Online reportáž

20:12

Vážení čtenáři, dnešní přenos ze schůze Poslanecké sněmovny končí. Děkujeme za pozornost!

20:09

Shrnutí dnešního jednání Sněmovny o důvěře Babišově vláděPremiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně představil programové prohlášení vlády, se kterým žádá poslance o vyslovení důvěry kabinetu. Představitelé všech sněmovních stran kromě ANO ale uvedli, že vládě důvěru nedají.

Babiše podpořil před poslanci prezident Miloš Zeman. Zemanův projev označili někteří politici za součást jeho kampaně před prezidentskými volbami.

Zeman před poslanci přiznal, že je pravděpodobné, že vláda důvěru nedostane. Také oznámil, že v případě nevyslovení důvěry pověří předsedu ANO sestavením vlády i podruhé. V takovém případě po něm ale bude před jmenováním vlády žádat zaručenou většinovou podporu vlády ve Sněmovně.

ODS, ČSSD, SPD i KDU-ČSL obvinily ANO, že se vůbec nepokusilo o vytvoření většinové vlády, kterou považují za vhodnější uspořádání. Strany také kritizovaly program vlády. Piráti, STAN a TOP 09 zdůrazňovali také skutečnost, že policie žádá vydání Babiše kvůli dotaci na farmu Čapí hnízdo. Proto ho nepovažují za důvěryhodného.

Schůze byla na hodinu přerušena, aby se mohl sejí sněmovní mandátový a imunitní výbor ke kauze Čapí hnízdo. Původně bylo naplánováno jednání výboru po ukončení schůze Sněmovny, ale KDU-ČSL si vzala přestávku na jednání svého klubu, aby umožnila schůzi výboru.

Po ukončení přestávky předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že imunitní výbor potřebuje pro jednání nejméně další hodinu, a navrhl proto přerušení schůze Sněmovny. Poslanci tak budou o důvěře Babišově vládě jednat dále až v úterý 16. ledna.

19:55

Poslanec ODS Stanjura návrh na přerušení schůze Sněmovny zdůvodnil tím, že se Sněmovna dostala do časové tísně, protože mandátový výbor podle jeho informací potřebuje minimálně další hodinu pro své jednání. Pokud by Sněmovna jednání na jeho návrh nepřerušila, chtěl si vyžádat přestávku na jednání klubu ODS, a pak by o přestávky požádaly také další stranické kluby. Do čtvrtka Stanjura schůzi přerušit nechtěl, protože by se musela zabývat interpelacemi, a v pátek je první den prezidentské volby.

19:52

Sněmovna bude o důvěře vládě Andreje Babiše hlasovat v úterý 16. ledna. Rozhodla o tom na návrh ODS, proti byla jen KSČM.

19:50

Poslanci schválili přerušení schůze Sněmovny k vyslovení důvěry Babišově vládě do úterý 14:00.

19:48

Podle poslance Zbyňka Stanjury (ODS) potřebuje imunitní výbor na své jednání další hodinu. Navrhl proto přerušit schůzi Sněmovny.

19:47

Podle informací člena imunitního výboru Michálka (Piráti) by měl výbor jednat o pozvání bývalého detektiva Jiřího Komárka, který, jak uvedl, má údajně kompromitující informace na vyšetřovatele případu Čapí hnízdo. Michálek připomněl, že Komárek byl nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací. Předseda výboru Grospič ale podotkl, že neví, koho chtějí poslanci, kteří dnešní schůzi vyvolali, na úterní schůzi výboru pozvat.

19:31

ImageText

19:16

Ve Sněmovně se v jedné ze zasedacích místností v přízemí sešel mandátový a imunitní výbor. Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) již dříve řekl před poslanci, že jediným bodem na dnešní schůzi výboru má být žádost o pozvání dalších osob na příští úterý, kdy má výbor opět jednat o vydání poslanců hnutí ANO Babiše s Faltýnkem ke stíhání. Ve výboru je z celkových 19 členů osm poslanců za ANO.

19:01
19:00

Babiš a Faltýnek se omluvili ze schůze imunitního výboru, která se uskutečnila tento týden v úterý. O odklad svého slyšení požádali kvůli seznámení jejich advokátů se zprávou Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) ke kauze Čapí hnízdo. Očekávalo se, že se oba zmínění členové ANO ke kauze vyjádří na schůzi výboru v úterý 16. ledna, kdy už by výbor mohl doporučit Sněmovně, zda má Babiše a Faltýnka ke stíhání vydat, či ne.

18:54

Imunitní výbor má probrat možnost slyšení dalších osob v kauze Čapí hnízdo. Původně se měl podle člena výboru Marka Výborného (KDU-ČSL) sejít po skončení jednání Sněmovny o vyslovení důvěře Babišovu kabinetu:

18:49

Předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek po neúspěšné žádosti Michálka o přerušení schůze požádal o hodinovou přestávku na jednání klubu KDU-ČSL. Důvodem je, aby mohl jednat imunitní výbor. Jednání Sněmovny bude pokračovat v 19:45.

18:42

Předseda poslanců Pirátů a člen sněmovního imunitního výboru Jakub Michálek navrhl přerušení jednání Sněmovny na dvě hodiny, aby se mohl imunitní výbor sejít již nyní, a ne až po jednání o důvěře Babišově vládě. Na jednání výboru by se mohli Babiš a Faltýnek podle Michálka vyjádřit k policejní žádosti o jejich vydání v kauze Čapí hnízdo. Poslanci ale v hlasování zamítli přerušení jednání.

18:28

Prezident Miloš Zeman nechá podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka vládnout kabinet Andreje Babiše v demisi dlouhé měsíce, pokud se šéfovi ANO nepodaří dohodnout většinovou podporu dalších stran pro jeho budoucí vládu. "Je to zcela evidentní, ta taktika je zcela zřetelná a čitelná," uvedl Bělobrádek. "My budeme v podstatě v kleštích," dodal.

18:27

Po dnešním jednání Sněmovny o důvěře Babišově vládě se sejde sněmovní imunitní výbor. Má řešit pozvání dalších lidí na schůzi ke kauze dotace na farmu Čapí hnízdo. Na schůzi už výbor pozval šéfa ANO Babiše a předsedu poslaneckého klubu ANO Faltýnka, o jejichž vydání ke stíhání v kauze Čapí hnízdo žádá policie.

18:19

Poslanec Martin Kupka (ODS) označil programové prohlášení vlády za nesourodý koktejl nejrůznějších slibů a frází. Mělo podle něj plnit funkci patřičně populistického PR.

18:08

ImageText

18:03

Stejný názor jako Zaorálek má i předseda lidovců Pavel Bělobrádek, podle kterého bude Babišův kabinet vládnout v demisi a klást své neúspěchy za vinu "zlým tradičním, nebo netradičním stranám".

17:57

Vláda předsedy ANO Andreje Babiše je nevypočitatelná a bude si moci i v demisi dělat, co bude chtít, a vládnout na věky věků, obává se místopředseda ČSSD Zaorálek. Postaral se o to podle něj prezident Miloš Zeman svým prohlášením, že by od příštího Babišova kabinetu požadoval dojednanou většinovou podporu ve Sněmovně. Pokud se ji nepodaří získat, viněny z toho budou podle Zaorálka ostatní strany ve Sněmovně, které se "nepolepšily" a Babišově vládě důvěru nedaly.