Víza do USA: Češi mají nový plán

  7:20aktualizováno  7:20
Česko zřejmě začíná měnit strategii, s níž chce dosáhnout zrušení amerických víz. Místo občasného hledání přímluvy u amerických ministrů či George Bushe nyní chce vystavit tlaku ty, kdo o věci skutečně rozhodují: kongresmany.

Jiří Paroubek navštívil americkou ambasádu - Velvyslanec William Cabaniss (vpravo) | foto: Dan MaternaMF DNES

"Kdyby se na tom nyní začalo opravdu intenzivně pracovat, při zapojení zájmových skupin by se po dvou letech dalo dojít k pokroku," uvažuje bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra. K tomu má napomoci ofenziva zdola.

"Jdeme do Washingtonu přes venkov," říká český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář. "Chceme působit přes státy Unie, které mají vliv, přes voliče a lokální politiky. Chceme, aby zákonodárci ze svých volebních obvodů slyšeli otázku, proč země jako Česko má víza."

Mobilizovány jsou rovněž různé lobby. Například židovská, která už poslala všem kongresmanům dopis, nebo velmi vlivná kubánská – ta oplátkou za to, jak se Česko angažuje v otázce Kuby. Zapojeny jsou i myšlenkové trusty jako třeba Heritage Foundation.

"Přesně jsme si identifikovali skupiny lidí, kteří jsou nám nakloněni. Nemáme v USA jen krajany, ale také spoustu přátel, kteří vidí, jaká strategická chyba se děje," říká Kolář.

Zapojeni jsou taky byznysmeni, protože ti mají většinou zájem na odstraňování bariér. "Máme pořád víc a víc lidí na své straně," říká Kolář.

Bubny nic neřeší
Vstupní víza do USA, to už je česko-americký folklor. Po dlouhé roky někdo toto téma čas od čas zvedne a hladina se rozvíří. Naposledy z víz znovu učinil téma ministr zahraničí Cyril Svoboda jednou poznámkou v televizní debatě, když se vyslovil pro přísnější pohraniční kontroly amerických občanů.

Tvrdší postoj vůči nim by podle něho upozornil na nerovné vízové vztahy. Větší razanci ihned slíbil i premiér Jiří Paroubek, který se v pondělí na ambasádu jde podívat.

"Když Cyril Svoboda zabubnuje u nás v televizi, tak si toho v USA nikdo nevšimne," říká ale Vondra. Také mluvčí americké ambasády v Praze Jan Krč upozorňuje, že kdyby Česko zavedlo třeba i víza, v USA to média sotva zaznamenají.

Rovněž stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil podotýká, že administrativní opatření české strany se nesetkají s kýženou odezvou a připadají mu jako "trochu účelové módní téma před volbami".

"Skončilo by to po několika měsících blamáží. Lepší je snažit se mluvit s kongresmany a informovat Američany." Jeden diplomat dodává: "Tlak musí být pozitivní, a ne negativní, aby to nepůsobilo dojmem revanše a trucovitosti."

Tlak na Spojené státy má i mezinárodní rozměr. Mnoho let se Středoevropané snažili o zrušení víz na vlastní pěst. Všichni dopadli špatně. Vondra říká, že to je třeba změnit: "Měli bychom se snažit vytvořit koalici zemí, jako když jsme usilovali o NATO. Nastolit to společně v Americe jako velké politické téma."

Co Čechům na vízech vadí?
Velké téma? "Nechápu to. Co Čechům na těch vízech vlastně tolik vadí?" zeptal se mluvčí americké ambasády Krč. "Vždyť i vy máte země, kam jedete bez víza, a tam ho na cestě k vám naopak potřebují." Odpověď má emotivní i praktickou vrstvu. Nepříjemné jsou vysoké poplatky a systém kontaktu. Třeba na Slovensku je "uživatelsky příjemnější".

Hlavně se však zdá, že mít bezvízový styk s USA je posledním krokem, po němž se Češi budou cítit rovnocenní s první ligou. Naopak nyní se cítí jako spojenci druhé kategorie. Dalším problémem je častý pocit, že rozhodování je nečitelné, neprůhledné a hodně záleží na náladě úředníka. "To je fáma," vylučuje to ovšem Krč.

Jeden vysoký politik vyprávěl jednomu novináři, jak dcera známých nedostala vízum k jazykovému kurzu. Politik se o tom příležitostně zmínil vysokému zástupci USA v Praze a ujistil ho, že za žádostí nebyly žádné postranní úmysly.

"Řekl jsem mu, že za ni ručím," vyprávěl. Zástupce řekl, ať si dívka podá žádost znovu. Podala – a vízum jí bylo opět zamítnuto.

Zrušení vízové povinnosti je prý zatím nereálné

Podle velvyslance USA v Česku je nereálné očekávat, že Spojené státy v dohledné době zruší vízovou povinnost pro české občany. William Cabaniss to řekl po setkání s premiérem Jiřím Paroubkem. Předseda vlády nicméně věří, že Američané v dohledné době svůj postoj změní a umožní Čechům jezdit do své země jen s pasem.
Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz