Bárta chce dostat ČSSD z izolace. Nemocniční lůžka by bez ní nerušil

  5:13aktualizováno  5:13
Ministr dopravy a klíčový muž Věcí veřejných Vít Bárta chce, aby se ČSSD dostala po sjezdu z politické izolace. Až po dohodě s ní je podle něj například možná dohoda o rušení lůžek v nemocnicích. Bárta také vůbec poprvé řekl, že do konce volebního období bude rozšířena a opravena dálnice D1 jako první společný veřejný a soukromý projekt.

Má omluva premiérovi nebyla doznání. ABL neměla ambici nikoho diskreditovat, říká ministr Vít Bárta. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Netajíte se tím, že vaší oblíbenou historickou postavou je Napoleon. Neprožíváte teď tak trochu osobní Waterloo poté, co jste se musel premiérovi omluvit za to, že jste mu dával mylné informace o počínání ABL?
Panu premiérovi jsem se omluvil za to, že předmětem naší debaty loni na podzim nebyl protikorupční program na Praze 11 a že se debata točila jen kolem konkrétního dokumentu, který jsem označil za falzum. Má omluva nebyla doznání, stojím si za tím, že ten dokument byl falzum, že ABL neměla ambici nikoho diskreditovat.

Vaši straničtí kolegové už říkají, že po vás budou chtít vysvětlení, proč jste se Nečasovi omlouval a hlavně proč teď říkáte o ABL něco jiného než dříve. Co jim povíte?
Od svých kolegů nevnímám, že bych na podzim říkal něco jiného než teď. Co se týká omluvy, je správné si to vyříkat na poslaneckém klubu.

Vy i premiér Nečas se tváříte, že kauza je vyřízená vaší omluvou, ale i předsedu vlády znepokojuje podezření, že jste jako agentura nelegálně získávali údaje z policejních databází, což by byl trestný čin. Jak vysvětlíte tohle?
Jakékoli prověřování, jakékoli detektivní aktivity musí být prováděny legálně. Pokud to vzal někdo zkratkou, musí pro něj platit padni komu padni. Prakticky jakékoli informace ohledně určité osoby lze získat dotazováním. Jestliže na to šel někdo cestou jinou, nechť orgány činné v trestním řízení odvedou svou práci. ABL měla 1 500 zaměstnanců a 110 dodavatelů. Existuje spousta pravidel, za nichž mají fungovat. Jestliže kdokoli z nich poruší zákon, tak na to můžu říci jediné - padni komu padni.

True

Už máte představu, v jaké pozici byste se rád viděl po volbě nového vedení Věcí veřejných?
Vůbec ne. Před pár měsíci říkal, že je zapotřebí dát ministrovi vnitra čas, aby v náročném úřadu předvedl výsledky své práce a mám radost, že se ukazuje, že Radek John neseděl se založenýma rukama...

Štáb politické strany Věci Veřejné - Vít Bárta a Radek John. (16. října 2010)

Ale já se ptám na vás. Kdo má podle vás stranu dál vést? Stále Radek John, vaše žena Kateřina Klasnová, poslankyně Karolína Peake, o nichž se také mluví, nebo ještě někdo jiný?
Stojím za svým předsedou a jakákoli debata, jak bude vypadat vedení strany, je v jeho rukou. Pokud by Radek z nějakých důvodů nechtěl být předsedou, stále si myslím, že by to měl být někdo, kdo není ve vládě. Ale kdybych mluvil o konkrétních lidech, mohl by tomu někdo říkat polibek smrti a to neudělám.

Určitě sledujete dění v ČSSD před sjezdem. Změní se nějak chování VV ve vládě, pokud se do čela strany dostane jiný lídr než dosud - tím myslím, kdyby se předsedou stal jihomoravský hejtman Michal Hašek? Nešilhali byste víc po spolupráci s ČSSD?
Jasně jsme deklarovali, že budeme chtít komunikaci s opozicí. To, že se ČSSD dostala do absolutní politické izolace, bylo způsobeno rétorikou Jiřího Paroubka, kterou úspěšně převzal pan Sobotka. Obzvláště u věcí jako je důchodová reforma nebo volba policejního prezidenta, volební kodex či omezení imunity je nezbytné a uvítal bych, kdyby se sociální demokracie z izolace dokázala dostat. Nejde jen o to, kdo bude v čele ČSSD, ale i o to, jak bude to nové vedení silné a zda nebude situace ve straně dál schizofrenická.

Penzijní reformu, pokud se na ni shodneme, budou muset potvrdit véčkaři v referendu

Véčkaři ve vašem stranickém referendu odhlasovali, že máte na jednání o důchodové reformě usilovat o její schválení formou ústavního zákona. K tomu byste ale potřebovali dohodu i s ČSSD a třeba ministr financí Kalousek už ústavní zákon kategoricky odmítl. Jsou pro vás ještě vlastní referenda závazná?
Referenda jsou pro nás závazná, ale bylo by přílišné zjednodušení říkat, že když se ptáme véčkařů, jestli máme jednat o ústavním zákonu, trváme na tom, že se taková věc nutně musí podařit vyjednat. Je to jedna věc, se kterou jdeme do vyjednávání. Pan Kalousek zase chce velký komerční pilíř, my ho chceme malý, jsme také velmi opatrní ke zvyšování DPH u potravin, to jsou všechno nějaké výchozí body, ze kterých musí vzejít kompromis. A ten bude znamenat ústupky na všech stranách. Pokud se na důchodové reformě dohodneme, budou to véčkaři schvalovat v referendu a jeho výsledek bude pro nás závazný, stejně jako když jsme schvalovali koaliční smlouvu.

