Očkování si doteď nemuseli hradit jen senioři starší 65 let a lidé s určitými obtížemi, zdarma bylo také pro děti. Tím, že by se úhrady za vakcínu rozšířily na celou dospělou populaci, by se podle vlády zvedl zájem o očkování proti chřipce. Každoročně totiž v Českou v souvislosti s chřipkou zemře 1 500 až 2 000 Čechů.
Materiál ministerstva s doporučením pro zdravotní pojišťovny kabinet Petra Nečase schválil ve středu. Očekává, že se podaří snížit nemocnost chřipkou u lidí v produktivním věku a tím klesne čerpání dávek v nemoci a sníží se náklady na léky i na poskytování zdravotní péče.
"Je to dobrý nápad a nepochybně krok správným směrem. Na druhou stranu to ještě stoprocentně nezaručí dramatické navýšení proočkovanosti," míní předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.
"Vláda nás sice vyzývat může, ale my k tomu musíme vždy zpracovat potřebné podklady. Můžeme totiž hradit jen to, co je zákonem dáno v seznamu výkonů. Dovedu si představit, že to uděláme v rámci přípravy změny povinného očkování," reagoval prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.
I podle něj to však o něco proočkovanost národa zvýší. "Myslím si, že existuje spousta lidí, kteří se nikdy očkovat nebudou, stejně tak jsou ale lidé, kteří se nenechali očkovat, protože se to platí. Z hlediska prevence je to dobrý krok a mohlo by to pomoci, v rámci rozpočtu to tak velká položka není," míní Gajdáček.
Při epidemii onemocní třetina Čechů
Při chřipkové epidemii v ČR onemocní 10 až 30 procent populace. O očkování proti sezonní chřipce totiž je dlouhodobě malý zájem. V průměru se dává očkovat sedm procent obyvatel, což je třikrát méně než evropský průměr. V některých zemích se dává očkovat pětina až čtvrtina lidí. V uplynulé sezoně se dalo očkovat v Česku jen něco přes pět procent obyvatel.
Chřipkové vakcíny uhradí zdravotní pojišťovna do výše nejlevnější vakcíny. Plně hrazenou vakcínou z pojištění pro tuto sezonu je Fluarix, kde byla s výrobcem dohodnuta nejvyšší cena 133 korun.
Podle vakcinologa Prymuly vědci pracují na očkovací látce, která by byla účinnější a nenutila tak pacienty chodit na přeočkování každý rok. "Pracuje se na vakcíně proti takové části viru, která nepodléhá každoročním mutacím a nemění se. Pak by stačilo, aby se používala jako ostatní vakcíny, tedy aby se na přeočkování chodilo jednou za pět až sedm let," míní vakcinolog.
V ordinacích lékařů se však objeví nejdříve za tři roky. "Výzkum zatím není tak daleko," vzkázal.