Vláda kývla na vyšší platy lékařů, Heger už může dohánět zdržení reformy

  13:52aktualizováno  17:53
Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi se podařilo prosadit navýšení platů lékařů. Vláda nové tarify schválila, platit začnou už v březnu. Heger tím uzavřel hrozbu krize ve zdravotnictví a může se opět soustředit na reformy. Přinesou podstatné změny a první by mohly platit už letos. Proběhlá krize práci na reformách podle ministerstva výrazně neoddálila.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ustál jednu z posledních formalit dohody, kterou podepsal s lékařskými odbory. Vláda ve středu posvětila navýšení platů lékařů v nemocnicích, léčebnách nebo u záchranek o pět až osm tisíc korun měsíčně. Lékaře dostanou přidáno od března.

"Tento záměr naplňuje memorandum uzavřené mezi ministerstvem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem. Analogickým způsobem byly upraveny platy i vojenským lékařům," uvedl po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Zároveň však premiér upozornil, že z tarifů se lékaři budou těšit jen do roku 2013, poté se systém mezd pod taktovkou ministerstva práce a sociálních věcí změní. Heger ale věří, že lékaři si tím platově nepohorší, protože plánované reformy situaci pro zdravotníky zlepší a přinesou kýžené úspory.

"Je to očekávané potvrzení dohody, my jsme jako lékařské odbory a lékaři, kteří v akci Děkujeme, odcházíme byli, dohodu splnili. Výpovědi jsme stáhli či stahujeme," řekla ČTK na navýšení tarifů místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.

A její slova o postupném stahování výpovědí potvrdil i Heger. "Ke včerejšímu dni byly ve fakultních nemocnicích staženy asi dvě třetiny výpovědí. Zbývá asi třetina lékařů, především z fakultní nemocnice v Brně a v Hradci Králové. Odtud přišel příslib, že lékaři po jednání vlády výpovědi stáhnou, takže očekávám plnou obsazenost. V ostatních nemocnicích je situace podobná, zde je staženo asi 60 procent. Domnívám se, že situace se po jednání normalizuje," komentoval situaci po jednání vlády.

Vláda také deklarovala, že v roce 2012 a 2013 navýší platy i sestrám a ostatnímu nelékařskému personálu. Peníze ale musí pocházet stejně jako u těch pro lékaře pouze z úspor uvnitř zdravotnictví.

Rychle na změny

Hledání úspor reformami je důvod, proč si Heger po uzavření kapitoly s názvem "Děkujeme, odcházíme" příliš neodpočine. "Čas je nazrálý, aby se reforma více rozjela. Nebýt protestní akce, byli bychom už o kousek dál, ale naštěstí je tady dost lidí, kteří na tom pracují," uvedl již dříve iDNES.cz Heger.

Práce na reformách se kvůli hrozící krizi nezastavily a protest podle Hegera sice změny zdržel, ale nijak dramaticky. "Není pochyb o tom, že jsem tím ztratili hodně času a energie, na druhou stranu lékaři svým chováním spíš reformě pomohli," míní Heger.

Ministerstvo musí co nejdříve uvést v život změnu úhradové vyhlášky, která zaručí, že ze zdravotních pojišťoven do nemocnic ještě letos přitečou dvě miliardy korun. Ty budou sloužit na navýšení lékařských platů (jak se peníze do platů přelijí, čtěte tady).

Podle Hegera bude následovat návrh na změnu přerozdělení pojistného mezi zdravotními pojišťovnami. "Mělo by část přebytků na účtech menších pojišťoven převést na ty chudší pojišťovny, kterým hrozí dvoumiliardová zátěž nejvíce," popsal ministr.

Ještě v polovině letošního roku by mělo být jasno, jak a kde bude stát rušit nemocniční lůžka. "Připravují se první konkrétní sezení nad sítí nemocnic a nad redukčními opatřeními," potvrdil Heger.

První z pilířů reformy by měl začít platit letos, ostatní příští rok

Kolečko na vládě už obíhá zákon o veřejném zdravotním pojištění, který je považovaný z hlediska úspor ve zdravotnictví za klíčový. Umožní vznik nadstandardů, které si budou pacienti hradit. Spadá pod něj také změna zdravotnického poplatku za den v nemocnici (dnes je 60, v budoucnu by měl být 100 korun). Zákon umožní také sloučení dvou zdravotních pojišťoven - vojenské zdravotní a pojišťovny ministerstva vnitra. Platit by měl začít ještě letos. Odhady hovoří o září.

Do konce roku by ministerstvo také chtělo upravit vyhlášku, která se vztahuje k personálnímu vybavení nemocnic. Změní například pravidla pro to, kolik lékařů má pracovat na noční službě.

Do června chce do legislativní rady vlády poslat tři zcela nové zákony -  o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Ty tvoří pilíře reformy a zdravotní péči nalinkují od příjezdu záchranky po pitvu (více o pilířích reforem čtěte tady). Platit by měly příští rok.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Najdete na iDNES.cz