Jak daleko nebo blízko má koalice k dohodě o důchodové reformě - kývnou VV na povinné komerční spoření ve fondech a na sjednocení DPH na 19 procentech?
Z mého pohledu je debata o důchodové reformě stále na začátku. Pro nás je zásadní mít makroekonomickou analýzu vývoje České republiky, která nám ukáže, jak bude model důchodové reformy, na kterém bychom se shodli, garantovat, že do roku 2016 bude vyrovnaný státní rozpočet. V současné době ladíme nástroje, které budeme kombinovat. Nějak zvedneme DPH, nějak snížíme současné odvody, pro nás je ještě nesmírně zásadní, aby se vyplatilo mít děti a pracovat, takže chceme intervenci ve prospěch pracujících rodin s dětmi.

True

Hlavně v posledních týdnech připomíná situace ve vládní koalici permanentní hádku mezi ODS a Věcmi veřejnými. Nemarnili jste hádkami o policejního prezidenta čas, který byste měli věnovat spíš tomu, abyste jasně řekli, jak zastavíte hrozbu odchodu tisíců lékařů?
Tak na vládě věnujeme pravidelně čas problému možného odchodu lékařů. Jsem přesvědčen, že nejprve musíme vyřešit důchodovou a daňovou reformu a teprve potom můžeme koncepčně řešit reformu zdravotnictví. Naprosto souhlasím s šéfem České lékařské komory, doktorem Kubkem, který říká, že ve zdravotnictví jsou provize úplně na všem s výjimkou platů lékařů a zdravotních sester. Nesouhlasíme s Lékařským odborovým klubem, že otázka zvyšování jejich platů nesouvisí s reformou zdravotnictví. Ano, zaslouží si to, ale jako procento z celkových úspor, které je možné ve zdravotnictví nalézt.

O zdravotnictví jste jednali ve středu na utajované koaliční schůzce v hotelu Mandarin v centru Prahy. Je pravda, že jste se domluvili na tom, že lékařům přidáte na úkor zdravotních pojišťoven změnou úhradové vyhlášky?
To je kompetence ministra Hegera a nechtěl bych to komentovat. Čeká ho těžké jednání.

Když se teď mluví o tom, že se možná škrtne 10 tisíc lůžek v nemocnicích, má koalice představu, pro které nemocnice by to mohlo znamenat i konec?
Taková debata se nedá vést bez ČSSD a bez Asociace krajů. Není to o rušení nemocnic, ale akutních lůžek a nemocničních oddělení. Systém zdravotnictví je dnes velmi neefektivní. Máme kupříkladu víc chirurgických robotů, než jich je v celém Německu.

True

Abychom nezapomněli, že jste ministr dopravy. Už víte, který úsek dálnice budou stavět čínské firmy, které chcete přilákat jako konkurenci, pro ty české, které podle vás staví příliš draze?
To, kde bude některá čínská firma stavět, záleží na tom, jak rychle se s Čínou domluvíme, co je pro ně minimální projekt. Jestliže se shodneme, že je to pro ně 30 kilometrů nové dálnice, koukneme na mapičku dopravní superkoncepce, kde se nám hodí postavit těch 30 kilometrů a tam to bude.

Na opravu a údržbu dálnic chcete dát 9 miliard korun ročně. Je to dostatečná částka? Jet v autě třeba po takové D1 je poměrně velké dobrodružství, spíš než dálnici připomíná tankodrom. Kdy uvidí řidiči nějaké zlepšení?
Podle dopravní superkoncepce navrhuji zdvojnásobit částku na opravu a údržbu dálnic. Oprava a rozšíření D1, aby bylo možné, když se jedna půlka dálnice opravuje, aby na druhé mohly být zachovány dva pruhy v každém směru, je absolutní priorita superkoncepce, kterou navrhujeme jako projekt PPP, partnerství veřejného a soukromého sektoru. A já jsem optimistou, že to bude první PPP projekt, který zrealizujeme ještě v tomto volebním období. Udělám všechno pro to, aby dálnice D1 byla opravena a rozšířena ještě v tomto volebním období.

Nehoda tří aut na prvním kilometru dálnice D1. (20.9.2010)

Domnívám se, že stále ještě dlužíte veřejnosti vysvětlení, když jste řekl, že Ředitelství silnic a dálnic v Ústeckém kraji fakticky řídí Petr Benda z ČSSD a Patrik Oulický z ODS. Jak konkrétně?
Orgány činné v trestním řízení ode mě dostaly podklady. Do konce týdne budou na základě auditu, který v Ústeckém kraji děláme, doplněny a já v následujících dnech zveřejním po dohodě s právníky další údaje.

Už jste se domluvil s panem Michálkem, který poukázal na skandální praktiky na ministerstvu životního prostředí a přišel o pozici šéfa ve Státním fondu životního prostředí, jestli přijme vaši nabídku na práci ve fondu dopravy?
Pan Michálek zatím na nabídku nereflektoval. Pokud by se rozhodl odejít ze Státního fondu životního prostředí, tak stále platí, že v mém týmu ve Státním fondu dopravní infrastruktury by měl místo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Utři si bradu od mlíka, odepsalo ANO studentovi, autora vzkazu tají

Ilustrační snímek

Student Rudolf Brož se na Facebooku obrátil na šumperské hnutí ANO s dotazem ohledně hlasování jeho radních. Místo...

Vnitro se soudí za zrušený tendr na policejní auta. ÚOHS si stojí za svým

Ministr vnitra Jan Hamáček vystoupil 23. července 2019 v Praze na tiskovém...

Ministerstvo vnitra podalo v úterý správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušit...

Odsouzené vražedkyni nepomůže těhotenství, rodit má napříště ve věznici

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Případ odsouzené vražedkyně z Jilemnice Petry Janákové, která se dostala na svobodu jen díky tomu, že dokázala ve...

Najdete na iDNES.cz