Zaorálek je roztržitý intelektuál, ČSSD nezvedne, řekl v Rozstřelu Jandák

  14:40aktualizováno  27. června 11:00
Politika je nemoc, když vás postihne, dostáváte se z toho dlouho, řekl v Rozstřelu Vítězslav Jandák. Ten v pořadu zhodnotil i současné šachy v sociální demokracii, jejíž je členem. „Zaorálek má povahu roztržitého intelektuála. Je sice rázný, ale dá se rozváhat,“ prohlásil Jandák. Exministr kultury se vzdal poslaneckého mandátu a míří do Rady Českého rozhlasu.

„Byl jsem navržen do Rady Českého rozhlasu, protože jsem dlouhodobě pracoval ve Sněmovně v oblasti médií, a protože jsem do loňského roku v Českém rozhlase sám pracoval. Kupodivu mě parlament velkou většinou zvolil,“ řekl v Rozstřelu Vítězslav Jandák ke své nové roli, kdy bude členem Rady Českého rozhlasu. „Když se mi tam bude líbit budu tam, když se mi tam líbit nebude, nebudu tam. Odejdu stejně jako ze Sněmovny,“ dodává.

Fotogalerie

Jedna z otázek šéfredaktora MF DNES Jaroslava Plesla mířila i na to, zda Jandákovi bude plat radního Českého rozhlasu stačit. „Určitě. Já žiji nesmírně skromně, jsem důchodce, moc nepotřebuji. Řeknu to, aby to lidi slyšeli, budu za to brát 20 tisíc korun měsíčně,“ přiznal exposlanec, který se po 12 letech vrátil před kameru. „Natočil jsem pohádku, která půjde na Vánoce. Třeba sesadí z trůnu Tři oříšky pro Popelku,“ řekl Jandák.

Jandák po 12 letech končí v Poslanecké sněmovně. V Rozstřelu vysvětlil, co lidi do politiky láká. „Politika je nemoc, když vás to postihne, tak se z toho dostáváte dlouho. Politika je jako droga musíte si odvyknout. Politika vám dává pocit toho, že můžete o něčem rozhodovat,“ analyzuje bývalý poslanec.

Jednou jste dole, jednou nahoře

Jandák zhodnotil i současnou situaci v ČSSD. Řekl, že to není poprvé, kdy sociální demokraté zažili takový propad. „Jednou jste dole a jednou nahoře. Sociální demokracie nemá zrovna nejštastnější období a jde dolů. To jsme zažili i u ODS nebo lidovců,“ prohlásil Jandák s tím, že si myslí, že KDU-ČSL v koalici se Starosty se do Sněmovny v podzimních volbách nedostane (koalice potřebuje ve volbách pro vstup do Sněmovny získat 10 procent hlasů, pozn. red.).

Jandák se zmínil i o tom, že lidé odmítají tradiční strany. „Chtějí jinou dynamiku,“ prohlásil s tím, že to nabízí hnutí ANO, které má u voličů velký úspěch.

Právě ČSSD nyní chybí podle Jandáka větší drajv. „Sociální demokracie byla vždy mnohobarevný proud, byla tam spousta názorů,“ řekl Jandák s tím, že se nyní tato mnohočetnost názorů vytratila a ze sociální demokracie se postupně stává beztvará hmota.

Bývalému poslanci vadí i to, že sociální demokraté dostatečně nevyužívají pomoc lidí, kteří jim pomoc nabízejí. Zmínil například Jiřího Zimolu nebo Jiřího Paroubka. „Paroubka bych přijal zpátky hned, ať už byl, jaký byl. Je potřeba udržet hrad a dobýt hrad,“ prohlásil a upozornil, že ČSSD v době Paroubkova vedení měla 30 procent.

