence k bydlení a co nejsou kompetence k bydlení a o jaké cílové skupiny obyvatelstva se jedná. Stát musí pomoci, protože jsou lidé, kteří se do bytové nouze dostali nezaviněně a naopak jsou lidé, kteří si to zavinili i svým špatným chováním. 

Zákon o sociálním bydlení připravila už Michaela Marksová v době, kdy vedla ministerstvo práce a sociálních věcí. Ten jste ale nepodpořili.
Chtěla bych, aby to byl zákon o pomoci lidem v bytové nouzi, kde by lidé byli ve dvou skupinách. Tedy ti, co se dostali do bytové nouze nezaviněně kvůli nízkým příjmům, což jsou maminky samoživitelky, senioři nebo osoby zdravotně znevýhodněné. A naopak ti, co se dostali do nouze vlastním zaviněním. Přišli o práci, protože se chovají nevhodně a jsou například drogově závislí nebo požívají hodně alkoholu. Ale i o ně se musí stát postarat a tady bychom rádi spolupracovali s obcí.

Co se týká toho zákona, tak jednoznačně bytovou politiku má na starosti ministerstvo pro místní rozvoj a není dobré kompetence takto štěpit. To byl náš spor s ministryní Marksovou. Ministerstvo práce a sociálních věcí má řešit dávky, sociální práci, ale samotnou bytovou výstavbu a investiční pomoc lidem by mělo dělat ministerstvo pro místní rozvoj.

Fotogalerie

Jak byste zkoumala, jestli někdo přišel o byt vlastním zaviněním?
Vždycky do toho musí vstoupit i obec, která obyvatele na svém území zná. Určitě nefunguje žádná centralizace systému. Pak by byly majetkové testy a další, protože žadatelé dávají potvrzení, zda jsou zaměstnaní nebo ne. Ministerstvo práce a sociálních věcí zase ví, kolik dávek vyplácí konkrétním osobám. Pokud lidé nemají žádné dluhy, pracují, ale mají nižší příjmy, tak to jsou lidé s kompetencí k bydlení. Pokud ale visí po uši v dluzích a nesplácejí své závazky, tak to jsou lidé bez kompetence k bydlení, kterým stát zejména musí poskytnout sociální práci, pracovat s nimi, snažit se je včlenit zpátky do společnosti a teprve poté, když se začnou chovat jako řádní občané, je možné uvažovat o nějaké formě sociálního bydlení.

Po setkání s prezidentem Zemanem jste řekla, že váš resort by se měl přejmenovat na ministerstvo veřejného investování. Probírala jste to s lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem?
Určitě, rádi bychom to včlenili i do programového prohlášení vlády. Není to otázka jen přejmenování ministerstva, ale ministerstvo pro místní rozvoj by do budoucna mělo plnit dvě role. Jedna je partnerská, tedy být přirozeným partnerem pro kraje, města i obce. Tedy být jejich mateřské ministerstvo, řešit hlavně zdroje pro rozvoj krajů, měst a obcí, ale měli bychom být partnerem i pro stát, pro strategické investice. Je to role, kde bychom měli být partnerem pro potenciální investiční výstavbu v České republice. Znamená to, aby se zrychlil stavební zákon, aby vznikaly metodické pokyny k zákonu o zadávání veřejných zakázek. Proto si myslím, že lepší název, který vystihuje veškeré agendy, je ministerstvo veřejného investování.

Po volbách jste se netajila tím, že máte ministerské ambice. Překvapilo vás tedy, když vás Andrej Babiš oslovil a nabídl vám vedení resortu?
Překvapilo? My o sobě víme a on ví, že jsem pracovala na pozici náměstkyně. Myslím, že to záleželo na rozhodnutí ministryně Karly Šlechtové. Rozhodně to nebylo kdo s koho. Ona asi dostala nabídku na ministerstvo obrany, kterou přijala. Pak teprve pan premiér oslovil mě.

Myslíte, že vás doporučila?
To netuším, nevím, a nebudu o tom ani spekulovat.

