Zaorálek je roztržitý intelektuál, ČSSD nezvedne, řekl v Rozstřelu Jandák

  14:40aktualizováno  27. června 11:00
Politika je nemoc, když vás postihne, dostáváte se z toho dlouho, řekl v Rozstřelu Vítězslav Jandák. Ten v pořadu zhodnotil i současné šachy v sociální demokracii, jejíž je členem. „Zaorálek má povahu roztržitého intelektuála. Je sice rázný, ale dá se rozváhat,“ prohlásil Jandák. Exministr kultury se vzdal poslaneckého mandátu a míří do Rady Českého rozhlasu.

„Byl jsem navržen do Rady Českého rozhlasu, protože jsem dlouhodobě pracoval ve Sněmovně v oblasti médií, a protože jsem do loňského roku v Českém rozhlase sám pracoval. Kupodivu mě parlament velkou většinou zvolil,“ řekl v Rozstřelu Vítězslav Jandák ke své nové roli, kdy bude členem Rady Českého rozhlasu. „Když se mi tam bude líbit budu tam, když se mi tam líbit nebude, nebudu tam. Odejdu stejně jako ze Sněmovny,“ dodává.

Fotogalerie

Jedna z otázek šéfredaktora MF DNES Jaroslava Plesla mířila i na to, zda Jandákovi bude plat radního Českého rozhlasu stačit. „Určitě. Já žiji nesmírně skromně, jsem důchodce, moc nepotřebuji. Řeknu to, aby to lidi slyšeli, budu za to brát 20 tisíc korun měsíčně,“ přiznal exposlanec, který se po 12 letech vrátil před kameru. „Natočil jsem pohádku, která půjde na Vánoce. Třeba sesadí z trůnu Tři oříšky pro Popelku,“ řekl Jandák.

Jandák po 12 letech končí v Poslanecké sněmovně. V Rozstřelu vysvětlil, co lidi do politiky láká. „Politika je nemoc, když vás to postihne, tak se z toho dostáváte dlouho. Politika je jako droga musíte si odvyknout. Politika vám dává pocit toho, že můžete o něčem rozhodovat,“ analyzuje bývalý poslanec.

Jednou jste dole, jednou nahoře

Jandák zhodnotil i současnou situaci v ČSSD. Řekl, že to není poprvé, kdy sociální demokraté zažili takový propad. „Jednou jste dole a jednou nahoře. Sociální demokracie nemá zrovna nejštastnější období a jde dolů. To jsme zažili i u ODS nebo lidovců,“ prohlásil Jandák s tím, že si myslí, že KDU-ČSL v koalici se Starosty se do Sněmovny v podzimních volbách nedostane (koalice potřebuje ve volbách pro vstup do Sněmovny získat 10 procent hlasů, pozn. red.).

Jandák se zmínil i o tom, že lidé odmítají tradiční strany. „Chtějí jinou dynamiku,“ prohlásil s tím, že to nabízí hnutí ANO, které má u voličů velký úspěch.

Právě ČSSD nyní chybí podle Jandáka větší drajv. „Sociální demokracie byla vždy mnohobarevný proud, byla tam spousta názorů,“ řekl Jandák s tím, že se nyní tato mnohočetnost názorů vytratila a ze sociální demokracie se postupně stává beztvará hmota.

Bývalému poslanci vadí i to, že sociální demokraté dostatečně nevyužívají pomoc lidí, kteří jim pomoc nabízejí. Zmínil například Jiřího Zimolu nebo Jiřího Paroubka. „Paroubka bych přijal zpátky hned, ať už byl, jaký byl. Je potřeba udržet hrad a dobýt hrad,“ prohlásil a upozornil, že ČSSD v době Paroubkova vedení měla 30 procent.

Jandák: Zaorálek je rázný, ale dá se rozváhat

Jandák v Rozstřelu zhodnotil i nového volebního lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka. O něm si nemyslí, že by mohl za tři měsíce vytáhnout ČSSD z mělčiny. „Zaorálek má povahu roztržitého intelektuála a tak to nejde. Politika vyžaduje ráznost,“ řekl. „Je rázný, ale dá se rozváhat,“ dodal vzápětí Jandák.

Bývalý poslanec ČSSD v názoru na Zaorálka souhlasí s prezidentem Milošem Zemanem. „Jako předseda partaje by mohl být zajímavý, ale jako volební lídr to není to pravé,“ uvedl Jandák s tím, že ČSSD by měla vybírat nové vedení i z dolních řad strany.

Podle Jandáka se už rozhořela velká předvolební bitva, kde půjdou všichni proti všem. Premiérem se podle něj stane Andrej Babiš. „Je to logické, jede na vlně a lidé mu věří,“ prohlásil v Rozstřelu. U prezidentské volby si je Jandák rovněž jistý. „Prezidentem může být jedině Miloš Zeman, dovolí-li mu to zdravotní stav,“ řekl Jandák.

Není podle něj ani problém, kdyby současná hlava státu začala používat vozík. „Lidé vědí, že v politice se nerozhoduje nohama, ale rozhoduje hlava,“ prohlásil. „V politice nevidím nikoho, kdo by měl takovou hlavu jako má on,“ dodal.

Rozhlas má podle Jandáka příliš mnoho stanic

Závěr Rozstřelu se znovu točil k Jandákovu novému angažmá v Českém rozhlase. „Zatím se rozkoukávám,“ uvedl s tím, že si myslí, že rozhlas má v současnosti příliš mnoho stanic a to podle něj není dobře, stačilo by jich podstatně méně. „To by za chvíli mohli mít ševci svou stanici, krejčí svou stanici, akademici. Myslím si, že je to plýtvání penězi,“ řekl Jandák.

Vysílání v Českém rozhlase je podle něho málo rozmanité, přesto veřejnoprávní zpravodajství je tam prý lepší než v České televizi. „V České televizi se za poslední dobu zpravodajství velmi zlepšilo,“ míní exministr kultury.

Jandák působil ve Sněmovně od roku 2005, kdy byl jako nestraník ve vládě Jiřího Paroubka ministrem kultury. Politice se však věnoval už od revoluce, byl členem pražského zastupitelstva, pak i radním pro kulturu. V minulosti působil v řadě politických stran, před vstupem do ČSSD byl také členem Republikánské unie, KDU-ČSL či ODS. Jeho projevy patřily ve Sněmovně i vzhledem k jeho herecké minulosti ke zpestřujícím prvkům jednání.

Místo Jandáka měl do Sněmovny jako první náhradník zasednout senátor za ČSSD Karel Kratochvíle, ten však nabídku odmítl a zůstane v horní komoře Parlamentu. Další náhradník, starosta Volyně na Strakonicku Václav Valhoda, je na 90 procent rozhodnutý, že poslanecký mandát vezme.

Kromě Rady ČRo poslanci řešili předminulý týden také členy Rady České televize. V té usednou bývalý kanoista a sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor spolu s antropologem médií Tomášem Samkem. V obou radách bylo třeba obsadit po třech místech, na každé z nich měli poslanci tři adepty.

Celý Rozstřel s Vítězslavem Jandákem:

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Stehy, které umějí zachránit život. Operací srdce šetrnou metodou přibývá

Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny na konci...

Zúžení aortální chlopně neboli aortální stenóza patří mezi nejčastěji operované vady srdce. Je to diagnóza, která byla...

Pirát silnic „závodil“ se sanitou, která vezla novorozence v inkubátoru

Pirát silnic „závodil“ se sanitou

V mimořádně nebezpečné situaci se ocitla posádka sanitky, která v noci na sobotu vezla z Domažlické nemocnice do...

Najdete na iDNES.cz