Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

KOMENTÁŘ: Komunistický puč se podařil, změnil se však v Pyrrhovo vítězství

  16:16
Kdo chce, může v neděli 25. února 2018 oslavit s veškerým pokrokovým lidem této planety 70. výročí Vítězného února. Pro ty, kdo nedávali ve škole pozor a nemohou si vzpomenout, co to bylo za událost, máme následující komentář.
Klement Gottwald při Vítězném únoru 1948

Klement Gottwald při Vítězném únoru 1948 | foto: archiv

 Stárnoucí a nemocný prezident republiky Edvard Beneš přijal právě 25. února 1948 návrhy premiéra na změnu složení vlády. Vláda byla v té době v krizi, protože se koaliční strany nedokázaly dohodnout na politickém složení krajských policejních ředitelů.

Těch rozporů ve vládě bylo mnohem víc, ale výměna několika policejních ředitelů byla v té době chápána jako hrozba vzniku policejního státu. Ministři tří demokratických stran proto podali demisi a předpokládali, že to nejsilnější politická Strana takzvaně zabalí, celá vláda odstoupí a budou vypsány nové volby. Taková alespoň byla v naší zemi ústavní zvyklost.

Namísto toho premiér navrhl do vlády nové ministry, kteří souhlasili s jeho politickým kurzem. Strana začala po celé zemi vytvářet alternativní orgány státní moci (takzvané akční výbory) a s pomocí oddílů ozbrojených civilistů, svých sympatizantů, převzala moc ve státě. Tisíce studentů bylo vyhozeno ze škol, tisíce lidí přišlo o práci.

Demokratická část společnosti, včetně sokolů a legionářů, se nezmohla na odpor, protože výměna vlády vlastně proběhla podle litery zákona. A ozvat se později, to už člověk riskoval nejen práci, ale často také kriminál. Dlouhých čtyřicet let pak byl stát řízen podle „vědeckých principů“. Strana šla do ulic s heslem „Republice více práce, to je naše agitace“.

Všechno mělo být naplánováno, rozhodovat se mělo bez zbytečného blábolení. Pokud už byla diskuse nezbytná, měla probíhat pod vedením Strany a jejích členů. Je třeba podotknout, že uvedená změna řízení společnosti proběhla za nadšeného souhlasu většiny lidí. Kdyby se tehdy konalo referendum, tehdejší nejsilnější politická strana a její předseda by ho patrně vyhráli.

KVÍZ: Právě se vracím z Hradu

Po 25. únoru 1948 se Československo ocitlo na 41 let v područí Sovětského svazu. Vyzkoušejte, jak se vyznáte v událostech „vítězného“ února v testu, který připravil zpravodajský web iDNES.cz.

Bez svobody po čtyři desetiletí

Jak je možné, že lidé v únoru 1948 ve své většině podporovali stranu, která jim na čtyři desetiletí vzala nejen svobodu, ale také ekonomickou budoucnost? Inu proto, že byli nespokojení se stavem tehdejší politické scény. Byli vystrašení nedávnou válkou, zaskočeni vlnou násilí, demagogie a primitivismu, která nás zalila nejprve ze západu a pak z východu.

 Demokratický režim staré republiky měl celou řadu nedostatků a bylo ho možné oprávněně kritizovat ve spoustě věcí. Lidé viděli mnoho příkladů politické korupce. Snili o uspořádání, které by bylo sociálně citlivější. Kritizovat demokracii a nabízet populistická řešení, proto bylo nejspolehlivějším způsobem, jak získat pozornost veřejnosti, jak uspět ve volbách. Strana a další populisté každému něco slíbili. Zemědělcům půdu, dělníkům továrny. Penzistům důchody. A lidé těm snadným receptům na všeobecné štěstí uvěřili. Kdo by se jim mohl divit?

Těch, kteří předvídali, že návrhy Strany nás nedovedou ke světlým zítřkům, ale do temných dnů novodobého nevolnictví, bylo jen málo. A bylo tak snadné je umlčet nálepkováním. Že se narodili se stříbrnou lžičkou v puse a vyrostli v bavlnce. Že jde o salónní demokraty, kteří tu skutečnou - lidovou demokracii - nedokáží, nebo nechtějí pochopit.