Klára Dostálová (1971)

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou. Až do svého zvolení v říjnu 2017 působila na ministerstvu pro místní rozvoj jako první náměstkyně pro regionální rozvoj.

Hnutí ANO pod jejím vedením vyhrálo krajské volby v Královéhradeckém kraji, ale než stihla jednat o možné koalici, ostatní strany se dohodly bez ní. V dubnu letošního roku se pak vzdala mandátu krajské zastupitelky, protože to podle některých výkladů bylo v rozporu se zákonem, aby vykonávala souběžně s tím funkci náměstkyně. 

Dostálová působí ve veřejné správě od roku 2002. Nejprve pracovala jako auditorka na krajském úřadě v Hradci Králové a po dvou letech přešla do Centra evropského projektování (CEP). Souběžně s řízením CEP poskytovala krajskému úřadu konzultace o investicích. 

Kdy vás lídr hnutí ANO oslovil?
Přesně nevím. Ze začátku jsme debatovali, jak ministerstva efektivně nastavit. Dospěli jsme k tomu, že je opravdu třeba mít odvahu otevřít kompetenční zákon a poskládat agendy tak, aby to bylo efektivní, aby tři nedělali totéž. Komunikovali jsme spolu, protože jsem kandidovala v rámci krajských voleb, teď do parlamentních voleb, takže jsme spolu byli v úzkém kontaktu. Není to tak dlouho, co mě oslovil. Bylo to maximálně měsíc zpátky.

Promýšlela jste nějak tu nabídku?
Musím říct, že když jsme se o tom bavili, tak jsem moc dlouho neváhala. Vzhledem k tomu, že mi bylo řečeno, že paní ministryně jde na ministerstvo obrany, tak jsem to viděla jako dobrý krok pro ministerstvo pro místní rozvoj, protože tu agendu znám a premiér chce, aby to byli odborníci na místě. Obzvlášť kdyby to byla menšinová vláda, tak je důležité aby se začalo hned, jak on říká makat.

Zatím není jasné, kdo vaší vládě dá důvěru. Před volbami jste zmínila, že chcete spolupracovat s kýmkoli, ale stoprocentně byste nešla s komunisty. Komunisté jsou ale zatím jediní, kteří jsou ochotní jednat o podpoře menšinové vlády.
Jsou to dvě roviny. Komunisté nemají ambice jít do vlády, protože to skutečně přímé vládnutí s komunisty asi není na programu dne. Ale to že někdo s námi najde programovou shodu a bude nás podporovat v rámci programu, tak na to není nic zvláštního. Když si srovnáte programy všech stran, tak jsou tam průsečíky a v některých věcech se bude muset vyjednávat, protože jsou tam odlišné názory, ale o tom je demokracie.

Vy byste s podporou komunistů tedy problém neměla?
Na určitých bodech programu ne. Nám jde o to prosadit naše myšlenky v programu. Jestli se to bude líbit komunistům a ještě někomu nebo jenom komunistům, to už je věc další. Ale jenom s komunisty to neprosadíme, takže to nebude jenom o podpoře komunistů, budeme muset vyjednávat se všemi stranami.

Jednou z možností také je, že vláda důvěru nezíská. Jste připravená na možnost, že byste vládli bez důvěry?
Je otázka, jak dlouho by to trvalo. Pokud důvěru nezískáme, tak se budou hledat další možnosti. I pan premiér prosazuje spíše to vládnutí s důvěrou. Ona vláda sice je plnohodnotná i bez důvěry, ale je to spíš o pocitu, že je lepší mít to zázemí v Poslanecké sněmovně. Ale znovu říkám, budou se dávat programy na stůl a budou se hledat průsečíky, takže uvidíme, jak to celé dopadne.

Zmiňovala jste zákon o sociálním bydlení. Máte ještě nějaké další cíle?
Není to pouze můj cíl, ale ve spolupráci s kolegy, zejména s panem Brabcem (ministr životního prostředí Richard Brabec – pozn. red.) a s kolegou Ťokem (ministr dopravy Dan Ťok – pozn. red.) budeme připravovat rekodifikaci stavebního práva. Je potřeba přijmout úplně nový stavební zákon, kde se všechna povolovací místa a všechny aktivity zestruční, aby se stavby zrychlily. Je třeba změnit určité předpisy. Kdyby zůstala menšinová vláda, tak to svým způsobem přinese plusové body pro rekodifikaci stavebního práva, protože partneři budou mít jednoznačné zadaní.

