Informační kampaň, která by měla probíhat alespoň tři měsíce před vypnutím analogu, je podmínkou pro vypnutí analogového vysílání.
Kampaň proběhne ve dvou etapách. První bude zaměřena na obyvatele starší 18 let s důrazem na seznámení se základními informacemi o digitálním vysílání a celém procesu digitalizace.
V této vlně kampaně (září a říjen 2006) poslouží k větší informovanosti lidí především tisk a televize. Národní koordinační skupina počítá s využitím veřejnoprávních i soukromých médií.
V této fázi se nepředpokládá šíření kampaně prostřednictvím rozhlasových stanic (s výjimkou Českého rozhlasu) nebo venkovní reklamy.
Ve druhé vlně přijde na řadu internet
Ve druhé vlně (únor – březen 2007) bude kampaň probíhat v tisku, televizi i na internetu.
Česká televize bude zařazovat informační spoty mimo reklamní kvótu, vytvoří speciální propagační pořady a bude o digitalizaci informovat i v rámci už existujících pořadů.
Televize Nova a Prima by měly zařazovat téma digitalizace do některých publicistických a diskusních pořadů. Mohou také využít reklamní i mimoreklamní prostor pro šíření spotů za zvýhodněných podmínek.
Kampaň za 335 milionů
První etapa informační kampaně spolkne 40 milionů korun z rozpočtu ministerstva informatiky a 45,1 milionu z takzvané vládní rozpočtové rezervy.
V rozpočtu na rok 2007 počítá vláda s částkou 100 milionů korun. Ministerstvo informatiky předpokládá, že financování informační kampaně si v roce 2008 vyžádá dalších 100 milionů a v roce 2009 částku ve výši 50 milionů.
Analog skončí v roce 2010
To, kdy přesně a v jakých oblastech se bude na digitální vysílání přecházet, stanoví na konci tohoto roku Český telekomunikační úřad takzvaným Technickým plánem přechodu. První oblasti přejdou na digitální vysílání už příští rok. K úplnému vypnutí analogového vysílání by mělo dojít v roce 2010, nejpozději však v celé Evropské unii na konci roku 2012.
Přípravu kampaně bude mít na starosti Národní koordinační skupina podřízená ministerstvu informatiky. Tvořit ji budou zástupci státních orgánů a profesních a spotřebitelských sdružení. Předsedou komise byl vládou jmenován Zdeněk Duspiva, poradce ministerstva informatiky pro digitalizaci.
Stát zřejmě přispěje na set top box
Některým lidem stát na přijímač digitálního vysílání možná přispěje. "Může se to týkat například zdravotně postižených," řekla iDNES mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.
Konkrétní výše či forma příspěvku stanovena není, o případném vyplácení rozhodne Národní koordinační skupina.
Vláda však počítá s tím, že ceny set top boxů ještě klesnou. "Předpokládaná částka za set top box by měla být asi 1000 korun. Když si skoro každá rodina může dovolit mobilní telefon a jeho provoz, věříme, že najde i tisícovku na digitální televizi," řekla Volná.