Jandák: Zaorálek je rázný, ale dá se rozváhat

Jandák v Rozstřelu zhodnotil i nového volebního lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka. O něm si nemyslí, že by mohl za tři měsíce vytáhnout ČSSD z mělčiny. „Zaorálek má povahu roztržitého intelektuála a tak to nejde. Politika vyžaduje ráznost,“ řekl. „Je rázný, ale dá se rozváhat,“ dodal vzápětí Jandák.

Bývalý poslanec ČSSD v názoru na Zaorálka souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem. „Jako předseda partaje by mohl být zajímavý, ale jako volební lídr to není to pravé,“ uvedl Jandák s tím, že ČSSD by měla vybírat nové vedení i z dolních řad strany.

Podle Jandáka se už rozhořela velká předvolební bitva, kde půjdou všichni proti všem. Premiérem se podle něj stane Andrej Babiš. „Je to logické, jede na vlně a lidé mu věří,“ prohlásil v Rozstřelu. U prezidentské volby si je Jandák rovněž jistý. „Prezidentem může být jedině Miloš Zeman, dovolí-li mu to zdravotní stav,“ řekl Jandák.

Není podle něj ani problém, kdyby současná hlava státu začala používat vozík. „Lidé vědí, že v politice se nerozhoduje nohama, ale rozhoduje hlava,“ prohlásil. „V politice nevidím nikoho, kdo by měl takovou hlavu jako má on,“ dodal.

Rozhlas má podle Jandáka příliš mnoho stanic

Závěr Rozstřelu se znovu točil k Jandákovu novému angažmá v Českém rozhlase. „Zatím se rozkoukávám,“ uvedl s tím, že si myslí, že rozhlas má v současnosti příliš mnoho stanic a to podle něj není dobře, stačilo by jich podstatně méně. „To by za chvíli mohli mít ševci svou stanici, krejčí svou stanici, akademici. Myslím si, že je to plýtvání penězi,“ řekl Jandák.

Vysílání v Českém rozhlase je podle něho málo rozmanité, přesto veřejnoprávní zpravodajství je tam prý lepší než v České televizi. „V České televizi se za poslední dobu zpravodajství velmi zlepšilo,“ míní exministr kultury.

Jandák působil ve Sněmovně od roku 2005, kdy byl jako nestraník ve vládě Jiřího Paroubka ministrem kultury. Politice se však věnoval už od revoluce, byl členem pražského zastupitelstva, pak i radním pro kulturu. V minulosti působil v řadě politických stran, před vstupem do ČSSD byl také členem Republikánské unie, KDU-ČSL či ODS. Jeho projevy patřily ve Sněmovně i vzhledem k jeho herecké minulosti ke zpestřujícím prvkům jednání.

Místo Jandáka měl do Sněmovny jako první náhradník zasednout senátor za ČSSD Karel Kratochvíle, ten však nabídku odmítl a zůstane v horní komoře Parlamentu. Další náhradník, starosta Volyně na Strakonicku Václav Valhoda, je na 90 procent rozhodnutý, že poslanecký mandát vezme.

Kromě Rady ČRo poslanci řešili předminulý týden také členy Rady České televize. V té usednou bývalý kanoista a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor spolu s antropologem médií Tomášem Samkem. V obou radách bylo třeba obsadit po třech místech, na každé z nich měli poslanci tři adepty.

Celý Rozstřel s Vítězslavem Jandákem:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Kyberúřad vybaví stát pastmi na hackery. Detekují krádeže dat berňáku i Hradu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v Brně.

To, že ruští a čínští hackeři roky sledovali v přímém přenosu citlivou komunikaci českých diplomatů, se ministerstvo...

Získával jsem od něj informace, říká ministr Vojtěch o kontaktu s lobbistou

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v diskusním pořadu Rozstřel. (29. ledna 2019)

Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dříve spolupracoval s podnikatelem a lobbistou Tomášem Horáčkem. Ten byl...

Čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni, diví se Babiš

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pražském Černínském paláci na konferenci...

Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to, podivil se premiér a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí nedělnímu...

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz