Vláda během roku přišla o důvěru

  23:24aktualizováno  23:24
- Vládě Miloše Zemana, která ve čtvrtek oslavila roční jubileum, se povedlo to, co dosud žádné jiné - během jediného roku stačila poztrácet důvěru veřejnosti, voliče ČSSD z toho nevyjímaje. S prací kabinetu, který sliboval mnohé změny, je teď podle šetření Střediska empirických výzkumů spokojen každý čtvrtý občan (a každý druhý volič ČSSD), zatímco ještě na podzim to byl dvojnásobek.

Nelze přitom říci, že by vláda nedělala vůbec nic - seznam všemožných usnesení a kroků jednotlivých resortů vydal na sto stránek, rozhodně však nesplnila hlavní sliby, které Miloš Zeman a další rozdávali na volebních mítincích.

"Jedním z nejaktuálnějších cílů ČSSD je zabránit dalšímu tunelování a dalšímu rozkrádání. Jak chcete oživovat ekonomický růst, když tady existuje celá řada parazitních struktur, které ekonomiku tunelují? Je to totéž, jako když zdědíte vodovodní systém, který má prasklé potrubí. Nezačnete stavět novou vodárnu, ale opravíte potrubí." To je Zemanův předvolební citát.

A realita po roce vládnutí? Akce čisté ruce nemá žádné konkrétní výsledky a nástroje, jimiž ČSSD slibovala omezit ekonomickou kriminalitu, vláda teprve nyní vymýšlí. "Ano, přiznávám se ke své naivitě. Domníval jsem se, že tento proces bude lehký," nasypal si premiér popel na hlavu v nedávném rozhovoru pro MF DNES.

Absence výsledků akce čisté ruce dohání členy Zemanova kabinetu už k tomu, že za výsledky označují i policejní obvinění odvolaného ministra financí Iva Svobody z poškozování věřitelů během jeho působení v Libertě (prohlásil to Jaroslav Bašta), ačkoliv se tím policie zabývala z podnětu soukromé osoby.

Jelikož Zeman sliboval ekonomický růst až po "spravení prasklého potrubí", a to dosud spravené není, dalo by se odvodit, že se tím plnění slibů týkajících se ekonomiky odsouvá. Dosud se nerozeběhl ani řadu měsíců diskutovaný revitalizační program, jenž má spasit krachující firmy.

Miloš Zeman v poslední době zdůrazňuje, že hospodářství se zvedne až po dvou letech (počítáno od loňského převzetí vlády) a že to říkal už před volbami. To je pravda, byť to v kampani nijak zvlášť nezdůrazňoval.

Podle odborníků ČSSD získala spíš voliče, kteří byli netrpěliví a od nové vlády očekávali rychlé změny - v ekonomice i životní úrovni. Připouští to i vicepremiér Vladimír Špidla: "Rychlejší změnu jsme sice neslibovali, ale dovedu si představit, že ji lidé očekávali."

ČSSD před volbami lákala hlavně ty nejnespokojenější. "Jste-li spokojení, volte pravici, jste-li nespokojení, volte nás," hlásal na mítincích Zeman. A to se jeho vládě stává osudným. Ti nejvíce nespokojení totiž začínají "zbíhat" ke komunistům. "Zeman působil tak, jako by změna měla nastat už na podzim. Pro ty nespokojené je to jistá zrada. Nástupní kapitál ČSSD ztratila zejména u sociálně slabých vrstev - u dělníků, na severní Moravě, v severních Čechách, u starších lidí," říká politolog Daniel Kunštát.

Graf volebních preferencí a skutečného volebního výsledku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

Každodenní horor. Školy se potýkají s množstvím aut, rodiče jsou bezohlední

ilustrační snímek

Stále více českých škol se musí potýkat s ranní špičkou přímo před svými budovami. Děti jsou tak ráno vystavovány...

V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

Ministr školství Robert Plaga (4.4.2019)

Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu...

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

Najdete na iDNES.cz