Vrcholem takové demagogie bylo tvrzení, že šťourové, kteří varují před populismem a škodami, které zemi přinese, to vlastně s normálními lidmi nemyslí dobře. Že to jsou třídní nepřátelé.

Východní satelit

Dnes už dobře víme, kam nás tehdejší premiér a jeho strana dovedli. Z republiky, která patřila do desítky nejrozvinutějších zemí světa, udělali satelit východní velmoci. Stát, ve kterém byl nedostatek všeho, včetně toaletního papíru. O dobrých potravinách, nebo kvalitním spotřebním zboží ani nemluvě. Svou rádoby racionalitou a odmítáním demokratické diskuse z nás téměř udělali rozvojovou zemi.

Po 40 letech to naštěstí příslušníky politické elity přestalo bavit, protože své poddané sice mohli podle libosti dojit a šikanovat, ale pro kvalitní hifi soustavu, nebo třeba voňavé toaletní mýdlo si stejně museli zajít do Tuzexu, kde se prodávalo zboží z té zahnívající ciziny, řízené užvaněnými demokraty.

Jak je možné, že jim to vydrželo dlouhá čtyři desetiletí? Patrně proto, že autoritativní řízení přineslo i nějaké úspěchy. A o neúspěších se nesmělo mluvit. Odklon od diskuse z počátku skutečně znamenal rychlejší rozhodování a umožnil řešení některých problémů. Třeba naše dětské zdravotnictví, které díky centrálnímu plánování rychle zavedlo řadu myšlenek, formulovaných ještě před válkou, představovalo počátkem 50. let skutečnou světovou špičku. A podobných příkladů by se jistě dalo nalézt víc.

Velmi brzy se samozřejmě ukázalo, že něco přikázat je jenom půl úspěchu. Že ještě důležitější než nějaká řešení vynucovat je správná řešení nalézat. A to se bez demokracie s jejím věčným kritizováním, připomínkováním a namítáním, jestli chcete s jejím „žvaněním“, prostě neobejde. Naše země se postupně odkláněla od správného kurzu, zaostávala za vyspělými zeměmi, až skončila na mělčině reálného socialismu.

Dnes, stejně jako před sedmdesáti lety, je demokracie v defenzívě. A pokud se v zemi najde opravdu odhodlaná síla, která bude chtít prosadit jiný způsob řízení společnosti, tak se jí to možná podaří. Výročí Vítězného února nám ukazuje, že bychom na tom prodělali všichni a ti nejobyčejnější lidé nejvíc.

Protože přes všechnu oprávněnou kritiku a pochopitelnou naštvanost platí, že demokracie je uspořádání, ve kterém jsou nejlépe ošetřeny zájmy a práva ne jenom těch, kteří mají moc a peníze, ale především těch slabých.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Kolegu lídra kandidátky AfD zadrželi, dával Číně informace z europarlamentu

23. dubna 2024  8:38,  aktualizováno  9:07

Německá policie zadržela v noci v Drážďanech spolupracovníka Maximiliana Kraha, lídra kandidátky...

LGBT+ lidi trápí častěji duševní poruchy. Na vině je nepřátelská společnost

23. dubna 2024  8:45

Sebevražedné myšlenky a duševní poruchy trápí neheterosexuální lidi v Česku výrazně častěji. Tvrdí...

Mrzlo, až praštělo. Na horách teploty spadly k minus 15 stupňům

23. dubna 2024  8:17,  aktualizováno  8:40

Noční teploty místy spadly hluboko pod bod mrazu. Nejchladněji bylo na Rolavě, minus 15,7 stupně,...

Severní Korea cvičila jaderný protiútok, manévry osobně řídil Kim

23. dubna 2024  8:16

Severní Korea nacvičovala vojenské manévry simulující jaderný protiútok. Cvičení osobně řídil Kim...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...