Vláda kývla na vyšší platy lékařů, Heger už může dohánět zdržení reformy

  13:52aktualizováno  17:53
Ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi se podařilo prosadit navýšení platů lékařů. Vláda nové tarify schválila, platit začnou už v březnu. Heger tím uzavřel hrozbu krize ve zdravotnictví a může se opět soustředit na reformy. Přinesou podstatné změny a první by mohly platit už letos. Proběhlá krize práci na reformách podle ministerstva výrazně neoddálila.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ustál jednu z posledních formalit dohody, kterou podepsal s lékařskými odbory. Vláda ve středu posvětila navýšení platů lékařů v nemocnicích, léčebnách nebo u záchranek o pět až osm tisíc korun měsíčně. Lékaře dostanou přidáno od března.

"Tento záměr naplňuje memorandum uzavřené mezi ministerstvem zdravotnictví a Lékařským odborovým klubem. Analogickým způsobem byly upraveny platy i vojenským lékařům," uvedl po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Zároveň však premiér upozornil, že z tarifů se lékaři budou těšit jen do roku 2013, poté se systém mezd pod taktovkou ministerstva práce a sociálních věcí změní. Heger ale věří, že lékaři si tím platově nepohorší, protože plánované reformy situaci pro zdravotníky zlepší a přinesou kýžené úspory.

"Je to očekávané potvrzení dohody, my jsme jako lékařské odbory a lékaři, kteří v akci Děkujeme, odcházíme byli, dohodu splnili. Výpovědi jsme stáhli či stahujeme," řekla ČTK na navýšení tarifů místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová.

A její slova o postupném stahování výpovědí potvrdil i Heger. "Ke včerejšímu dni byly ve fakultních nemocnicích staženy asi dvě třetiny výpovědí. Zbývá asi třetina lékařů, především z fakultní nemocnice v Brně a v Hradci Králové. Odtud přišel příslib, že lékaři po jednání vlády výpovědi stáhnou, takže očekávám plnou obsazenost. V ostatních nemocnicích je situace podobná, zde je staženo asi 60 procent. Domnívám se, že situace se po jednání normalizuje," komentoval situaci po jednání vlády.

Vláda také deklarovala, že v roce 2012 a 2013 navýší platy i sestrám a ostatnímu nelékařskému personálu. Peníze ale musí pocházet stejně jako u těch pro lékaře pouze z úspor uvnitř zdravotnictví.

Rychle na změny

Hledání úspor reformami je důvod, proč si Heger po uzavření kapitoly s názvem "Děkujeme, odcházíme" příliš neodpočine. "Čas je nazrálý, aby se reforma více rozjela. Nebýt protestní akce, byli bychom už o kousek dál, ale naštěstí je tady dost lidí, kteří na tom pracují," uvedl již dříve iDNES.cz Heger.

Práce na reformách se kvůli hrozící krizi nezastavily a protest podle Hegera sice změny zdržel, ale nijak dramaticky. "Není pochyb o tom, že jsem tím ztratili hodně času a energie, na druhou stranu lékaři svým chováním spíš reformě pomohli," míní Heger.

Ministerstvo musí co nejdříve uvést v život změnu úhradové vyhlášky, která zaručí, že ze zdravotních pojišťoven do nemocnic ještě letos přitečou dvě miliardy korun. Ty budou sloužit na navýšení lékařských platů (jak se peníze do platů přelijí, čtěte tady).

Podle Hegera bude následovat návrh na změnu přerozdělení pojistného mezi zdravotními pojišťovnami. "Mělo by část přebytků na účtech menších pojišťoven převést na ty chudší pojišťovny, kterým hrozí dvoumiliardová zátěž nejvíce," popsal ministr.

Ještě v polovině letošního roku by mělo být jasno, jak a kde bude stát rušit nemocniční lůžka. "Připravují se první konkrétní sezení nad sítí nemocnic a nad redukčními opatřeními," potvrdil Heger.

První z pilířů reformy by měl začít platit letos, ostatní příští rok

Kolečko na vládě už obíhá zákon o veřejném zdravotním pojištění, který je považovaný z hlediska úspor ve zdravotnictví za klíčový. Umožní vznik nadstandardů, které si budou pacienti hradit. Spadá pod něj také změna zdravotnického poplatku za den v nemocnici (dnes je 60, v budoucnu by měl být 100 korun). Zákon umožní také sloučení dvou zdravotních pojišťoven - vojenské zdravotní a pojišťovny ministerstva vnitra. Platit by měl začít ještě letos. Odhady hovoří o září.

Do konce roku by ministerstvo také chtělo upravit vyhlášku, která se vztahuje k personálnímu vybavení nemocnic. Změní například pravidla pro to, kolik lékařů má pracovat na noční službě.

Do června chce do legislativní rady vlády poslat tři zcela nové zákony -  o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Ty tvoří pilíře reformy a zdravotní péči nalinkují od příjezdu záchranky po pitvu (více o pilířích reforem čtěte tady). Platit by měly příští rok.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

O následcích konfliktu na Ukrajině promluví v Rozstřelu psycholog Prokopjuk

Rostislav Prokopjuk, ukrajinský psycholog žijící v Praze

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při nedávné návštěvě Německa a Francie svým západním partnerům řekl:...

Šance pro rodiče. Příměstské tábory a letní školy stále berou děti

Letní badatelská školka v Druztové u Plzně.

Přihlášky na příměstské tábory přicházejí už od jara, místa ale pořád jsou. Po celé republice totiž v posledních letech...

VIDEA TÝDNE: Agentka 007, tragédie v lunaparku a špehující aplikace

Novým agentem 007 bude žena. Hrát ji bude Lashana Lynchová.

Přinášíme souhrn toho, na co se diváci iDNES.tv dívali v posledních sedmi dnech nejvíce. Rekordy trhala samozřejmě nová...

Advantage Consulting, s.r.o.
FULLSTACK JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz