"Není vyloučeno, že zavedení víz ze strany Kanady může být zneužito v předvolební kampani," prohlásil Fischer.
Při jednáních, kdy se Česko marně snažilo od tohoto kroku Kanadu odradit, prý dokonce žádal svého kanadského kolegu Stephena Harpera, aby Ottawa oznámení o vízech odložila právě až na dobu po českých volbách.
Krátce po Fischerově vyjádření se ozvala Dělnická strana: "Příslušníci menšin, po dlouhá léta hýčkaní všelijakými výhodami a protežováním oproti většinové společnosti, jsou nuceni poté, co jim někteří starostové obcí a měst chtějí odebírat neoprávněné finanční podpory, hledat další zaslíbenou zemi, kde holubi budou zadarmo létat do úst," napsali extremisté v prohlášení.
Podle Dělnické strany nejsou viníkem "ani tak tito ‘práce dychtiví’ občané, ale polistopadové vlády, pseudohumanisté a falešní ochránci lidských práv".
Romští aktivisté: Odpovědnost nesou extremisté
Podobnou obavu jako Fischer vyjádřili také romští aktivisté. Podle nich jsou navíc za zavedení víz zodpovědní právě extremisté. Kvůli jejich aktivitám z posledních měsíců se podle zástupců romských organizací Romové v Česku necítí dobře a často odcházejí do Kanady.
Fischer zdůraznil, že nyní je proti extremistickým názorům potřeba "argumentovat, argumentovat, argumentovat". Případné protiromské nálady podle něj budou především důsledkem kanadského rozhodnutí zavést víza.
"Mohou se projevit právě v napjatém předvolebním období, v kampani. To je logické. Nebudeme k tomu lhostejní," řekl předseda vlády.
Premiér vyjádřil nesouhlas s názorem, že za situaci, kdy do Kanady odcházejí stovky Romů, je odpovědný ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb. Ten má nyní pro kabinet připravit analýzu situace.
Vzniklá situace je podle Fischera výzvou nejen pro exekutivu, ale i pro celou českou občanskou společnost. Politici ze všech stran demokratického volebního spektra by měli extrémním projevům a názorům bránit, míní premiér.