GLOSA: Čtyři roky vládní nudy a rekordní zájem o parlament

  14:04aktualizováno  14:04
Do říjnových sněmovních voleb se přihlásilo v celé zemi 31 stran a hnutí, tedy asi o třetinu více než před čtyřmi lety. Proč ten zvýšený zájem o parlament po čtyřech letech, kdy se v Česku vládlo až skoro nudně, kdy ekonomika rostla, platy stoupaly a nezaměstnanost klesala? Ptá se komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Jednání Poslanecké sněmovny. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Konkrétně si třeba Pražan minule vybíral z 21 lístků, tentokrát se mu vějíř rozroste na 29. Proč nováčci věří, že je tu zrovna teď vhodné podhoubí pro politický převrat?

Někteří – jako Petr Cibulka nebo Miroslav Sládek – tomu věří vždycky. Jiné nové či staronové subjekty se asi rozhodly využít toho, že je česká politika v pohybu: spektrum se fragmentarizuje, přetrvává nedůvěra v tradiční strany, z velkých partají se stávají střední či malé – tak proč by jeden nezkusil chytit příležitost za pačesy?

Někoho možná oslnily minulé úspěchy „startupů“, jako byly Věci veřejné, TOP 09, ANO či Úsvit, které někdy byly jen způsobem, jak šikovně podojit stát. A někdo chce v celorepublikovém ringu pouze upozornit na sebe a svůj svatý boj, třeba bizarní Společnost proti developerské výstavbě v Prokopském údolí.

K volbám do Sněmovny se přihlásilo jednatřicet stran, nejvíc v historii

Efekt většího počtu kandidujících stran je dvojsečný. Více slimáčků na jeden salát pochopitelně rozředí volební zisk. Velké strany dostanou méně, malé se s chabým ziskem vyautují navzájem. Což ale znamená, že bude také větší volební propad hlasů, které se pak zpětně přerozdělí, hlavně těm velkým. Výsledkem může být jistý psychologický blok: vítěz voleb může v krajním případě dostat třeba jen 35 procent, ale díky přerozděleným hlasům sám ovládnout parlamentní většinu.

Hitem těchto voleb je přibírání politických trpaslíků na kandidátky ve snaze neztratit ani hlas. Třeba ODS vzala na palubu Soukromníky, TOP 09 monarchisty, KAN či LES. K otevřené koalici nenašel odvahu nikdo; jediná nadějná, KDU-ČSL a STAN, se rozpadla kvůli panice z desetiprocentního volebního prahu. Má to ale logiku, protože bezpečných deset procent poté, co se kdysi velké strany změnily v malé a střední, má dnes už jen hnutí ANO.

Anonisty čeká zase jiný problém podobný tomu, jako když se kdysi Miloš Zeman dostal díky opoziční smlouvě k moci as hrůzou zjistil, že se svým neslavným ansámblem musí sestavit jednobarevnou vládu. ANO pravděpodobně znásobí svůj zisk z minulých voleb, což ale znamená, že se mu do Sněmovny nahrnou desítky nových tváří, lidí s neodhadnutelnými názory, neřízených střel a majitelů skříní s kostlivci všeho druhu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Smog v Moravskoslezském kraji houstne, školky čistí vzduch a nevycházejí

Letecký pohled na šedivým smogem zalitý Třinec a Třinecké železárny.

Děti z Mateřské školy Ostrava-Radvanice nyní místo vycházky či řádění na zahradě tráví den uvnitř. Školka má vyčleněnou...

Naděje statisíců dlužníků. Z pasti je může dostat insolvenční zákon

Exekuce

Téměř 900 tisíc lidí v Česku má problém s dluhy. Ulehčila by jim chystaná novela insolvenčního zákona, kterou projedná...

Statisíce lidí mají šanci uniknout z dluhové pasti, rozhodují poslanci

První místopředseda STAN Vít Rakušan, šéf poslaneckého klubu Jan Farský a...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že dostanou šanci na úplné oddlužení, když před...

Najdete na iDNES.cz