Vláda během roku přišla o důvěru

  23:24aktualizováno  23:24
- Vládě Miloše Zemana, která ve čtvrtek oslavila roční jubileum, se povedlo to, co dosud žádné jiné - během jediného roku stačila poztrácet důvěru veřejnosti, voliče ČSSD z toho nevyjímaje. S prací kabinetu, který sliboval mnohé změny, je teď podle šetření Střediska empirických výzkumů spokojen každý čtvrtý občan (a každý druhý volič ČSSD), zatímco ještě na podzim to byl dvojnásobek.

Nelze přitom říci, že by vláda nedělala vůbec nic - seznam všemožných usnesení a kroků jednotlivých resortů vydal na sto stránek, rozhodně však nesplnila hlavní sliby, které Miloš Zeman a další rozdávali na volebních mítincích.

"Jedním z nejaktuálnějších cílů ČSSD je zabránit dalšímu tunelování a dalšímu rozkrádání. Jak chcete oživovat ekonomický růst, když tady existuje celá řada parazitních struktur, které ekonomiku tunelují? Je to totéž, jako když zdědíte vodovodní systém, který má prasklé potrubí. Nezačnete stavět novou vodárnu, ale opravíte potrubí." To je Zemanův předvolební citát.

A realita po roce vládnutí? Akce čisté ruce nemá žádné konkrétní výsledky a nástroje, jimiž ČSSD slibovala omezit ekonomickou kriminalitu, vláda teprve nyní vymýšlí. "Ano, přiznávám se ke své naivitě. Domníval jsem se, že tento proces bude lehký," nasypal si premiér popel na hlavu v nedávném rozhovoru pro MF DNES.

Absence výsledků akce čisté ruce dohání členy Zemanova kabinetu už k tomu, že za výsledky označují i policejní obvinění odvolaného ministra financí Iva Svobody z poškozování věřitelů během jeho působení v Libertě (prohlásil to Jaroslav Bašta), ačkoliv se tím policie zabývala z podnětu soukromé osoby.

Jelikož Zeman sliboval ekonomický růst až po "spravení prasklého potrubí", a to dosud spravené není, dalo by se odvodit, že se tím plnění slibů týkajících se ekonomiky odsouvá. Dosud se nerozeběhl ani řadu měsíců diskutovaný revitalizační program, jenž má spasit krachující firmy.

Miloš Zeman v poslední době zdůrazňuje, že hospodářství se zvedne až po dvou letech (počítáno od loňského převzetí vlády) a že to říkal už před volbami. To je pravda, byť to v kampani nijak zvlášť nezdůrazňoval.

Podle odborníků ČSSD získala spíš voliče, kteří byli netrpěliví a od nové vlády očekávali rychlé změny - v ekonomice i životní úrovni. Připouští to i vicepremiér Vladimír Špidla: "Rychlejší změnu jsme sice neslibovali, ale dovedu si představit, že ji lidé očekávali."

ČSSD před volbami lákala hlavně ty nejnespokojenější. "Jste-li spokojení, volte pravici, jste-li nespokojení, volte nás," hlásal na mítincích Zeman. A to se jeho vládě stává osudným. Ti nejvíce nespokojení totiž začínají "zbíhat" ke komunistům. "Zeman působil tak, jako by změna měla nastat už na podzim. Pro ty nespokojené je to jistá zrada. Nástupní kapitál ČSSD ztratila zejména u sociálně slabých vrstev - u dělníků, na severní Moravě, v severních Čechách, u starších lidí," říká politolog Daniel Kunštát.

Graf volebních preferencí a skutečného volebního výsledku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Česko jako rekordman v počasí. Odchylky od průměru byly u nás největší

Ilustrační snímek

Loňský rok byl neobvykle teplý na celé planetě, Česká republika však ze všech meteorologických statistik viditelně...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz