Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Vláda málo bojuje proti kouření

  1:00
Česká vláda nedává dost peněz na boj proti kouření a nestará se dobře o ty, kteří chtějí sami s kouřením přestat. Česko je po Lucembursku nejhorší zemí Evropské unie v boji proti kouření. A nejen proto, že cigarety v Česku jsou vzhledem k platům levné.

Vláda se málo snaží a na místech, kde dým může obtěžovat nekuřáky, panuje příliš volný režim.

S tímto hodnocením v úterý vyrukovala Evropská síť pro prevenci kouření, která pomocí peněz EU měřila míru boje s tabákem.

Na škále od nuly do stovky dostali Češi jen 27 bodů a skončili předposlední. Nejlepší Island, který však není členem EU, dostal 76 bodů.

"Dobré příklady by mohly zvýšit tlak na ostatní," uvedla poslankyně Evropského parlamentu Liz Lynnová, která spolu s autory studie bojuje za větší výdaje na prevenci a za tvrdší politiku v celé unii. Výsledky měření mají podle ní zvýšit tlak na země jako Česko, kde jsou výsledky tažení proti kuřákům zatím slabé.

Zdražit a nekouřit v baru
Experti bodovali jednotlivé země podle šesti kritérií, která už dříve vybrala Světová banka. Nejdůležitější byla cena. Česko, které bylo právě za svoji nízkou cenu cigaret vzhledem k výši platů kritizováno, dostalo v této kategorii pouze jedenáct bodů z třiceti.

Cena se považuje za nejefektivnější nástroj při omezování kouření. Ve Francii krabička marlborek podražila od roku 1999 ze čtyř na pět euro a kouřit přestaly skoro dva miliony lidí. "Za socialismu u nás stály sparty 18 korun, což v poměru k platu je více než dnes," říká Eva Králíková z Karlovy univerzity.

Za boj s kouřením na pracovišti či v barech Česko dostalo jen šest bodů z dvaadvaceti. V New Yorku po vymýcení cigaret z restaurací ubylo podle studie 11 procent kuřáků. V Česku se zpřísnění režimu zaseklo v parlamentu.

Evropská unie nechává regulaci či zákaz kouření na národních vládách. Česko a další země v okolí se při vstupu do EU musely zavázat, že časem zdraží cigarety na dvojnásobek.

Irsko v březnu zakázalo kouření v restauracích, podobným směrem jde také Malta a chystá jej i Švédsko. Budoucí evropský komisař pro zdraví Markos Kyprianu vyzval státy EU, aby Iry také následovaly.

Vydělá stát na kuřácích, nebo ne?

Cigarety pravidelně podražují a kuřáci platí státu větší daně. Podle lékařů na tom však státní kasa nevydělá ani korunu. Kuřáci jsou častěji nemocní. Léčba jejich těžkých nemocí vyjde zhruba na stejné peníze, kolik kuřáci zaplatí na spotřebních daních.

"Mezinárodní studie říkají, že deset procent výdajů zdravotních pojišťoven jde na nemoci způsobené kouřením," uvádí Eva Králíková z kuřácké poradny na Karlově univerzitě.

Tabák stojí za každým třetím rakovinovým nádorem a za čtvrtinou nemocí cévního oběhu. Pokud by toto pravidlo platilo i v Česku, pak kouření stojí společnost ročně okolo sedmnácti miliard korun.

Stejné peníze loni kuřáci zaplatili na spotřebních daních. Připočte-li se daň z přidané hodnoty a plánované zdražení cigaret, kuřáci by se v příštích letech mohli dostat do červených čísel. Tedy platili by státní kase víc, než by stálo jejich léčení.

Odhady léčebných nákladů jsou však různé. Podle průzkumu Lékařského informačního centra to už v roce 1999 nebylo sedmnáct, ale třiadvacet miliard.

A to stále není podle Králíkové všechno, protože kouření přináší společnosti další náklady kvůli vyšší pracovní neschopnosti nemocných kuřáků, ale třeba také kvůli požárům a častějšímu praní záclon. Pak se však "kuřácké" počítání dostává do stále širších a absurdnějších souvislostí.

Když tabákový koncern Philip Morris usiloval o odklad zdražení, argumentoval u poslanců tím, že kuřáci dříve umřou a stát ušetří na důchodech. Odhaduje se totiž, že kuřák umře v průměru o osm let dříve.

Jak je na tom Česko s kouřením? Země byly ohodnoceny počtem bodů (maximum je 100). Čím víc bodů, tím tvrdší boj s kouřením: např. dražší cigarety, větší omezení kouření v restauracích či na pracovišti atd. Pramen: Evropská síť prevence kouření. (12. října 2004)

Autoři:

Má Putin dvojníka? Kriminalista analyzuje záběry z Mariupolu

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Nebezpečné výrobky zmizí do dvou dnů. Nová pravidla EU mají víc chránit zákazníky

Online nakupování nenávratně změnilo trh. I proto bude Evropský parlament ve čtvrtek schvalovat nová pravidla pro...

Pozor na oční kapky z internetu, můžete po nich oslepnout, varuje SZÚ

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varuje před koupí amerických kapek do očí EzriCare a umělých...

Chceme klidné stáří, vláda nás žene k populistům, říkají odpůrci pozdních důchodů

Na demonstraci odborářů svazu KOVO proti důchodové reformě a nová emisní evropské normě Euro 7 dorazili lidé z celé...

Je nás nespočet, chlubili se aktivisté. Opět blokovali dopravu v Praze

Hnutí Poslední generace ve středu odpoledne uspořádalo další pochod Prahou. Výchozím bodem trasy byly Dienzenhoferovy...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...