Vláda mění názor na církevní majetek

aktualizováno 
P r a h a - Vláda chce podle ministra kultury Pavla Dostála vyřešit financování církví restituční tečkou. Na základě výčtového zákona by církev dostala od státu majetek, zároveň by však přišla o peníze ze státního rozpočtu na provoz a platy duchovních. Kabinet tak prostřednictvím ministra Dostála nasadil ve vztahu k církvím odlišnou rétoriku.
Vláda ještě v únoru na základě expertizy Univerzity Karlovy prohlásila, že katolická církev nemá na majetek právní nárok. Premiér Miloš Zeman pak o církevních restitucích řekl, že jejich filozofie je falešná, protože církev měla majetek jen v dlouhodobém pronájmu.
"Zákonem by se stanovil rozsah majetku, nově i včetně lesů a dalších pozemků, na který církev prokáže nezpochybnitelné právo. Majetek by se na církve převedl a stát by pak zastavil jejich financování," upřesnil Dostál.
Do církví podle ministra plynou ze státního rozpočtu tři miliardy korun ročně včetně charity a péče o památky. Z toho na platy a provoz církví jde zhruba šest set milionů. Nová koncepce by ovšem neznamenala konec státních dotací na údržbu památek, zdravotnické, charitativní a školské aktivity církví.
Katolická církev v zásadě proti takovému uspořádání vztahů neprotestuje. Většina vraceného majetku by přešla do jejích rukou. "Je ovšem třeba vědět, že by se vracel jen majetek, který je v držení státu. Řada objektů, právě těch atraktivnějších, byla už dříve převedena na obce a města a na ty by se to nevztahovalo," řekl mluvčí České biskupské konference Daniel Herman. "Je to jeden z možných čtyř modelů řešení, který je třeba dotáhnout do konce. Teprve se uvidí, co se ujedná," dodal.
V opozici jsou však menší církve, které by se za takových podmínek bez státní podpory jen těžko obešly. "Domníváme se, že to není spravedlivé.
Nebyli bychom schopni si vše hradit z vlastních prostředků," prohlásil předseda Ekumenické rady církví Pavel Smetana. Dodal však, že se změnou financování církví souhlasí. Navrhuje zavedení sponzorských darů, které si dárce může odepsat z daní. Nebo také daňové asignace - poplatník by sám určoval, kam by tuto část své daně poslal.
Dostál chápe, že první navrhovaná varianta by znevýhodnila menší církve, a proto nevylučuje i další způsob řešení: veřejnoprávní fond, do kterého by se majetek převedl a jehož výnosy by se pak rozdělovaly. Ani katolíci tuto možnost nevylučují. "Musela by se však zajistit kontrola hospodaření fondu, aby nedocházelo k únikům," řekl Herman.
"Která varianta zvítězí, záleží na vládě. Domnívám se, že jsou to velkorysé návrhy," poznamenal Dostál.
Při rozhodování, na který majetek mají církve nárok, by nejspíš vycházelo z již vypracovaného seznamu, na jehož základě začal objekty vydávat ještě Klausův kabinet. Seznam obsahuje zhruba tisíc položek, z nichž do rukou církví přešlo pouhých pět. Sociální demokraté tento exekutivní způsob vydávání majetku loni v létě zastavili.
Na řešení vztahu církve a státu začala už v polovině března pracovat vládní komise, do které však na protest proti zástupci komunistů církve své zástupce nevyslaly. Proto vznikla druhá expertní skupina, která se poprvé sejde v květnu. Obě komise mají připravit do vlády návrhy zákona o církvích. Předložení nové legislativy parlamentu pak kabinet plánuje do podzimu roku 2000.
Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Najdete na iDNES.cz