Vláda mění názor na církevní majetek

aktualizováno 
P r a h a - Vláda chce podle ministra kultury Pavla Dostála vyřešit financování církví restituční tečkou. Na základě výčtového zákona by církev dostala od státu majetek, zároveň by však přišla o peníze ze státního rozpočtu na provoz a platy duchovních. Kabinet tak prostřednictvím ministra Dostála nasadil ve vztahu k církvím odlišnou rétoriku.
Vláda ještě v únoru na základě expertizy Univerzity Karlovy prohlásila, že katolická církev nemá na majetek právní nárok. Premiér Miloš Zeman pak o církevních restitucích řekl, že jejich filozofie je falešná, protože církev měla majetek jen v dlouhodobém pronájmu.
"Zákonem by se stanovil rozsah majetku, nově i včetně lesů a dalších pozemků, na který církev prokáže nezpochybnitelné právo. Majetek by se na církve převedl a stát by pak zastavil jejich financování," upřesnil Dostál.
Do církví podle ministra plynou ze státního rozpočtu tři miliardy korun ročně včetně charity a péče o památky. Z toho na platy a provoz církví jde zhruba šest set milionů. Nová koncepce by ovšem neznamenala konec státních dotací na údržbu památek, zdravotnické, charitativní a školské aktivity církví.
Katolická církev v zásadě proti takovému uspořádání vztahů neprotestuje. Většina vraceného majetku by přešla do jejích rukou. "Je ovšem třeba vědět, že by se vracel jen majetek, který je v držení státu. Řada objektů, právě těch atraktivnějších, byla už dříve převedena na obce a města a na ty by se to nevztahovalo," řekl mluvčí České biskupské konference Daniel Herman. "Je to jeden z možných čtyř modelů řešení, který je třeba dotáhnout do konce. Teprve se uvidí, co se ujedná," dodal.
V opozici jsou však menší církve, které by se za takových podmínek bez státní podpory jen těžko obešly. "Domníváme se, že to není spravedlivé.
Nebyli bychom schopni si vše hradit z vlastních prostředků," prohlásil předseda Ekumenické rady církví Pavel Smetana. Dodal však, že se změnou financování církví souhlasí. Navrhuje zavedení sponzorských darů, které si dárce může odepsat z daní. Nebo také daňové asignace - poplatník by sám určoval, kam by tuto část své daně poslal.
Dostál chápe, že první navrhovaná varianta by znevýhodnila menší církve, a proto nevylučuje i další způsob řešení: veřejnoprávní fond, do kterého by se majetek převedl a jehož výnosy by se pak rozdělovaly. Ani katolíci tuto možnost nevylučují. "Musela by se však zajistit kontrola hospodaření fondu, aby nedocházelo k únikům," řekl Herman.
"Která varianta zvítězí, záleží na vládě. Domnívám se, že jsou to velkorysé návrhy," poznamenal Dostál.
Při rozhodování, na který majetek mají církve nárok, by nejspíš vycházelo z již vypracovaného seznamu, na jehož základě začal objekty vydávat ještě Klausův kabinet. Seznam obsahuje zhruba tisíc položek, z nichž do rukou církví přešlo pouhých pět. Sociální demokraté tento exekutivní způsob vydávání majetku loni v létě zastavili.
Na řešení vztahu církve a státu začala už v polovině března pracovat vládní komise, do které však na protest proti zástupci komunistů církve své zástupce nevyslaly. Proto vznikla druhá expertní skupina, která se poprvé sejde v květnu. Obě komise mají připravit do vlády návrhy zákona o církvích. Předložení nové legislativy parlamentu pak kabinet plánuje do podzimu roku 2000.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Mynář dostal z EU miliony na zasněžování další sjezdovky. Doteď nefunguje

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Firma Vratislava Mynáře dostala dvoumilionovou dotaci na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Černou nádrž v...

Najdete na iDNES.cz