Je to útok na manželství, distancoval se Bělobrádek od vládního plánu

  13:03aktualizováno  13:03
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se v pondělí distancoval od koncepce rodinné politiky, kterou těsně před tím nejtěsnější většinou a přes odpor lidovců schválila vláda. „Je to útok na manželství jako institut,“ řekl o dokumentu, který předložila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek po jednání celostátního výboru KDU-ČSL (18. července 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kromě toho, že jde podle Bělobrádka o útok na rodinu jako takovou, je to podle něj i porušení koaliční smlouvy. To ale teď už fakticky nemá význam, protože příští měsíc jsou parlamentní volby, které rozhodnou o nové vládě.

Marksová po jednání vlády koncepci hájila. „Asi čteme jiný dokument, v mých očích navazuje na to, co vláda prosadila. Bude na příští vládě, která opatření zavede a která nikoli,“ řekla ministryně za ČSSD. Návrh předkládala proto, aby pomohl „reálným rodinám“ s dětmi. Podivovala se slovům Bělobrádka, který stál vedle ní na tiskové konferenci po jednání vlády, že je schválený dokument v rozporu s koaliční smlouvou.

Spor se točí kolem toho, co všechno ještě je rodina

Bělobrádek namítl, že jestliže Marksová mluví o „reálné rodině“, tak fakt, že něco existuje, ještě neznamená, že je to správně. Spor se točí o to, co všechno je ještě rodina, a sociální demokracie má na to volnější pohled než lidovci - za rodinu vnímá i jiné formy než sezdaný pár muž - žena s dětmi.

Slova o samoživitelkách? Rodina je prostě lepší, řekl Bělobrádek

Vládou přijatý dokument navrhuje půjčky na bydlení, bezplatné jesle a školky či vyšší mateřskou, rodičovskou, porodné i přídavky na děti. Koncepce není závazná norma, ale premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD je přesvědčen, že představuje „kvalitní vizi rodinné politiky“, z níž může nová vláda vycházet.

„V České republice setrvale klesá porodnost, populace stárne, mladí lidé těžko shánějí dostupné bydlení či školku pro své děti. Koncepce vychází z principu svobodného výběru životní strategie každého jedince. Jejím záměrem je podpořit všechny typy rodin bez rozdílu a ocenit jejich přínos pro společnost,“ uvedl Sobotka.

Vyšší rodičovská i úvěry pro novomanžele

Dokument počítá se zvýšením rodičovské z nynějších 220 tisíc na aspoň 250 tisíc korun. Stálo by to ročně asi tři miliardy navíc. Mezi plány jsou i tři měsíce rodičovské navíc, pokud se rodiče v péči aspoň na čtvrt roku vystřídají, nebo zvýšení mateřské ze 70 na 75 procent základu příjmu. Dále vyšší přídavky aspoň o 300 korun i porodné 15 tisíc korun pro rodiny s příjmem pod 3,5násobek životního minima.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo i zdarma školky i základní kroužky ve školách či roční dotaci několik miliard na výstavbu a rekonstrukce startovacích a malometrážních bytů i novomanželské úvěry 300 tisíc korun. Pro zaměstnavatele ministerstvo práce navrhlo nižší odvody, kdyby přijali na částečné či sdílené úvazky rodiče malých či postižených dětí.

Ještě před projednáním ve vládě z koncepce vypadla změna pravidel umělého oplodnění, která se týkala úhrady více pokusů a do vyššího věku i možnosti zákroku bez souhlasu muže (více čtěte zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

I dnes jsou učitelé, podle nichž je ADHD výmysl, říká dětský psychiatr

Ilustrační snímek

Pod zkratkou ADHD se skrývají poruchy pozornosti, hyperaktivita a impulzivita. Podle dětského psychiatra je takové dítě...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Najdete na iDNES.cz