Stavební zákon prosadila už vaše předchůdkyně Karla Šlechtová...
Paní ministryně se pokoušela o novelu a svým způsobem se to velmi urychlilo, na druhou stranu koaliční partneři stále trvali na tom, že vodní díla se budou povolovat jinak, takže je tam pořád jistá nekooordinovanost. Proto i tady plánujeme zefektivnění povolovacích míst a celý ten proces. Bude s tím spojený i zákon o veřejně prospěšných stavbách nebo liniový zákon. V tom duchu budeme s kolegy komunikovat.

Vy jste odbornice na evropské fondy. Jak potom vidíte kauzu Andreje Babiše „Čapí hnízdo“, v níž se jedná údajně o dotační podvod?
Nikdy jsem se detailně neseznámila se spisem, protože nejsem členkou mandátového a imunitního výboru. Vnímám to z pohledu dotací, protože v letech, kdy se čerpaly dotace na Čapí hnízdo, tak jsem i já byla v roli zpracovatele projektu. Jsem přesvědčená, že tam nedošlo k žádnému dotačnímu podvodu. Dodržovala se pravidla, která tehdy čerpání evropských dotací umožňovala. Ty navazující věci, které se objevují s Čapím hnízdem, to bych si musela prostudovat spis, ale z pohledu dotační politiky jsem přesvědčená, že k žádnému dotačnímu podvodu nedošlo.

Běžně se dělo, že velká firma založila malou, aby dosáhla na dotaci?
Tehdy tam prostor byl a oni museli splnit určitá kritéria. Musela to být malá firma, tedy malá nebo střední, kdy střední byla do 250 zaměstnanců. Nemohli čerpat velké firmy a zároveň ta firma musela mít určitou historii a další podmínky. Tyto věci prostě byly.

Nejvíce mě na tom mrzí, že ten projekt je úspěšný a má velkou návštěvnost, region to nutně potřeboval, protože kromě Prahy tam není moc míst, kam vyjíždět za zážitky, je tam malá farma. Takže jsou to velice dobře proinvestované peníze. Jak mám za sebou to čerpání, tak na projektu nevidím vůbec nic špatného.

Hnutí ANO pod vaším vedením vyhrálo loni v Královéhradeckém kraji krajské volby. Nicméně nakonec nejste součástí vládnoucí koalice, protože ostatní strany se na ní společně dohodly dříve. Nepoznamená to nějak vaší komunikaci se současným vedením kraje?
Je to historie, je to minulost. Velice mě to mrzí, protože já jsem se skutečně na vedení toho regionu těšila, jak ho dobře znám, tak jsem měla i konkrétní plány, jak ten kraj pozvednout. Máme tam teď toto vedení, ale já jsem v pozici, kdy budu spolupracovat se všemi kraji. Nicméně jak jsem velký srdcař vůči Královéhradeckému kraji, tak je mi jedno, kdo tam sedí. Stejně jim budu pomáhat, protože pomáhám ne té koalici, ale lidem v Královéhradeckém kraji.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Chovateli utekla z ohrady pštrosice, v polích ji nahání už deset dní

Rozrostla se také pštrosí rodinka.

Už více než týden se chovateli Lukáši Mouchovi ze Starovic na Břeclavsku nedaří dostat zpátky do ohrady pštrosici....

Zeman nejspíše podpoří vznik Národní sportovní agentury

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Miloš Zeman v pravidelném pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem prozradil, že nejspíše podepíše novelu zákona, která...

Poslanci navrhli vyznamenat generála Pavla, protestovali Klaus i Foldyna

Armádní generál Petr Pavel v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Prezident Miloš Zeman by měl podle Sněmovny vyznamenat propůjčením Řádu Bílého lva generála Petra Pavla, bývalého...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz